09 липня 2019 р.Справа № 440/3601/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Мельнікової Л.В. , Сіренко О.І. ,
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
представника відповідача та третьої особи Паскевич Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року, головуючий суддя І інстанції: С.С. Бойко, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 23.01.19 року по справі № 440/3601/18
за позовом ОСОБА_1
до Полтавської міської ради третя особа Виконавчий комітет Полтавської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
11 жовтня 2018 року позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення другого пленарного засідання сімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання "Про звільнення з посад" від 14 вересня 2018 року в частині звільнення ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконавчого комітету Полтавської міської ради та поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 12.11.2018).
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що оскаржуване рішення Полтавської міської ради прийнято неповноважним складом, оскільки 31 серпня 2018 року посадовими особами апарату Полтавської міської ради реєстрація депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання, які з'явилися на засідання ради не проводилася. 31 серпня 2018 року о 10:00 Полтавським міським головою ОСОБА_2 у відповідності до приписів Регламенту Полтавської міської ради сьомого скликання, здійснюючи повноваження стосовно головування на пленарних засіданнях Полтавської міської ради, було оголошено про початок здійснення реєстрації присутності депутатів в електронній системі голосування. За результатами реєстрації присутності депутатів Полтавської міської ради в електронній системі голосування, проведеної у відповідності до приписів Регламенту Полтавської міської ради сьомого скликання, було встановлено присутність у залі засідання Полтавської міської ради на початку сесії 3 депутатів Полтавської міської ради. Однак в порушення приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламенту Полтавської міської ради сьомого скликання щодо встановлення кворуму, необхідного для відкриття пленарного засідання сесії Полтавської міської ради, депутатом Шамотою О.С. 31 серпня 2018 року в залі засідання Полтавської міської ради оголошено, що реєстрація буде відбуватися не у відповідності до приписів вказаних норм, а проводитиметься "письмова реєстрація" та оприлюднено письмовий документ щодо існування факту набуття ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які на той момент ще не набули повноважень депутатів, під час визначення кворуму депутатів, та про початок проведення позачергової сесії Полтавської міської ради. На момент проведення 31 серпня 2018 року засідання депутатів Полтавської міської ради були присутні 19 депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання, тоді-як загальний склад Полтавської міської ради складає 42 депутати та відповідно сесія Полтавської міської ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь мінімум 22 депутата, тобто був відсутній кворум, необхідність якого є виключною умовою для відкриття пленарного засідання Полтавської міської ради. Тобто ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 не було набуто повноважень депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання. 14 вересня 2018 року вказані депутати приймали участь у прийнятті оскаржуваного рішення Полтавської міської ради у статусі депутатів Полтавської міської ради.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу повністю.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача та третьої особи посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Представник позивача, не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача та третьої особи перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Рішенням позачергової другої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 25 лютого 2016 року прийнято на службу в виконавчий комітет Полтавської міської ради та затверджено на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконавчого комітету Полтавської міської ради Сук Н.Ю. з 01.03.2016.
Відповідно до пояснень відповідача 13 серпня 2018 року відбулися збори третини депутатів Полтавської міської ради, на яких вирішено звернутися до міського голови ОСОБА_2 . з вимогою скликати сесію Полтавської міської ради протягом строку, встановленого законом, а саме в строк 14 днів (не пізніше 27 серпня 2018 року).
Згідно частини сьомої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації
28 серпня 2018 року відбулися збори третини депутатів Полтавської міської ради, які підписали заяву про скликання сесії Полтавської міської ради на 31 серпня 2018 року.
За рішенням зборів депутатів Полтавської міської ради, що відбулися 28 серпня 2018 року, відкрити позачергову сімнадцяту сесію Полтавської міської ради було доручено депутату міської ради Олександру Шамоті.
31 серпня 2018 року сесія була відкрита та проведено перше пленарне засідання.
13 вересня 2018 року відбулися збори депутатів Полтавської міської ради на яких прийнято рішення про скликання другого пленарного засідання позачергової сімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання на 14 вересня 2018 року.
Рішенням Полтавської міської ради від 14 вересня 2018 року "Про звільнення з посад", звільнено ОСОБА_1 , заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючу справами виконавчого комітету Полтавської міської ради з 14 вересня 2018 року.
Позивач не погоджуючись із таким рішенням, звернулася до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтовані, безпідставні та не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частинами 1 та 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Частинами 1-3 статті 51 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, щодо утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Статтею 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що посадами в органах місцевого самоврядування є:
виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;
виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;
посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ ( далі - Закон №2493) прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Частиною 1 ст. 20 Закону №2493 передбачено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:
порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;
порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5цього Закону);
виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);
досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Частиною 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету
Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільською, селищною, міською радою, відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районною, обласною - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ч, 6, 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (частина сьома статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно ч. 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради .
