ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"18" липня 2019 р. справа № 300/1502/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та зобов'язати нарахувати і виплатити таку допомогу, як військовослужбовцю, який отримав другу групу інвалідності внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язків військової служби, -
ОСОБА_1 15.07.2019 звернувся в суд із вказаним адміністративним позовом.
Пунктами 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує:
- чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених КАС України, необхідно вказати, що за змістом пункту 11 частини 5 статті 160 коментованого Кодексу, у позовній заяві, поряд з іншим, зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, вивчивши зміст позовної заяви та долучені до неї документами, суддя зазначає про відсутність власного письмового підтвердження ОСОБА_1 щодо не подано ним іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, свідченням чого є недотримання позивачем частини 5 статті 160 КАС України.
Також, положеннями частини 2, 4 статті 160 КАС України визначено, що у позовній заяві, поряд з іншим, зазначається найменування сторін; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як слідує із вступної частини адміністративного позову, ОСОБА_1 визначив відповідача у розгляді даної справи - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, при цьому в описовій частині йде мова про Міністерство оборони України. В прохальній частині позивач, на відміну від визначеного вище відповідача, просить визнати протиправним рішення, прийнятого саме Міністерством оборони України, що свідчить про невідповідність в частині:
- в частині визначення суб'єкта владних повноважень як відповідача - сторони у справі (Івано-Франківський обласний військовий комісаріат);
- в частині визначення суб'єкта владних повноважень, рішення якого (Міністерства оборони України) оскаржується.
Окрім того, суддя звертає увагу позивача, що прохальна частина позовної заяви не містить будь-яких ідентифікуючих ознак рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, яку останній просить визнати протиправним, а саме його номера, дати прийняття, назви документа і найменування суб'єкта владних повноважень, який його видав.
Між іншим описова і мотивувальна частини адміністративного позову, в тому числі додатки до нього, вказують на рішення, а саме протокол №36 від 20.05.2016, яким, поряд з іншими, матеріали ОСОБА_1 повернуті в обласний військовий комісаріат на доопрацювання.
Отже, позивач, за змістом описової частини позову, оскаржуючи таке рішення, зобов'язаний долучити до матеріалів адміністративного позову, заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із відповідним обґрунтуваннями та доказами на їх підтвердження.
Так, суддя зазначає, що за змістом частини 6 статті 161 вказаного Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 1, абзацу 1 частини 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 123 коментованого Кодексу визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно пунктів 2, 4 частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи, а також подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Зважаючи на вказане, позовну заяву подано без додержання вимог пунктів 2, 4, 11 частини 5 статті 160 і частини 6 статті 161 КАС України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених пунктами 2, 4, 11 частини 5 статті 160 і частиною 6 статті 161 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та зобов'язати нарахувати і виплатити таку допомогу, як військовослужбовцю, який отримав другу групу інвалідності внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язків військової служби, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених пунктами 2, 4, 11 частини 5 статті 160 і частини 6 статті 161 КАС України.
2.1. Необхідно вказати у позовній заяві:
2.1.1. власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
2.1.2. привести у відповідність вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частини позовної заяви, шляхом:
- визначення належного процесуального статусу Івано-Франківського обласного військового комісаріату і Міністерства оборони України як відповідача (відповідачів) чи іншого учасника справи за відповідними позовними вимогами;
- ідентифікації рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, яку ОСОБА_1 просить визнати протиправним, зазначивши номер, дату прийняття, назву документа і найменування суб'єкта владних повноважень, який його видав.
2.2. Необхідно надати (долучити) до позовної заяви засвідчені у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України:
2.2.1. заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із належними обґрунтуваннями та доказами на їх підтвердження.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.