Рішення від 18.07.2019 по справі 200/8243/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 р. Справа№200/8243/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, зокрема, що 21 травня 2019 року звернулася до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області із заявою про призначення допомоги при народженні дитини на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та поновлення виплати допомоги при народженні дитини на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак отримала повідомлення про відмову в наданні їй такої допомоги з посиланням на те, що вона пропустила дванадцятимісячний строк звернення за призначенням такої допомоги.

Рішення відповідача з цього питання вважала протиправним, оскільки у зв'язку з проведенням антитерористичної операції тривалий час не мала можливості виїхати з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, на підконтрольну українській владі територію, зареєструватися внутрішньо переміщеною особою та, відповідно, звернутися за призначенням такої допомоги. Вважала викладені підстави поважними.

У зв'язку з наведеним вважаючи права кожної її дитини порушеними після зміни позовних вимог просила:

- визнати незаконним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про відмову в призначенні їй допомоги при народженні дитини на її дітей;

- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області у нарахуванні та виплаті їй допомоги при народженні дітей на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області призначити та здійснити виплату їй державної допомоги при народженні дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за її заявою від 21 травня 2019 року.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Згідно з п. 13 вказаного Порядку виплата допомоги поновлюється у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою. Оскільки вказані строки позивачем пропущено, тому позивачу правомірно відмовлено в призначенні такої допомоги на доньку та в поновленні виплати допомоги на сина, відповідало Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та вказаному Порядку. Вважав, що не порушив права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Горлівка Донецької обл.), народила першу дитину - ОСОБА_3 .

Після переміщення на підконтрольну українській владі території Управлінням праці та соціального захисту населення по Олександрівському району Запорізької міської ради їй була призначена на виплачена допомога при народженні дитини на вказану дитину включно по 31 грудня 2016 року. З 01 січня 2017 року виплату допомоги припинено.

Після припинення виплати допомоги позивач повернулася на непідконтрольну українській владі територію.

02 травня 2017 року на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Горлівка Донецької обл.), народила другу дитину - ОСОБА_2 .

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції та наявність двох малолітніх дітей позивач тривалий час не мала можливості виїхати з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, на підконтрольну українській владі територію, та зареєструватися внутрішньо переміщеною особою.

З 16 травня 2019 року вона зареєструвалася внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якої було зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Горлівка Донецької обл.), а фактичне місце проживання/перебування - на підконтрольній українській владі території (м. Залізне Донецької обл.), у зв'язку з чим на себе та на дітей отримала довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідки від 16 та 17 травня 2019 року).

21 травня 2019 року у зв'язку зі зміною місця проживання і взяття на облік в якості внутрішньо переміщеної особи позивач звернулася до відповідача як органу соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення допомоги при народженні дитини на доньку та про поновлення виплати допомоги при народженні дитини на наступний період на сина.

Розпорядженням Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 22 травня 2019 року в призначенні такої допомоги на доньку позивача відмовлено з посиланням на ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Розпорядженням Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 22 травня 2019 року в поновленні виплати такої допомоги на наступний період на сина позивача відмовлено з посиланням на п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751.

Підставою для відмови в призначенні допомоги при народженні дитини - доньки позивача і підставою для поновлення виплати допомоги при народженні дитини на наступний період на сина позивача стало те, що позивач пропустила строк звернення за призначенням такої допомоги і, відповідно, за поновлення виплати такої допомоги.

Про прийняте рішення позивача повідомлено повідомленням від 22 травня 2019 року №08/3-01652, а також листом від 18 червня 2019 року № 08вх.К-483-5.1-6.2.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частинами 1 та 2 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що громадяни України, в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.

Згідно зі ст. 10 вказаного Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Частиною 1 ст. 12 вказаного Закону визначено, що допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 7 ст. 11 вказаного Закону допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Аналогічні положення містить п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, згідно з яким допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відмовляючи в призначенні допомоги при народженні дитини (на доньку позивача) відповідач виходив з того, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Згідно з п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев'ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.

Відмовляючи в поновленні виплати допомоги при народженні дитини (на сина позивача) відповідач виходив з того, що з моменту припинення виплати такої допомоги пройшло більше дванадцяти місяців.

Разом з тим, приймаючи такі рішення відповідачем не враховано наступне.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. І даний адміністративний позов фактично заявлений в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.

Тобто, в спірних правовідносинах неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів кожної малолітньої дитини позивача, кожна з яких є громадянином України, і перед якою держава Україна має певні зобов'язання, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької області (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги), виходячи з принципу верховенства права та завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправними та скасування оскаржених рішень, які створюють правові наслідки, і зобов'язання відповідача призначити допомогу при народженні дитини на доньку і поновити виплату допомоги при народженні дитини на наступний період на сина позивача за її заявою від 21 травня 2019 року, а також провести виплати позивачу допомоги при народженні дитини на доньку в порядку та розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та виплатити позивачу не одержані суми такої допомоги на її сина (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Вирішуючи спір судом враховані правові висновки, що викладені у постановах Верховного Суду від 14 лютого 2018 року в справі №591/610/16, від 06 вересня 2018 року в справі № 242/5735/16-а, які відповідно до ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1, код ЄДРПОУ 26000411) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 22 травня 2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 .

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 22 травня 2019 року про відмову в поновленні виплати на наступний період ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_3 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області призначити та провести виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за її заявою від 21 травня 2019 року в порядку та розмірі, що встановлені ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Зобов'язати Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області поновити виплату ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за її заявою від 21 травня 2019 року та виплатити ОСОБА_1 не одержані суми такої допомоги з 01 січня 2017 року.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 18 липня 2019 року.

Суддя Т.В. Логойда