17 липня 2019 р. м. ХерсонСправа № 200/7417/19-а
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Морська Г.М.,розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного кадастрового реєстратор у Генічеському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області , за участю третьої особи - фізичної особи-підприємця Васильєвої ОСОБА_2 про визнання дій протиправними; скасування висновку; зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач-1), Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (далі - відповідач-2), державного кадастрового реєстратора у Генічеському районі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (далі - відповідач-1), за участю третьої особи - ФОП ОСОБА_3 , у якому просить:
- визнати протиправними дії експерта державної експертизи Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру, щодо погодження проекту землеустрою який розроблено ФОП ОСОБА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 (кваліфікаційний сертифікат від 21.06.2013 року № 011098), відповідно до наказів Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області: 1612 СГ від 07.05.2019 року, 1614 СГ від 07.05.2019 року, 1615 СГ від 07.05.2019 року, 1616 СГ від 07.05.2019 року, 1617 СГ від 07.05.2019 року, 1618 СГ від 07.05.2019 року, 1619 СГ від 07.05.2019, 1620 СГ від 07.05.2019 року, 1621 СГ від 07.05.2019 року;
- скасувати висновок експерта державної експертизи Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, який розроблено ФОП ОСОБА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 (кваліфікаційний сертифікат від 21.06.2013 року № 011098 ), відповідно до наказів Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області: 1612 СГ від 07.05.2019 року, 1614 СГ від 07.05.2019 року, 1615 СГ від 07.05.2019 року, 1616 СГ від 07.05.2019 року, 1617 СГ від 07.05.2019 року, 1618 СГ від 07.05.2019 року, 1619 СГ від 07.05.2019, 1620 СГ від 07.05.2019 року, 1621 СГ від 07.05.2019 року;
- скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами: НОМЕР_2 (площа: 0.7368 га, цільове призначення: 01.03. для ведення особистого селянського господарства), НОМЕР_3 (цільове призначення: 01.03. для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), НОМЕР_4 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_5 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа:2 га), 65221101100 НОМЕР_6 (цільове призначення:01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа:2 га), 65221101100 НОМЕР_7 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), НОМЕР_8 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_9 (цільове призначення:01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_10 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа:2 га), НОМЕР_11 (цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_12 (цільове призначення: 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа: 0.5847 га), НОМЕР_13 01: НОМЕР_14 цільове призначення: 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа: 0.417 га), НОМЕР_15 цільове призначення: 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа: 0.2776 га);
- зобов'язати державного кадастрового реєстратора у Генічеському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонський області вилучити з Державного земельного кадастру записи щодо державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами : НОМЕР_2 (площа: 0.7368 га, цільове призначення: 01.03. для ведення особистого селянського господарства), НОМЕР_3 (цільове призначення: 01.03. для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_16 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), НОМЕР_17 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа:2 га), 65221101100 НОМЕР_6 (цільове призначення:01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа:2 га), 65221101100 НОМЕР_7 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_18 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_9 (цільове призначення:01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_10 (цільове призначення: 01.03. Для ведення особистого селянського господарства, площа:2 га), 65221101100 НОМЕР_19 (цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства, площа: 2 га), 65221101100 НОМЕР_12 (цільове призначення: 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа: 0.5847 га), НОМЕР_13 01 НОМЕР_14 цільове призначення: 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа: 0.417 га), НОМЕР_15 цільове призначення: 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа: 0.2776 га).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 р. справа передана за підсудністю до Херсонського окружного адміністративного суду.
16.07.2019 р. дана справа надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим визначено суддю Морську Г.М.
Разом із позовною заявою позивачем подана заява про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу-2 видавати накази про затвердження проектів землеустрою і передання у власність земельних ділянок з кадастровими номерами: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_17 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_8 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_11 ; заборони відповідачу-3 та іншим органам, які мають повноваження на здійснення дій з реєстрації права власності на земельну ділянку здійснювати дії, направлені на реєстрацію права власності на земельні ділянки із вищевказаними кадастровими номерами.