Рішенням Полтавської міської ради від 25 грудня 2015 року затверджено Регламент Полтавської міської ради зі змінами (далі - Регламент).
Згідно розділу ІІІ Регламенту сесії Ради скликаються в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Про скликання сесії міський голова, а у випадках, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" - секретар Ради видає розпорядження, а інші суб'єкти, яким чинним законодавством надано право скликати сесії або секретар Ради у інших випадках, окрім передбачених статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - рішення про скликання сесії. Розпорядження та рішення про скликання сесії реєструються та зберігаються у секторі протоколу відділу загальних питань Полтавського міськвиконкому.
Пунктом 5 Регламенту передбачено, що міський голова зобов'язаний також скликати сесію Ради: за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради; за пропозицією виконавчого комітету Полтавської міської ради (далі по тексту - виконавчий комітет); за пропозицією постійних комісій міської ради; для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів протягом строку, встановленого для її розгляду.
Відповідно до пункту 11.1 розділу ІІІ Регламенту у разі, якщо міський голова чи секретар Ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у п. 5 розділу III даного Регламенту, сесія може бути скликана депутатами Ради, які становлять не менш як одну третину її загального складу або постійною комісією Ради (далі по тексту - постійна комісія). Вказаний у цьому пункті строк обчислюється щодо пропозиції не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради - з дня наступного за тим, в який ця пропозиція надійшла до управління звернень громадян Полтавського міськвиконкому.
При цьому депутати та постійні комісії мають право скликати сесію не раніше першого робочого дня, наступного за тим, в який закінчився вказаний у цьому пункті строк.
Пунктом 11.2 визначено прядок скликання сесії депутатами Ради: рішення про скликання сесії приймається на зборах депутатів Ради, які становлять не менш, як одну третину від її загального складу та подається разом з проектами рішень Ради з усіма питаннями її порядку денного до апарату Полтавської міської ради депутатом (ами), якому (им) це було доручено на зборах. Разом із зазначеним рішенням та проектами рішень Ради до апарату Полтавської міської ради подається протокол зборів депутатів.
Згідно пункту 13 розділу ІІІ Регламенту секретар Ради та апарат міської Ради організовує інформування депутатів міської Ради про скликання сесії у телефонному режимі та надсиланням повідомлень на електронні адреси депутатів.
Розпорядження (рішення) про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів не пізніш, як за десять днів до сесії із зазначенням дня та години скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради.
Мотивовані пропозиції щодо скликання позачергової сесії, підписані розробниками, разом з проектами рішень, що надаються для розгляду, направляються міському голові. Документи на позачергову сесію надаються апаратом міської ради депутатам під час їх реєстрації. Розпорядження про скликання позачергової сесії доводиться апаратом міської ради до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради (пункт 14 розділу ІІІ Регламенту).
Відповідно до пункту 1 розділу 4 Регламенту розроблення проекту рішення покладається на структурний підрозділ виконавчих органів Полтавської міської ради відповідно до його компетенції або інших суб'єктів, відповідно до цього регламенту (далі - Розробник проекту рішення).
Відповідно до пункту 3, 6 частини другої статті 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради має право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.
За приписами частини шостої статті 46 Закону №280/97-ВР, у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону №280/97-ВР).
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (частина сьома статті 46 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до частини дев'ятої статті 46 Закону №280/97-ВР, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону №280/97-ВР).
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону №280/97-ВР).
З матеріалів справи вбачається, що 28 серпня 2018 року відбулися збори депутатів Полтавської міської ради на яких підписано рішення про скликання сесії Полтавської міської ради на 31 серпня цього року. За рішенням зборів депутатів Полтавської міської ради відкрити позачергову сімнадцяту сесію Полтавської міської ради було доручено депутату міської ради Шамоті О.С.
Згідно пункту 2 розділу V Регламенту реєстрація депутатів, що прибули на сесію, починається за годину до початку пленарного засідання Ради.
Реєстрація здійснюється апаратом Полтавської міської ради у холі перед залою засідань. Реєстрація здійснюється за списком депутатів Ради, складеним за партійною приналежністю депутатів та в алфавітному порядку, в якому депутат, що прибув на пленарне засідання навпроти свого прізвища ставить свій підпис.
Указаний список підписується посадовою особою апарату міської ради, яка здійснювала реєстрацію депутатів із зазначенням у списку загальної кількості депутатів, що пройшли реєстрацію, після чого даний список передається головуючому.
У разі, якщо пленарне засідання Ради продовжується більше ніж один день, реєстрація депутатів проводиться кожен день у порядку, визначеному пункту 2.1. розділу V цього Регламенту.
