Справа № 240/672/19
Провадження № 2-о/240/47/19
17 липня 2019 року смт. Олександрівка
Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Шинкаренко А.І.,
за участі секретаря судового засідання - Пліскачової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті,
17.07.2019 року заявник - ОСОБА_1 звернулась до Олександрівського районного суду Донецької області із заявою про встановлення факту смерті, в обґрунтування якої зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 62 років у м. Горлівка, яке знаходиться на непідконтрольній Україні території, помер її чоловік ОСОБА_2 . Його смерть була зареєстрована за місцем проживання - Міським відділом записів актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР. З метою реалізації свого законного права на належну реєстрацію смерті померлого чоловіка, та отримання відповідного свідоцтва про смерть встановленого зразка, а також отримання допомоги на поховання, у липня 2019 року вона звернулась до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, куди надала свідоцтво про смерть чоловіка. Проте, у задоволенні її вимоги було відмовлено, що підтверджується відповіддю начальника Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 17.07.2019 року. Тому, просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Горлівка Донецької області.
Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 17.07.2019 року було відкрито провадження у справі, з призначенням судового розгляду на 15 год. 00 хв. 17 липня 2019 року.
В судове засідання заявник не з'явилась, надала заяву, в якій просить суд розглянути справу без її участі, заяву підтримала повністю, та просила її задовольнити (а.с. 20).
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про відсутність заперечень проти заяви, просить справу розглядати без його участі. Також, повідомив про відсутність в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 21).
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 24.10.2009 року, ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_1 та після шлюбу присвоєні обом прізвища: « ОСОБА_1 » (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується довідкою про причини смерті № 1602 від 04.07.2019 року, та свідоцтвом про смерть, виданим Міським відділом записів актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР, серії НОМЕР_2 (а.с. 8-9).
Відповідно до довідки НОМЕР_4 від 17.07.2019 року, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 взята на облік, як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 ( а.с. 7).
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Тобто, в порядку ст. 317 ЦПК України мають розглядатися заяви про встановлення факту смерті на території Автономної Республіки Крим, на території населених пунктів Донецької та Луганської області, визначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року. Відповідно до вказаного розпорядження, місто Донецьк Донецької області є населеним пунктом, що розташований на тимчасово окупованій території України.
Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування. Місто Донецьк Донецької області віднесено до таких населених пунктів.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 05 липня 2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідоцтво видано нелегітимним органом - Міським відділом записів актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР (а.с. 8).
Згідно довідки про причину смерті № 1602 від 04.07.2019року, ОСОБА_2 , помер - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Причина смерті: гостра сердцево-судинна недостатність. Атеросклеротичний коронарокардіосклероз. Довідка видана нелегітимним органом - Горлівським відділом судово-медичної експертизи Республіканського бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я ДНР ( а.с. 9).
Згідно ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме - документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт, виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
За ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Тобто, документи, видані органами чи установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Враховуючи все вищевикладене, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає необхідним встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Горлівка Донецької області.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а тому необхідно допустити негайне виконання рішення у зазначеній справі.
Керуючись ст. ст. 81, 259, 293-294, 317, 430 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стать - чоловіча, уродженця м.Горлівка, Донецької області, який був зареєстрований по АДРЕСА_2 , місце смерті: Центрально- Міський район м. Горлівка, Донецької області, Україна, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , вік померлого - 62 роки, причина смерті - гостра сердцево-судинна недостатність. Атеросклеротичний коронарокардіосклероз
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Олександрівський районний суд Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію рішення невідкладно надіслати до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для державної реєстрації факту смерті особи.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
Заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місцезнаходження: пл. Олександра Невського, 3, смт. Олександрівка, Олександрівського району Донецької області, код ЄДРПОУ 23599815.
Суддя А.І. Шинкаренко