243/4202/19
провадження 2-о/243/671/2019
15 липня 2019 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
За участю
секретаря судового засідання Плаксіної Є.В.
представника заявника адвоката Берзінь С.Л.
представника заінтересованої особи Удалих І.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду №7 м. Слов'янська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
У квітні 2019 року до суду звернувся ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, просив суд визнати факт роботи ОСОБА_2 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників для оформлення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. З Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, у такі періоди та на таких посадах:
- 11.09.1984 - 17.06.1985 - електрозварник в мех. майстерні Колгоспу «Донбасе».
- 06.07.1987 - 15.03.1989 - електрозварник в мех. майстерні Колгоспу «Донбасе».
- 13.10.1990 - 20.08.1992 - електрогазозварник в Колгоспі «Донбасе».
- 18.08.1994 - 22.12.1997 - електрогазозварник в КСГП «Донбасе».
- 23.12.1997 - 31.01.2000 - електрогазозварник в СТОВ «Донбасе».
- 06.04.2000 - 30.09.2002 - електрогазозварник на ДП «Агрофірма «Шахтар»» філіалу СТОВ «Донбасс», включаючи строк відбування кримінального покарання у вигляді виправних робіт з 01.01.2000 по 13.07.2000 року.
- 26.02.2004 - 01.08.2007 - електрогазозварник трудової бригади № 2 на ДП «Агрофірма «Шахтар»» філіалу СТОВ «Донбасс».
- 12.03.2013 - 11.02.2014 - електрогазозварник бригади МТП на ТОВ «КЗТС Машинінг».
- 12.02.2014 - 02.06.2014 - електрогазозварник СТФ на ТОВ «Крамагросвіт».
- 03.06.2014 - 18.12.2018 - електрогазозварник від. № 2 на ТОВ «КЗТС Машинінг».
Ухвалою суду від 06.05.2019 року провадження у справі відкрито (а.с.48).
В судовому засіданні представник заінтересованої особи Удалих І.С., що діє на підставі довіреності просив закрити провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Заявник ОСОБА_1 ., який діє в інтересах ОСОБА_2 , вважав доводи викладені представником заінтересованої особи не обґрунтованим та просив продовжити розгляд зазначеної справи.
Суд, вислухавши сторін, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Із роз'яснень, викладених у п. 3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 березня 2013 року N 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», вбачається, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) (далі - КАС), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12; далі - ГПК), Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК) або Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Відповідно до ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах управлінських функцій.
Так, заявник відповідно до своєї заяви просить суд встановити факт роботи на певних посадах, що необхідний йому для отримання пенсії у зв'язку з роботами із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій. Слов'янське об'днане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило йому у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю підтверджуючих довідок.
В той же час заявником Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області залучено до участі у розгляді справи у якості заінтересованої особи, а не відповідача.
Суд, з такою позицією погодитись не може, з огляду на наступне.
Так, статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлено, що у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року (далі - Порядок підтвердження періодів роботи).
Пунктом 3 Порядку підтвердження періодів роботи передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
За змістом пунктів 5, 6 вказаного Порядку комісія є спеціально створеним колегіальним органом, основним завданням якої є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Пунктом 10 Порядку підтвердження періодів роботи передбачено, що рішення про результати розгляду заяви приймаються більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником.
Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку (пункт 16 Порядку підтвердження періодів роботи).
Таким чином, для встановлення факту на підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника законом встановлено окремий порядок, з урахуванням якого ОСОБА_2 для розгляду питання про підтвердження факту виконання норм обслуговування мав звернутися до спеціально створеної пенсійним фондом комісії та за результатами прийняття цією комісією відповідного рішення не позбавлений можливості його оскаржити в Пенсійному фонді України або до суду.
Як вбачається, з ч.2 та ч.3 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:
1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
4) усиновлення;
5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;
6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі;
7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;
8) визнання спадщини відумерлою;
9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
3. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.
Таким чином, не можуть бути встановлені в судовому порядку факти щодо трудового стажу (для призначення пенсій та допомоги по тимчасовій непрацездатності, нарахування надбавок та інших пільг).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 08.10.2018 року справа № 706/1637/16-ц.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає, що провадження за даною заявою необхідно закрити, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст.255 ЦПК України, суд,-
Закрити провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити заявнику його право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення, або в порядку п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК України. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст ухвали складений 17.07.2019 року.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко