09 липня 2019 р.Справа № 480/543/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Калиновського В.А. , Мельнікової Л.В. ,
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
представника відповідача Мірошниченко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 року, головуючий суддя І інстанції: С.О. Бондар, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 14.03.19 року по справі № 480/543/19
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області
до Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф"
про стягнення грошових коштів,
Позивач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" про стягнення грошових коштів в сумі 4078,50грн. на підставі рішення від 11.05.2017 №64.
В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначав, що за результатом проведеної перевірки було прийнято рішення від 11.05.2017 №64 про повернення Комунальним закладом Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" неправомірно використаних страхових коштів в сумі 3920,67 грн. та накладено штраф в розмірі 50 % від суми неправомірно використаних страхових коштів в сумі 1960,34 грн. Загальна сума страхових коштів, яка підлягає поверненню - 5881,01 грн.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 року адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області до Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" про стягнення грошових коштів - задоволено.
Стягнуто з Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області грошові кошти в сумі 4078,50 грн., відповідно до рішення від 11.05.2017 №64.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Представник позивача, не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що в період з 01.04.2016 по 31.03.2017 уповноваженими особами Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області була проведена планова перевірка Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" з питань стану виконання вимог законодавства у нарахуванні і виплаті матеріального забезпечення, використання коштів Фонду, за результатами якої складено акт .
Проведеною перевіркою було встановлено неправомірне використання коштів Фонду в сумі 3920,67 грн.
За результатами перевірки позивачем було прийнято рішення від 11.05.2017 №64 про повернення КЗ Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" неправомірно використаних страхових коштів в сумі 3920,67грн. та накладено штраф в розмірі 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів в сумі 1960,34. Загальна сума страхових коштів, яка підлягає поверненню - 5881,01 грн (а.с.13).
Не погодившись з вказаним рішення, КЗ Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" оскаржило його в судовому порядку.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року задоволений адміністративний позов комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, третя особа - дитяча поліклініка №2 комунальної установи "Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди", про скасування рішення від 11.05.2017 №64 в частині виявлення порушень комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" щодо здійснення призначення та виплати допомоги по догляду за здоровою новонародженою дитиною в період перебування матері у відпустці по вагітності та пологах, а також повернення страхових коштів у сумі 2118,16грн. та накладання фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині оплати страхових коштів виплачених за лікарняним №773693.
Не погодившись із вказаною постановою, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області оскаржило її в апеляційному порядку.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 скасовано постанову Сумського окружного адміністративного суду від 12.10.2017 у справі № 818/1122/17. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" відмовлено.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність рішення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Сумського обласного відділення 11.05.2017 №64.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон №1105) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України (далі - Фонд) має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок визначено Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29 (надалі - Інструкція №29).
Згідно з п. 1.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22 грудня 2010 року (далі - Інструкція), перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.
Пунктом 2.3 Інструкції визначено, що органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки.
Згідно п. 3.5 Інструкції планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням: дат початку та закінчення її проведення; найменування страхувальника; найменування органу Фонду, який проводить перевірку.
У відповідності до п. 3.5 Інструкції на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред'являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання. Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред'явили направлення.
Згідно п. 4.1 Інструкції за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.
Згідно п. 3.12 Інструкції №29 під час перевірок страхувальників перевіряються, крім іншого, правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам; правомірність заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від органів Фонду; відповідність даних бухгалтерського обліку даним звітності по коштах Фонду та даним статистичної звітності.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-ХІV від 23.09.1999 (в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-УІІІ) (далі - Закон №1105), підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 №455 (далі - Інструкція № 455)
Згідно з п. 3.13 Інструкції №455 листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною до 3-х років у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім'ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3-х років), а також у випадку, коли вона доглядає за другою хворою дитиною.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , працює в Комунальному закладі Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф".
КУ СМР "Сумська міська дитяча лікарня" ОСОБА_1 було видано листок непрацездатності з 08.07.2016 по 18.07.2016 по догляду за здоровою новонародженою дитиною, у період хвороби та перебуванні на стаціонарному лікуванні матері дитини ОСОБА_2 .
Пунктом 3.13 Інструкції №455 передбачений вичерпний перелік випадків, коли листок непрацездатності видається для догляду за здоров'ю дитиною: у разі пологів особи, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до трьох років; у разі хвороби особи, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до трьох років; у разі необхідності догляду за другою хворою дитиною віком до трьох років.
Тобто, видача листка непрацездатності працюючій особі для догляду за здоровою дитиною до 3 років пов'язується з перебуванням матері дитини у відпустці по догляду за дитиною віком до трьох років.
З наданих суду доказів лише підтверджено факт перебування ОСОБА_2 в спірний період на стаціонарному лікуванні.
З матеріалів справи також вбачається, що відповідачем частково сплачені грошові кошти, а саме: 01.06.2017 сплачено 1575,29 грн, 17.08.2017 сплачено 227,22 грн. Тому загальна сума боргу складає 4078,50 грн.
Відповідно до п. 7 ч.1, п.6 ч.2 ст.9 Закону №1105 до основних завдань і функцій Фонду соціального страхування України та його робочих органів відноситься здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності.
Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (п.5 ч.1 ст.10 Закону №1105).
Згідно з пунктами 2, 3 ч.2 ст. 10 Закону №1105 на Фонд покладено обов'язок здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів та контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.
Отже, судами по справі № 818/1122/17 зроблено висновок про правомірність рішення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Сумського обласного відділення 11.05.2017 №64.
Згідно з ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, законність рішення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Сумського обласного відділення 11.05.2017 №64 було встановлено судом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про стягнення з Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області грошові кошти в сумі 4078,50 грн.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 року по справі № 480/543/19 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 року по справі № 480/543/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко
Судді(підпис) (підпис) В.А. Калиновський Л.В. Мельнікова
Повний текст постанови складено 18.07.2019 року