Справа № 310/5311/19
2-а/310/113/19
Іменем України
18 липня 2019 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Дубровської Н.М.,
за участі секретаря судового засідання - Гоноболіної О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Бердянську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Бердянської міської ради та дільничної виборчої комісії № 230665 територіального виборчого округу № 78 про включення до списку виборців,
17.07.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, який 18.07.2019 уточнила, до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Бердянської міської ради та дільничної виборчої комісії № 230665 територіального виборчого округу № 78 про включення до списку виборців. Обґрунтовуючи заявлені вимоги вказує, що з 06.03.2017 постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Має бажання взяти участь у виборах до Верховної Ради України, так як є громадянином України та повнолітньою особою. Проте при зверненні до дільничної виборчої комісії № 230665 з'ясувалось, що у списках виборців відомості про неї відсутні.
Позивач до суду не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник ДВК № 230665 територіального виборчого округу № 78 в судове засідання не з'явився, надав заву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Бердянської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заву про розгляд справи у його відсутність.
Відповідно до 4 ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмово провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобі не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 70, ч. 2 ст. 71 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років, їм гарантується право вільного волевиявлення.
Згідно вимог ст. 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України», вибори депутатів є загальними. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів, є:
1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);
3) картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах);
4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
5) дипломатичний паспорт;
6) службовий паспорт;
7) військовий квиток.
Будь-які прямі чи непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом. Реалізація цього права забезпечується включенням виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці із зазначенням, що такий виборець отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному окрузі.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про вибори народних депутатів України» до попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які відносяться за виборчою адресою до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Частиною 2 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» визначено, що виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до ч.3 ст. 40 Закону України«Про вибори народних депутатів України», виборець має право ознайомитися із попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Частиною 10 та 11 ст. 40 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
Відповідно до ст. 274 Кодексу адміністративного судочинства України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 згідно паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Бердянським МВ УМВС України в Запорізькій області 18.01.2000 року, є громадянкою України, 3 20.01.2017 року знята з реєстрації за останнім місцем проживання, що також підтверджується інформацією відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Бердянської міської ради від 18 липня 2019 року, та з 06.03.2017 року зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до відомостей з Державного реєстру виборців зареєстроване місце проживання позивача ( АДРЕСА_1 ) відноситься до меж обслуговування дільничної виборчої комісії № 230665 територіального виборчого округу № 78 по виборах до Верховної Ради України.
Оскільки позивач бажає реалізувати своє виборче право і прийняти участь у виборах до Верховної Ради України, які відбудуться 21.07.2019 року, при цьому вона зареєстрована та проживає в м . Бердянськ за вищевказаною адресою, але не включена до списку виборців, що позбавляє позивача можливості реалізувати своє виборче право, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», ст. ст. 268, 271-272, 274, 278 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Дільничну виборчу комісію № 230665 територіального виборчого округу № 78 м. Бердянськ внести до списку виборців ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення підлягає негайному виконання. Оскарження рішення не перешкоджає його виконання.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана у дводенний строк з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. М. Дубровська