Рішення від 18.07.2019 по справі 580/1725/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року справа № 580/1725/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

29.05.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м.Черкаси, вул. Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719) (далі - відповідач) про визнання протиправним і скасування рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом від 29.03.2019 №9, про визнання недійсним посвідчення позивача, як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, виданого Звенигородською РДА 28.02.1995 №305072.

Позов мотивовано тим, що посвідчення позивача постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії скасоване відповідачем без наявності належних підстав. Позивач зазначає, що постійно проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується належними доказами, та має право на відповідний статус. Тому просила задовольнити позов.

Ухвалою від 30.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановив відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву.

Згідно з даними рекомендованого повідомлення вказану ухвалу відповідач отримав 05.06.2019. Позивачу ухвала направлена за адресою, вказаною в позовній заяві. Однак повернулась суду 01.07.2019 з довідкою поштового відділення про причини невручення - за закінченням терміну зберігання, а отже, відповідно до п.4 ч.1 ст.127 КАС України вона вважається врученою належним чином.

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позов не надав, про причини його неподання суд не повідомив.

Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) суду не надали, з огляду на відсутність необхідності виклику та допиту свідків, призначення експертизи, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що 28.02.1995 Звенигородська районна державна адміністрація видала позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, серії НОМЕР_2 , копія якого наявна у матеріалах справи.

На засіданні Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до протоколу від 29.03.2019 №9 прийняте спірне рішення вважати недійсним зазначене посвідчення та про його вилучення. Мотивом його зазначено, що позивач станом на 01.01.1993 проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю менше 4 років.

Оцінюючи правомірність спірного рішення суд врахував, що відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 ч.1 ст.11 Закону №796-XII визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з п.4 ч.1 ст.14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначено катгорію 4 - для осіб, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

На підставі ч.1 ст.65 Закону №796-XII потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи станом на час видачі позивачу посвідчення, що скасоване спірним рішенням, регулював Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 (далі - Порядок №501).

За визначенням, наведеним у п.2 Порядку №501, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 6 Порядку №501 громадянам, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Частинами 1-2 ст.15 Закону №796-XII визначено, що підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до Розділу 4 діючого станом на час видачі позивачу вказаного вище посвідчення Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106, місто Звенигородка Черкаської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Довідкою Виконавчого комітету Звенигородської міської ради від 29.11.2018 №13791 за підписом Звернигородського міського голови О.Я. Саєнка підтверджується, що позивач з червня 1986 року до часу видачі довідки проживає у м. Звенигородка. Про такі обставини йдеться мова також у затверджених печаткою Звенигородської міської ради письмових поясненнях від 28.11.2018 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Відповідач не довів жодним належним доказом фальшивість або недійсність вказаних документів.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.ч.1-2 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, відповідно до ч.2 ст.74 КАС України не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми згідно зі ст.76 КАС України є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Посилання віповідача у спірному рішенні на довідку Звенигородської міської ради від 29.11.2018 №13791, що позивач проживала у м. Звенигородка з 15.06.1986 до 11.02.1986 без реєстрації, та працювала на Ватутінському хлібокомбінаті з 04.07.1986 до 26.12.1988 не спростовують факту її проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю в цей період.

У зв'язку з цим суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що діяв у порядку, меах та спосіб, які визначені законом. Тому спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи обґрунтованість позовних вимог, згідно з вимогами ст.139 КАС України наявні підстави стягнути за рахунок бюджетних відповідача на користь позивача сплачений згідно з квитанцією від 28.05.2019 №26 судовий збір у сумі 768,40грн. Інших клопотань щодо розподілу судових витрат не заявлено.

Керуючись ст.ст.2, 6, 14, 139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом від 29.03.2019 №9, про визнання недійсним посвідчення позивача постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, від 28.02.1995 №305072.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м.Черкаси, вул. Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення складене у повному обсязі 18.07.2019.