Отже, реєстрація здійснюється апаратом Полтавської міської ради у холі перед залою засідань за списком депутатів ради, який підписується посадовою особою апарату міської ради та передається головуючому. Дані реєстрації є підставою для прийняття рішення про відкриття пленарного засідання Ради, а відтак, посилання позивача на відсутність кворуму у зв'язку з реєстрацією лише 3 осіб в електронній системі голосування є не необґрунтованим.
З матеріалів справи, зокрема зі списку реєстрації депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання та Полтавського міського голови сімнадцятої позачергової сесії вбачається, що якого 31 серпня 2018 року в залі були присутні 25 депутатів Полтавської міської ради.
13 вересня 2018 року відбулися збори депутатів Полтавської міської ради на яких прийнято рішення про скликання другого пленарного засідання позачергової сімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання на 14 вересня 2018 року.
Згідно протоколу другого пленарного засідання позачергової сімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 14 вересня 2018 року зареєструвалося 28 депутатів міської ради.
Під час другого пленарного засідання позачергової сімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання 28-ми голосами депутатів затверджено проект рішення "Про звільнення з посад заступників міського голови" та включено його до порядку денного.
Рішенням Полтавської міської ради від 14 вересня 2018 року звільнено ОСОБА_1 , заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконавчого комітету Полтавської міської ради з 14 вересня 2018 року.
Щодо доводів позивача, стосовно того, що вказане рішення прийнято не повноважним складом Полтавської міської ради, оскільки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 не набули повноважень депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання у відповідності до положень статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 05 серпня 2018 року Полтавською міською виборчою комісією Полтавської області прийнято рішення про звернення Полтавської міської виборчої комісії до вищих керівних органів політичних партій "Рідне Місто", об'єднання "Самопоміч", "Соціал-демократичної партії" щодо відкликання депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 за народною ініціативою.
07 серпня 2018 року відбулося засідання Полтавської міської виборчої комісії Полтавської області, на якому було розглянуто і прийнято рішення щодо припинення повноважень депутатів Полтавської міської ради сьомого скликання Деркач ОСОБА_17 ., ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та реєстрацію осіб, обраних депутатами Полтавської міської ради сьомого скликання.
У відповідності до положень частини сьомої - дев'ятої статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи.
Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.
На підставі рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією партії, за народною ініціативою, а у випадку якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною шостою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня отримання/прийняття відповідного рішення зобов'язана у порядку, передбаченому законом про місцеві вибори, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Полтавською міською виборчою комісією Полтавської області визначено обраними та проведено реєстрацію депутатами Полтавської міської ради сьомого скликання Волкова Е.К., ОСОБА_5 , ОСОБА_18 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Постановою Полтавської міської виборчої комісії Полтавської області №136 від 15 серпня 2018 року визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати включеного до виборчого списку Полтавської міської організації політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" ОСОБА_4 .
Постановою Полтавської міської виборчої комісії Полтавської області №137 від 15 серпня 2018 року зареєстровано депутатом Полтавської міської ради сьомого скликання ОСОБА_19 Дмитра Михайловича.
Згідно із статтею 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
31 серпня 2018 року головою Полтавської міської виборчої комісії Полтавської області ОСОБА_20 на сесії Полтавської міської ради повідомлено про набуття повноважень новообраними депутатами Полтавської міської ради.
Отже, особи, які брали участь у голосуванні на позачерговій сесії Полтавської міської ради за рішення щодо звільнення заступників міського голови, а саме шість осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на момент вказаного голосування вже набули статусу депутатів Полтавської міської ради.
Також, колегія суддів зауважує, що набуття вказаними особами статусу депутата Полтавської міської ради підтверджується інформацією розміщеною на сайті Центральної виборчої комісії.
Згідно із положеннями статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування" загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку; правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради.
Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради (частини четверта статті 45 Закону).
Відповідно до ч. 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Враховуючи вище зазначені правові норми та обставини справи, колегія суддів вважає правомірними висновки суду першої інстанції, що 31 серпня 2018 року депутатами Полтавської міської ради 7-го скликання зареєстровано 25 осіб та 14 вересня 2018 року депутатами Полтавської міської ради 7-го скликання зареєстровано 29 осіб, тобто більше двох третин від загального складу ради та рада вважається повноважною.
Щодо доводів позивача про не опублікування відповідачем проекту спірного рішення у визначені законом строки, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2.13 розділу IV Регламенту проекти рішень оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Згідно частини одинадцятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки
Пункт другий частини першої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачає, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати - нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
У частині другій статті 15 цього Закону зазначено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Аналізуючи наведене, колегія суддів доходить висновку, що не пізніше п'яти робочих днів оприлюднюються акти, в тому числі індивідуальної дії, а також проекти рішень, які підлягають обговоренню.
