Справа № 560/1357/19
іменем України
17 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування,
Управління Держпраці у Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення допуску до керування транспортними засобами водіїв, які не пройшли передрейсового медичного огляду, та експлуатації котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320 за адресою 30400 , Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 25 .
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що під час здійснення перевірки встановив ряд порушень вимог законодавства про охорону праці та промислової безпеки. Вважає, що подальший допуск до керування транспортними засобами водіїв, які не пройшли передрейсового медичного огляду, та експлуатація котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320 створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 №124/345, станом на дату перевірки втратило чинність на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України від 15.02.2013 №124/151. На теперішній час проведення передрейсового огляду водіїв регулюється Положенням про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством внутрішніх справ України від 31.01.2013 №65/80. На виконання пункту 4.6 цього Положення результати передрейсового огляду водіїв підприємства заносяться до Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв. Вказане підтверджується копіями сторінок Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв за період з 04.04.2019 по 22.04.2019. Порушення вимог Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України від 31.01.2013 №65/80, контролюючий орган не встановив.
На момент перевірки вищевказані котли Шепетівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства не використовувались, працівники підприємства на вказаному обладнанні не працювали, однак з невідомих причин вказані факти не знайшли свого відображення в акті перевірки. Таким чином, відсутність дозволів на експлуатацію обладнання за умови, що таке обладнання фактично не експлуатуються і роботи підвищеної небезпеки не виконуються свідчить про відсутність загрози життю та здоров'ю працівників.
Ухвалою від 06.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху адміністративний позов Управління Держпраці у Хмельницькій області.
Ухвалою від 15.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Хмельницькій області від 29.11.2018 №126 в період з 11.04.2019 по 19.04.2019 посадові особи відповідача здійснили планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в Шепетівському комунальному підприємстві водопровідно-каналізаційного господарстві.
В результаті перевірки встановлений ряд порушень Шепетівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема:
- в порушення вимог статті 13 закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII (далі - Закон №2694-XII), пункту 1 глави 1 розділу VII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333 (далі - НПАОП 0.00-1.81-18), роботодавець, який експлуатує обладнання під тиском (котел Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котел Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320), не забезпечив утримання їх у справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду;
- в порушення вимог статті 13 Закону №2694-ХІІ, пункту 22 глави 1 розділу VIII НПАОП 0.00-1.81-18 періодичний технічний огляд обладнання під тиском (котел Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котел Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320) не проводиться у визначені строки;
- в порушення статті 21 Закону №2694-ХІІ, пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 (пункту 16 Парові і водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,01 МВт) здійснюються роботодавцем без одержання дозволу за формою згідно з додатком 1;
- в порушення вимог статті 13 Закону №2694-ХІІ, пункту 2.4 глави II Правил охорони праці на автомобільному транспорті НПАОП 0.00-1.62-12 проходження на підприємстві передрейсового медичного огляду для водіїв транспортних засобів не здійснюється відповідно до Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 №124/345;
- порушення вимог статті 18 Закону №2694-ХІІ, пункту 4.1, пункту 5.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 №15 (НПАОП 0.00-4.12.05) голова, члени комісії по перевірці знань з питань охорони праці та безпосередні керівники робіт не пройшли навчання та перевірки знань з НПАОП 0.00-1.81-18 "Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском", НПАОП 0.00-1.80-18 "Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання".
За результатами перевірки складений акт від 19.04.2019 №22-05/422 та винесений припис від 19.04.2019 №22-05/422-367.
Вважаючи, що подальший допуск до керування транспортними засобами водіїв, які не пройшли передрейсового медичного огляду, та експлуатація котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320 створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до пункту 7 Положення свої повноваження Державна служба України з питань праці здійснює безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною 5 статті 4 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Під час проведення позивачем планової перевірки встановлені та зафіксовані в акті перевірки від 19.04.2019 №22-05/422 порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства.
Доказів усунення порушень вимог статті 13 Закону №2694-XII, пункту 1 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18, пункту 22 глави 1 розділу VIII НПАОП 0.00-1.81-18, пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, відповідач до суду не надав.
Порушення відповідачем цих вимог законодавства з охорони праці і промислової безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому суд вважає за необхідне зупинити експлуатацію котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320 за адресою 30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 25 .
Твердження відповідача про те, що на момент перевірки вищевказані котли Шепетівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства не використовувались, працівники підприємства на вказаному обладнанні не працювали, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідач не спростував встановлених фактів порушень під час перевірки, заперечень та пояснень до акту не надав, відповідних доказів зупинення експлуатації вказаних котлів до суду також не надав.
Разом з тим, Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 №124/345 станом на дату перевірки втратило чинність на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України від 15.02.2013 №124/151.
На виконання пункту 4.6 Положенням про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством внутрішніх справ України від 31.01.2013 №65/80, результати передрейсового огляду водіїв підприємства позивач заносить до Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв.
На підтвердження вказаного позивач надав копії сторінок Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв за період з 04.04.2019 по 22.04.2019.
Порушення вимог Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України від 31.01.2013 №65/80, позивач під час перевірки не встановив.
Таким чином, у задоволенні вимоги щодо зупинення допуску до керування транспортними засобами водіїв, які не пройшли передрейсового медичного огляду, необхідно відмовити.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Застосувати до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 8071, виготовлений 1990, реєстраційний номер 1993, котла Е-1,0-0,9ГЗ, заводський номер 4565, виготовлений 19.04.1989, реєстраційний номер 1320 за адресою 30400 , Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 25 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39793137)
Відповідач:Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (вул. Некрасова, 127, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30405 , код ЄДРПОУ - 02092503)
Головуючий суддя Г.В. Лабань