Заява обґрунтована тим, що на частину земельної ділянки, на яку претендує позивач, відповідачем-2 наданий дозвіл іншим особам на розробку проекту землеустрою. За результатами надання зазначеного дозволу, ФОП ОСОБА_3 на замовлення ОСОБА_4 та інших осіб (разом 10 громадян) був розроблений проект, який погоджений експертом державної експертизи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Таким чином, в разі затвердження проекту землеустрою ГУ Дежгеокадастру у Херсонській області, стосовно земельних ділянок із кадастровими номерами НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_17 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_8 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_11 , позивач втратить можливість отримати земельну ділянку на яку має повне право, оскільки отримала дозвіл від відповідача-2 на розробку проекту землеустрою, уклала договір із землевпорядною організацією, виготовила проект землеустрою та витратила кошти. Тому, невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити або унеможливити виконання рішення суду, винесеного на користь позивача. Просить заяву задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Таким чином, суд розглядає заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Дослідивши заявлене ОСОБА_1 клопотання та наведені в обґрунтуванні для вжиття відповідних заходів підстави в їх сукупності, провівши аналіз положень чинного законодавства України, що регулює порядок забезпечення позову, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Слід відзначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Отже, законодавцем визначені чіткі підстави, за наявності яких допустиме вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
В ході розгляду заяви про забезпечення позову встановлено, що 08.04.2019 р. ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру в Херсонській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га., на території Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства (будь-яка ділянка в межах ділянки з кадастровим номером НОМЕР_24 ).
Наказом ГУ Держгеокадастру в Херсонській області № 1603-СГ від 06.05.2019 р. позивачу наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га., на території Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства.
Отже, позивач претендує на земельну ділянку загальною площею 2,0 га, при цьому просить забезпечити позов шляхом заборони вчиняти будь-які дії щодо земельних ділянок загальною площею 18,7368 га.
Також, позивачем додані дві фотокопії графічних матеріалів (викопіювання), на яких позначені дві земельні ділянки із кадастровими номерами НОМЕР_24 (дата оновлення 30.10.2014 р.) та НОМЕР_25 , проте із них неможливо встановити, що земельні ділянки на цих фотокопіях між собою співвідносяться.
Тобто, доводи позивача про те, що земельна ділянка, на яку вона претендує, відповідно до клопотання від 08.04.2019 року, увійшла до складу тих земельних ділянки із кадастровими номерами - НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_17 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_8 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_11 щодо яких відповідачем-2 прийняте рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, не підтверджено жодними доказами.
Крім того, слід зазначити, що земельні ділянки із кадастровими номерами - НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_17 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_8 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_11 перебуває у приватній власності, що підтверджується скриншотами із інтернет ресурсу публічної кадастрової карти України.
За приписами п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ” № 2 від 06 березня 2008 року, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Доводи заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову суд оцінює з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших осіб, які беруть участь в справі; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у випадку невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку з вжиттям таким заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового розгляду.
Із позовної заяви та доданих до неї документів слідує, що спір між сторонами існує щодо правомірності висновку експерта державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області від 31.05.2019 р. № 5129/8219, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 18,7368 га., розташованих на території Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області, а також, скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами - НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_17 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_8 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_11 , НОМЕР_26 , НОМЕР_25 , НОМЕР_15 . Правомірність та оцінка прийняття висновку та внесення записів про державну реєстрацію земельних ділянок підлягає з'ясуванню під час розгляду справи по суті та буде дана судом за результатами розгляду справи.
Таким чином, позивач не надала суду належних доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Згідно з ч. 5 ст. 154 КАС України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про забезпечення позову не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 150-157, 243, 248 КАС України, -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного кадастрового реєстратор у Генічеському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області , за участю третьої особи - фізичної особи-підприємця Васильєвої ОСОБА_2 про визнання дій протиправними; скасування висновку; зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановляння ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Морська Г.М.