Рішення від 15.07.2019 по справі 308/8115/19

Справа № 308/8115/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Тхір О.А.,

за участю секретаря судового засідання Віраг Е.М.,

представника позивача Жила Л.А.,

відповідача Алієв Наміг (ALIYEV NAMIG),

перекладача - Карпова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України звернулася в суд з позовною заявою до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідач 11 липня 2019 року о 14 год. 50 хв. був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» в районі 252 прикордонного знаку 70 метрів від лінії державного кордону при спробі незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку. У відповідача наявний ЗП С01423906, проте законні підстави для перебування на території України у іноземця відсутні. 15.07.2019 року відповідач вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань. Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області зазначений іноземець притягнений до адміністративної відповідальності за ч.2. ст.204-1 КУпАП. Після притягнення до адміністративної відповідальності відносно вказаного іноземця було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження із зобов'язанням покинути територію України до 28.06.2019 року. Своїми діями відповідач вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та відповідно до ст. 263 КУпАП був затриманий в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення. Відповідач, знаючи про можливість легально в'їхати до ЄС, обрав незаконний спосіб досягнення своєї мети, усвідомлюючи, що при цьому він неодноразово буде грубо порушувати та ігнорувати законодавство України на своєму шляху. Таким чином, враховуючи вищевикладене встановлені наступні обставини справи, зокрема: відповідач вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань та про правовий статус іноземців, що виразилось у спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку, потрапив на територію України легальним шляхом проте втратив будь які законні підстави перебувати на території України, рішення про примусове повернення від 18.06.2019 року відповідач не виконав. Також слід зазначити, що між Україною та Республікою Азербайджан угоду про реадмісію осіб не укладено. Враховуючи зазначене, позивач просить дозвіл затримати громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення видворення за межі території України.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні, через перекладача, зазначив, що бажає залишитися в Україні. В той же час, документів, які посвідчують його особу, при собі не має.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, та підтверджується матеріалами справи, відповідач 11 липня 2019 року о 14 год. 50 хв. був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» в районі 252 прикордонного знаку 70 метрів від лінії державного кордону при спробі незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку. У відповідача наявний ЗП С01423906, проте законні підстави для перебування на території України у іноземця відсутні.

У судовому засіданні також встановлено, що документ на підтвердження особи іноземець має, однак законність перебування на території України відповідачем не підтверджено. Окрім того, рішення про примусове повернення від 18.06.2019 року у встановлений строк не виконано. З огляду на що, наявні умови, за яких стосовно особи подано адміністративний позов про примусове видворення, та така особа може ухилятися від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію та існує ризик її втечі, з огляду на поведінку особи після прийняття рішення про примусове повернення.

Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.

Згідно з ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Враховуючи встановлені судом обставини про те, що відповідач порушив вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконно перебуває на території України, беручи до уваги відсутність у відповідача документів, що дають змогу його ідентифікувати та надають право на перетин державного кордону України, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до ст. 371 КАС України, рішення суду про затримання іноземця з метою його ідентифікації не підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. ст. 271, 272, 289, 297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Затримати громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області О.А.Тхір