Також, слід зазначити, що чинне законодавство - не виключає можливості подавати на розгляд сесії ради проект відповідного рішення безпосередньо у день голосування згідно Регламенту роботи відповідної ради. Документи сесії відповідної ради, в такому випадку, видаються депутатам перед початком сесії.
Як вбачається з рішення від 13 вересня 2018 року про скликання другого пленарного засідання позачергової сесії не було включене до порядку денного.
Розгляд вказаного питання винесений на розгляд сесії та включений до порядку денного другого пленарного засідання позачергової сесії безпосередньо у день голосування 14 вересня 2018 року.
Отже, оскаржуване рішення ради не відноситься до нормативно-правових, а є актом індивідуальної дії.
Враховуючи те, що проект рішення щодо звільнення з посади є актом індивідуальної дії та стосувався внутрішньо організаційного (кадрового) питання - лише щодо звільнення заступника міського голови, яке вирішується виключно депутатами міської ради, які висловились за звільнення заступників, колегія суддів дійшла висновку, що проект такого рішення не підлягає обов'язковому оприлюдненню.
Щодо доводів позивача, стосовно того, що міська рада не забезпечила належне обговорення пропозицій та проекту оскаржуваного рішення у відповідній постійній комісії міської ради, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Отже, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено обрання постійних комісій ради на профільній основі, до якої питання звільнення з посади заступника міського голови не віднесено.
Водночас, пункт 3.2 розділу IV Регламенту визначає, що пропозиції до проекту порядку денного сесії вносяться, зокрема, депутатами ради.
Відповідно до пунктом 5.6 розділу V Регламенту встановлено, що після оголошення порядку денного сесії Ради до нього на підставі рішення ради за пропозицією та (або) зауваженнями головуючого та (або) депутатів ради можуть бути внесені зміни (доповнення порядку денного сесії новими питаннями або (та) виключення з нього будь-яких питань), при цьому кожна пропозиція і зауваження щодо зміни порядку денного сесії голосується окремо.
Пропозиція щодо доповнення порядку денного ради новим питанням, через секретаріат, разом із проектом рішення з цього питання повинна бути оформлена у письмовому вигляді.
Пунктом 3 частини 2 статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що депутат місцевої ради має право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.
Під час судового розгляду встановлено, що після відкриття другого пленарного засідання, депутатами шляхом голосування внесено зміни до Порядку денного та затверджено його вцілому.
Розділом V Регламенту передбачено, що рішення міської ради приймаються на пленарному засіданні після їх обговорення. Після закінчення обговорення питання головуючий на засіданні оголошує про перехід до голосування з обговореного питання.
З аналізу наведених положень Регламенту Полтавської міської ради вбачається, що обговорення питання, з якого планується прийняття міською радою рішення, відбувається безпосередньо на її пленарному засіданні.
Відповідно до пункту 2.13 розділу IV Регламенту проекти рішень оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
В той же час, чинне законодавство не виключає можливості подавати на розгляд сесії ради проект відповідного рішення безпосередньо у день голосування згідно Регламенту роботи відповідної ради. Документи сесії відповідної ради, в такому випадку, видаються депутатам перед початком сесії.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає правомірними висновки суду першої інстанції щодо не прийняття до уваги посилання позивача на не забезпечення обговорення проекту оскаржуваного рішення у відповідній постійній комісії міської ради.
Оскільки питання щодо звільнення з посади заступника голови міської ради ОСОБА_1 був включений до порядку денного другого пленарного засідання позачергової сесії безпосередньо у день голосування та оскаржуване рішення не відноситься до нормативно-правових актів, а є актом індивідуальної дії, то колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що проект даного рішення не підлягає обов'язковому оприлюдненню.
Щодо позовних вимог про поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, колегія суддів виходить з такого.
Згідно із статтею 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-III) посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Відповідно до частини першої статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» після закінчення повноважень сільської, селищної, міської, районної у місті ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Зважаючи на відсутність підстав для скасування оскаржуваного рішення, а також приймаючи до уваги те, що рішення другого пленарного засідання сімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання "Про звільнення з посад" від 14 вересня 2018 року в частині звільнення ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконавчого комітету Полтавської міської ради є чинним, то підстави для поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку відсутні.
Ухвалюючи дане судове рішення колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення Серявін та інші проти України) та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.
Згідно згідно з усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення ("Серявін та інші проти України").
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вище зазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на всі аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведені нормативно - правові акти, дослідивши матеріали справи в сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач при прийнятті спірного рішення від 14 вересня 2018 року, яким звільнено ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконавчого комітету Полтавської міської ради з 14 вересня 2018 року, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", отже позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року по справі № 440/3601/18 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року по справі № 440/3601/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко
Судді(підпис) (підпис) Л.В. Мельнікова О.І. Сіренко
Повний текст постанови складено 18.07.2019 року