Номер провадження 3/243/2277/2019
Номер справи 243/7327/19
«18» липня 2019 року Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Хаустова Т.А., розглянувши матеріал, який надійшов від Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в донецькій області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44 ч. 1 КУпАП, -
30 травня 2019 року о 20 годині 00 хвилин, в ході огляду особистих речей ОСОБА_2 , біля будинку № 1 по вулиці Паркова м. Слов'янськ Донецької області, з правої кишені надягнених на ньому джинсів було виявлено та вилучено паперовий згорток з речовиною рослинного походження зеленого кольору згідно Висновку експерта № 3/12-475 від 05 червня 2019 року дана речовина є небезпечним наркотичним засобом - канабіс, масою 0,6 г, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином (а.с.16). Про причину своєї неявки суд не повідомив.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 ЄКПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і спів ставити їх з матеріалами судової справи.
Таким чином, доступ до суду є аспектом права на справедливий суд, порушення якого (права на доступ) неодноразово визнавалось ЄСПЛ, зокрема в справах «Кутіч проти Хорватії», заява № 487778\99 п.25. ЄСПЛ 2002-11, «Меньшакова проти України», заява № 377\02 від 08.04.2010 р.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Провина ОСОБА_2 доведена матеріалами справи а саме: Протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР № 399239 від 26 червня 2019 року, з якого вбачається, що 30 травня 2019 року о 20 годині 00 хвилин, в ході огляду особистих речей ОСОБА_2 , біля будинку № 1 по вулиці Паркова м. Слов'янськ Донецької області, з правої кишені надягнених на ньому джинсів було виявлено та вилучено паперовий згорток з речовиною рослинного походження зеленого кольору згідно Висновку експерта № 3/12-475 від 05 червня 2019 року дана речовина є небезпечним наркотичним засобом - канабіс, масою 0,6 г (а.с.3) та іншими матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44 ч. 1 КУпАП, а саме незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту.
Таким чином, провина ОСОБА_2 у скоєнні правопорушення передбаченого ст. 44 ч. 1 КУпАП, доведена у повному обсязі, обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23 грудня 2005 року
«Звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягують до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Суди повинні неухильно виконувати вимоги ст. 268 КУпАП щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У відповідності до частини 2 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті»
Як вбачається з Протоколу про адміністративне правопорушення серія ГР № 399239, складеного 26 червня 2019 року адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44 ч. 1 КУпАП було вчинене ОСОБА_2 30 травня 2019 року (а.с.3).
У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Як вбачається з Постанови про закриття кримінального провадження від 12 червня 2019 року старшого слідчого СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області капітана поліції Коломієць А.В. - Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019050510001069 від 31 травня 2019 року закрито у зв'язку з відсутністю в діянні складу злочину кримінального правопорушення (а.с.11).
Згідно до п.7 частини 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення « Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
А тому у відповідності до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження відносно ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44 ч. 1 КУпАП по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 34, 35, 44, 247, 283, 284, 286 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44 ч. 1 КУпАП - закрити.
Речові докази по справі: вилучений в ході проведення огляду, а саме: канабіс масою 0,30 г, який залучений до матеріалів на підставі Постанови слідчого від 12 червня 2019 року, що зберігається в камері речових доказів Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області - знищити.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова