Ухвала від 11.07.2007 по справі 33/171

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

УХВАЛА

11.07.07 р. Справа № 33/171

Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г.,

при секретарі судового засідання Овчинніковій В.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі органу виконавчої влади Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Донецьк

до Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський» с. Високопілля

про стягнення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 425грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Сирчина К.І., дов. №03-ДО від 10.01.2007р.

від відповідача: не з'явився.

Прокурор: Кілійчук Т.В., посвідчення №2373.

Суть справи: Прокурор Ворошиловського району м. Донецька звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Донецьк з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський» с. Високопілля штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 425грн.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор та позивач посилаються на норми Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-IV від 23.02.2006р., Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України №221 від 03.06.2003р. «Про порядок інформування громадськості акціонерними товариствами та емітентами облігацій»; Положення про надання особливої інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами - емітентами облігацій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України №5 від 10.02.2000р., Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами - емітентами облігацій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України №72 від 09.06.1998р., Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №285-ДО від 21.03.2006р.; Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №347-ДО від 07.03.2006р.; Постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 21.03.2006р.; Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №285-ДО від 29.03.2006р.

У відзиві на позовну заяву (вх.№02-41/27680 від 10.07.2007р.) відповідач позовні вимоги визнав повністю.

Заслухавши доводи прокурора та позивача, дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією позивача та прокурора, що викладена письмово, наявна у матеріалах справи, господарський суд встановив:

Відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України (із змінами та доповненнями) господарським судам підвідомчі - справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизації державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.

У статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України наведено визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Тлумачення "суб'єкт владних повноважень" визначено також в статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Статтею 166 Господарського кодексу України передбачено, що з метою реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів, створення умов для ефективної мобілізації та розміщення суб'єктами господарювання фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства та захисту прав учасників фондового ринку здійснюється державне регулювання ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996р. державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, статус, порядок організації та діяльності якої визначаються законом.

Форми державного регулювання ринку цінних паперів, порядок здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів суб'єктами господарювання та відповідальність цих суб'єктів за порушення правил зазначеної діяльності визначаються цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законодавчими актами.

Статтею 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996р. визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, у таких формах - прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Як визначено в статі 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право - здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та інше.

З наведеного випливає, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, застосовуючи штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, діє як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.

З урахуванням наведеного та на підставі пункту 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, суд припиняє провадження у справі, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 12, пунктом 1 статті 80, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Припинити провадження у справі №33/171 за позовом Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі органу виконавчої влади Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Донецьк до Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський» с. Високопілля про стягнення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 425грн.

У випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.

Ухвалу про припинення провадження у справі може бути оскаржено.

.

Суддя

К.О.А., надруковано у 5-ти примірниках:

1 - позивачу;

1 - відповідачу;

2 - прокуратурі;

1 - до справи

.