ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
18 липня 2019 року м. Київ № 640/13248/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись із заявою про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків та доданими до неї матеріалами
Головного управління ДФС у м. Києві
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Сандмакс»
18.07.2019 о 15 год. 00 хв. до судді Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О. надійшла заява Головного управління ДФС у м. Києві (вих. №18719/9/26-15-10-02-10 від 17.07.2019) з вимогою підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Сандмакс», застосованого рішенням керівника контролюючого органу.
Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів визначено ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Згідно з ч. 2 ст. 283 КАС України заява (мається на увазі з переліку тих заяв, що перелічені у ч. 1 зазначеної статті Кодексу) подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити: 1) найменування адміністративного суду; 2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника; 3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті; 4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника; 5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються; 6) підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
При цьому, суд звертає увагу на те, що в частині питань порядку оформлення вказаної заяви, що не врегульовані ст. 283 КАС України, вимоги щодо заяви визначаються загальними процесуальними нормами, зокрема ст.ст. 160, 161 КАС України.
Так, за правилами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VІ (у редакції чинній станом на день звернення Головного управління ДФС у м. Києві із цією заявою до суду) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VІ за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII передбачено, що з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 1 921,00 гривні.
Таким чином, з аналізу наведених вище норм вбачається, що за подання заяви Головним управлінням ДФС у м. Києві, у порядку визначеному ст. 283 КАС України, передбачено справляння судового збору, тобто зазначена заява є об'єктом справляння судового збору за загальними правилами, визначеними нормами Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про судовий збір». Даний висновок суду відповідає правовій позиції, наведеній в ухвалах Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №640/18757/18 (провадження №К/9901/1712/19) та від 15.07.2019 у справі №360/1592/19 (провадження №К/9901/18838/19).
Також нормами п. 2, 8 і 11 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В силу вимог ч. 1, 2 і 4 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, за змістом норми абз. 2 ч. 5 ст. 94 цього ж Кодексу учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Крім того, ч. 5 і 6 ст. 59 КАС України встановлено, що відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді.
Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Дослідивши зміст заяви та додатки до неї суд встановив, що така заява не відповідає вищенаведених процесуальним вимогам Кодексу, а саме:
- в тексті заяви відсутнє письмове підтвердження Головного управління ДФС у м. Києві про те, що ним не подано іншої заяви (заяв)до цього самого платника податків з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- в тексті заяви Головним управлінням ДФС у м. Києві не вказані відомості про офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти платника податків (юридичної особи), стосовно якої заявник просить суд підтвердити обгрунтованість застосування адміністративного арешту;
- скрізь по тексту заяви Головним управлінням ДФС у м. Києві зазначено невірне найменування платника податків (юридичної особи), стосовно якої заявник просить суд підтвердити обгрунтованість застосування адміністративного арешту. А саме замість правильного найменування: «Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Санмакс» зазначено «Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Сандмакс»;
- до матеріалів заяви Головним управлінням додано документальні докази (оригінали фіскального чеку та накладної відділення ПАТ «Укрпошта», опису вкладення в цінний лист) про надіслання на адресу неналежної юридичної особи, а саме: адресату - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Сандмакс»;
- до заяви не додано документу про сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі, тобто у сумі 1 921 грн.;
- додані до заяви копії документів, окрім копій документів (наказів), поданих на підтвердження, засвідчені не належним чином. А саме всупереч вимог пп. 8 п. 10 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5 (що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.06.2015 за №736/27181) підписи посадової особи (ГДРІ ОСОБА_1 ), яка засвідчувала відповідність копій документів оригіналам, не скріплені печаткою установи.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч. 3 ст. 283 КАС України у разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
Вказані недоліки позивач може усунути в строк до 19 липня 2019 року до 08 години 30 хвилин шляхом подання до суду:
- уточненої заяви, приведеної у відповідність до вимог п. 2, 11 ч. 5 ст. 160, ч. 2 ст. 161, п. 3 ч. 2 ст. 283 КАС України, з урахуванням зауважень суду;
- документальні докази надіслання заяви про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків належному адресату;
- належним чином засвідчені копії доданих до заяви документів (порядкові номери в «Додатках» до заяви №1 - №5);
- документу про сплату судового збору у розмірі 1 921 грн.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 243, 283 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Заяву Головного управління ДФС у м. Києві про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків (вх. №640/13248/19 від 18.07.2019) залишити без руху.
2. Встановити заявнику строк до 08 години 30 хвилин 19 липня 2019 року для усунення недоліків поданої заяви.
3. Роз'яснити заявнику, що невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів. При цьому, повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок