Номер провадження 2-а/243/87/2019
Номер справи 243/6720/19
« 16 » липня 2019 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Гончарової А.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Хорхордіної О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі № 13 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського роти №3 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорську та м. Слов'янську Управління патрульної поліції в Донецькій області старшого сержанта поліції Череднік Юрія Валерійовича, третя особа: Департамент патрульної поліції, про визнання протиправною та скасування постанови, -
ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до поліцейського роти №3 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорську та м. Слов'янську Управління патрульної поліції в Донецькій області старшого сержанта поліції Череднік Ю.В. про визнання протиправною та скасування постанови про накладення на нього адміністративного стягнення від 17.06.2019 серії НК № 515988, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. за те, що він 17.06.2019 року о 14.05 год. в м. Слов'янську, пров. Довженка, керував транспортним засобом SKODA OKTAVIA з державним номерним знаком НОМЕР_1 , без реєстраційного документа на транспортний засіб, поліса обов'язково страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та посвідчення водія, чим порушив п.п. 2.1а,б,г ПДР України. Вважає, що оскільки він є учасником бойових дій, то він звільняється від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, інші документи він не надав, оскільки не перебував за кермом, а стояв поруч з припаркованим автомобілем. В зв'язку з викладеним просить визнати протиправною та скасувати вказану постанову, оскільки жодних правил він не порушував.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 , не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, наполягав на задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, обізнаний про перебування позову в суді, оскільки вже звертався до суду з заявою про відкладення справи на іншу дату для підготування відзиву, але відзиву до суду не надав.
Представник третьої особи, Департаменту патрульної поліції, в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Суд, з'ясувавши та оцінивши докази у справі, встановив наступні обставини.
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі поліцейського роти №3 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорську та м. Слов'янську Управління патрульної поліції в Донецькій області старшого сержанта поліції Череднік Ю.В. від 17.06.2019 серії НК № 515988 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Зокрема, ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він 17.06.2019 року о 14.05 год. в м. Слов'янську, пров. Довженка, керував транспортним засобом SKODA OKTAVIA з державним номерним знаком НОМЕР_1 , без реєстраційного документа на транспортний засіб, поліса обов'язково страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та посвідчення водія, чим порушив п.п. 2.1а,б,г ПДР України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, які стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Встановлено, що особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, не визнала подію та вину у вчиненні правопорушення, вказуючи на відсутність доказів доведення його вини. Доказів правопорушення в діях порушника, які б спростували доводи порушника, постановою не наведено, відсутні письмові докази, докази відео чи фото фіксування технічними засобами. Також не відібрано пояснення від свідків та очевидців події адміністративного правопорушення, щодо події та вини особи у вчиненні правопорушення, які могли б засвідчити чи спростувати факт адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.13.1 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом, особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності, звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України.
Так, позивачем надано суду посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 від 04.09.2009 року, що звільняє його від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України.
Крім того, позивачем надано суду посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 та Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 08.04.2008 року.
Відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Нормами ст. 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, - чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не надав суду жодних належних доказів, які достовірно підтверджують обставини порушення ОСОБА_1 17.06.2019 року Правил дорожнього руху України.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Аналізуючи усі обставини по справі та досліджені у судовому засіданні матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КУпАП.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про наявність підстав до задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 , оскільки дії поліцейського під час провадження у справі про адміністративне правопорушення по відношенню до позивача не відповідають вимогам ст.ст.278-284 КУпАП, а відтак є протиправними.
В зв'язку з чим постанова серії НК № 515988 від 17.06.2019 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 126 КУпАП, про притягнення його до адміністративної відповідальності і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 425 грн. підлягає скасуванню.
В зв'язку з наведеним провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 7, 245, 247, 251, 280, 283, 286 КУпАП, ст. ст. 9, 72-77, 94, 139, 205, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до поліцейського роти №3 Батальйону патрульної поліції в м. Краматорську та м. Слов'янську Управління патрульної поліції в Донецькій області старшого сержанта поліції Череднік Юрія Валерійовича, третя особа: Департамент патрульної поліції, про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову серії НК № 515988 від 17.06.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий загальний суд як адміністративний суд.
Учасники справи, а також особи які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду А.О. Гончарова