Справа № 333/4069/19
Провадження № 2-о/333/212/19
Іменем України
16 липня 2019 року м.Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
судді Дмитрієвої М.М.,
за участю секретаря Здановської К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Комунарського районного суду м.Запоріжжя, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський районний у м. Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ОСОБА_1 звернулася до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування своїх вимог зазначила наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Стаханов Луганської області у віці 72 роки померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причина смерті - «Дифузний кардіосклероз». Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувався на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути підставою для здійснення реєстрації смерті. Встановлення факту смерті необхідне для отримання свідоцтва про смерть.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 , повідомлена своєчасно та належним чином не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, вказала, що вимоги підтримує, на фіксуванні судового процесу не наполягає.
Заінтересована особа - Комунарський районний у м. Запоріжжі ВДРАЦС ГТУЮ у Запорізькій області, повідомлена своєчасно та належним чином у судове засідання свого представника не направила, причини його неявки суду невідомі.
У зв'язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу при розгляді даної справи не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із ч. 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України..
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Таким чином заявник, як донька ОСОБА_2 , має право на звернення до суду з відповідною заявою.
Згідно даних, вказаних у паспорті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її місцем народження є м. Носівка Чернігівської області, місцем реєстрації - АДРЕСА_1 .
Відповідно до роз'яснень, наданих в п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
За наслідками звернення ОСОБА_1 до Комунарського районного у м. Запоріжжя ВДРАЦС ГТУЮ у Запорізькій області, у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданому 13 березня 2019 року Відділом ЗАЦС Стаханівського МУЮ МЮ ЛНР відмовлено, у зв'язку із невідповідністю пред'явленого документа затвердженій законодавством Україні формі.
Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.08.2006 року № 545 затверджено форми первинної облікової документації та інструкції щодо їх заповнення та видач, закріплено форму лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/о ( z1152-06 ).
Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть, (форма № 106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
На підтвердження смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заявником надано довідку про причину смерті форми № 106/у, № 81 від 11 березня 2019 року, видану Державним закладом ЛНР, в якій вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у віці ІНФОРМАЦІЯ_5 померла. Причина смерті - «Дифузний кардіосклероз».
В судовому засіданні встановлено, що надана заявником довідка про причину смерті, не відповідає затвердженій в установленому законодавством порядку формі.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть.
Щодо можливості використання як доказа по справі довідки про смерть, слід зазначити наступне.
Відповідно до ст.ст. 77, 78 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, є недійсними і не створює правових наслідків.
Постановою ВРУ «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» від 12 травня 2016 року, м. Стаханов Луганської області перейменоване на м. Кадіївка.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року (в редакції від 13 червня 2018 року) № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Кадіївка Луганської області є населеним пунктом, на території якого органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Разом з цим, відповідно до висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), які ґрунтуються на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, суд вважає за можливе взяти до уваги довідку про причину смерті, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи.
Враховуючи практику ЄСПЛ, беручи до уваги, що встановлення факту смерті необхідно заявнику для реалізації прав та обов'язків, пов'язаних із смертю батька, що чинним законодавством не передбаченого іншої можливості державної реєстрації смерті особи на тимчасово - окупованій території України, окрім встановлення факту смерті, то заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно змісту ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
На підставі ст. 19 КУ, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст. 4, 5, 258, 259, 264, 317, 319 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський районний у м. Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Носівка Чернігівської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , визнавши датою її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем смерті - м. Кадіївка, причиною смерті - «Дифузний кардіосклероз».
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення негайно видати учасникам справи.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя М.М. Дмитрієва