Рішення від 18.07.2019 по справі 200/7601/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 р. Справа№200/7601/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 41247274; 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. 6) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певній дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення від 03 червня 2019 року № 6560/03 про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання повторно розглянути заяву від 20.05.2019 за наявності всіх необхідних документів без архівної пенсійної справи померлого чоловіка.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 20 травня 2019 року вона звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника, але відповідачем відмовлено в призначенні зазначеної пенсії, оскільки матеріали архівної пенсійної справи померлого чоловіка знаходяться на території, яка тимчасово не контролюється українською владою. Вважає протиправним рішення відповідача про відмову в призначенні їй пенсії по втраті годувальника та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що позивач 20.05.2019 звернувся до Управління із заявою у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», у якій просив призначити пенсію по втраті годувальника не надавши будь-яких документів. Листом від 03.06.2019 позивачеві надана відповідь про необхідність надання документів відповідно до п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Також відповідач зазначив, що пенсія по втраті годувальника призначається за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника. Оскільки пенсійна справа ОСОБА_2 знаходиться на території, яка тимчасово не підконтрольна українській владі, то отримати її немає можливості. Таким чином, відповідач зазначає, що фактично позивачеві була надана відповідь на звернення.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що позивач не звертався до Управління із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. Крім того, рішення № 6560/03 від 03.06.19 про відмову в призначенні пенсії по втраті годувальника (згідно заявлених позивачем вимог) Управлінням не приймалось.

Відповідач вважає свої дії такими, що відповідають діючому законодавству, і просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Розгляд справи проведено за правилами ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорту серії НОМЕР_2 , наявна в матеріалах справи.

Відповідно до довідки від 20.04.2017 № 1462-184348, позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку в Селидовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком.

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 з 18 квітня 1980 року.

Відповідно до свідоцтва про смерть від 06 лютого 2012 року серії НОМЕР_4 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно довідки Асоціації власників житлових будинків від 16.05.2019 № 238, ОСОБА_1 проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом з чоловіком - ОСОБА_2 з квітня 1980 року й на момент смерті чоловіка - 06.02.2012 вони вели спільне господарство та його заробіток був основним джерелом доходу.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.05.2019 позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника. Із зазначеної заяви не вбачається, що до неї було додано будь-які документи (а.с. 48).

Вказана заява була розглянута відповідачем в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», у зв'язку з тим, що, як зазначив відповідач, вона була подана з порушенням вимог постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листами від 03.06.2019 № 39/Б-01-01-15 та № 6560/03 позивачеві надані аналогічні за змістом відповіді про необхідність надання документів відповідно до п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також зазначено, що пенсія по втраті годувальника призначається за матеріалами архівної пенсійної справи померлого годувальника, яка знаходиться на території, яка тимчасово не підконтрольна українській владі, у зв'язку з чим отримати її немає можливості (а.с. 15-16, 50-51).

Рішення, як індивідуальний акт, про відмову позивачеві в призначенні пенсії по втраті годувальника відповідачем не приймалось.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Частиною 1 ст. 44 зазначеного Закону встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 1.6 та п. 1.7 вказаного Порядку, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Згідно п. 1.1 Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до п. 4.1. Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3 до зазначеної постанови).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно до п. 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Також надаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи); 2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; 3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності); 4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; 7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; 8) документи про місце проживання (реєстрації); 9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; 10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника). 11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).

Згідно п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно абз. 3 п. 1.7 Порядку № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Отже, як вбачається із системного аналізу правових норм Закону № 1058 та Порядку №22-1 для призначення пенсії по втраті годувальника особа повинна особисто або через уповноваженого представника звернутися до органу, який призначає пенсію, із заявою встановленого зразка і додаванням відповідних документів, перелік яких визначено зазначеним Порядком № 22-1. У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до органу Пенсійного фонду України (відповідача) із відповідною заявою встановленого Порядком № 22-1 зразка і, відповідно, не додав до неї визначених зазначеним Порядком документів.

Таким чином, враховуючи наведене в сукупності та надаючи правову оцінку діям відповідача, вчиненим при розгляді заяви від 20.05.2019, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, оскільки він діяв у відповідності до абз. 3 п.1.7 Порядку 22-1, надавши позивачеві повідомлення про необхідність подання додаткових документів.

При цьому суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що посилання відповідача на неможливість отримання архівної пенсійної справи ОСОБА_2 у зв'язку із її знаходженням на території, яка тимчасово не підконтрольна українській владі, як на підставу, якою фактично йому відмовлено у призначенні пенсії у разі втрати годувальника, оскільки, як встановлено під час розгляду справи, рішення, передбачене ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем за результатами розгляду заяви від 20.05.2019 не приймалось, а, отже, позивачеві фактично не було відмовлено у встановленому законом порядку у призначенні пенсії чи переведенні на інший вид пенсії.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту, зокрема, прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Тобто, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Таким чином, з урахуванням того, що оскаржуваний документ фактично є повідомленням про необхідність надання додаткових документів, а не рішенням суб'єкта владних повноважень про відмову у призначенні пенсії, а також те, що заява від 20.05.2019 не була розглянута відповідачем по суті із прийняттям передбаченого ч. 5 ст. 45 Закону №1058 рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що для вирішення питання по суті переведення його з одного виду пенсії на інший необхідно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду особисто або через уповноваженого представника, подавши заяву встановленої форми з додаванням документів, перелік яких визначено Порядком № 22-1, а також у листах відповідача від 03.06.2019 № 39/Б-01-01-15 та № 6560/03.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, питання розподілу судових витрат не вирішувалось.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 41247274; 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. 6) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певній дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 липня 2019 року.

Суддя С.В. Ушенко