Єдиний унікальний номер 725/3839/19
Номер провадження 3/725/2150/19
16.07.2019 року. Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Вольська-Тонієвич О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Чернівецької митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
17 червня 2019 року о 22:17 год. в зону митного контролю на територію п/п «Порубне-Сірет» в'їхав автомобіль марки «Mercedes Benz Vito 113СDI», державний номер НОМЕР_1 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який прямував з Німеччини до України у приватних справах. Даний громадянин обрав проходження митного контролю по «червоному коридору».
ОСОБА_2 до митного контролю подав митну декларацію, в якій вказав про наявність у нього товару, а саме: зубна паста вагою 3 кг., загальною вартістю 10 євро; шампунь вагою 5 кг., загальною вартістю 15 євро; бальзам ополіскувач для прання вагою 10кг., загальною вартістю 30 євро та пом'якшувач для білизни вагою 20 кг., загальною вартістю 40 євро.
Під час здійснення митного контролю вказаного транспортного засобу було виявлено не заявлений під час здійснення митних формальностей, не вказаний у митній декларації та не пред'явлений до митного контролю без ознак приховування товар, а саме: гель для прання в кількості 18 пляшок, загальною вагою 39,2 кг. Вказаний товар знаходився у вантажному відсіку автомобіля.
Громадянин України ОСОБА_1 митний контроль пройшов та виявлений не задекларований товар визнав своєю власністю.
Таким чином, ОСОБА_1 не вказав в митній декларації п.4 точні відомості (наявність, найменування та кількість) про наявний у нього товар, який підлягав декларуванню.
ОСОБА_1 до суду для розгляду справи не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 Митного кодексу України повністю підтверджується дослідженими та проаналізованими судом письмовими доказами.
Так, ст.458 МК України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок.
Згідно вимог ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 366 МК України визначено поняття двоканальної системияк спрощеної системи митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Аналізуючи вказане слід зазначити, що ОСОБА_1 , перетинаючи митний кордон, самостійно обрав «червоний коридор», заявивши своїми діями таким чином про наявність у нього товару, який підлягає письмовому декларуванню.
Диспозицією ст.472 МК передбачено відповідальність за незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
При цьому декларантом є особа, яка досягла 16-річного віку та яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування (ч.8 ст.4, ч.4 ст.265 МК України).
Згідно зі ч.1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчиненнядій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Підпунктом 5 ч.8 ст. 257Митного Кодексу передбачено, що декларант зобов'язаний вносити до митної декларації точні відомості про товари, їх найменування, код товару з УКТЗЕД, кількість, торгівельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, найменування країни походження товарів (за наявності); кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення.
Положеннями ч.4 ст.266 Митного кодексу України визначено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом, передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 до митного контролю надав митну декларацію, яку заповнив на власний розсуд, де у п.4 «Відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що надаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу» вказав про наявність у нього товару: зубна паста вагою 3 кг., загальною вартістю 10 євро; шампунь вагою 5 кг., загальною вартістю 15 євро; бальзам ополіскувач для прання вагою 10кг., загальною вартістю 30 євро та пом'якшувач для білизни вагою 20 кг., загальною вартістю 40 євро.
Проте, як було встановлено судом, під час здійснення митного контролю, а саме огляду транспортного засобу марки «Mercedes Benz Vito 113СDI», державний номер НОМЕР_1 , працівниками митниці було виявлено не вказаний в митній декларації та не пред'явлений до митного контролю, без ознак приховування товар, а саме: гель для прання в кількості 18 пляшок, загальною вагою 39,2 кг., який знаходився у вантажному відсіку автомобіля.
Згідно протоколу опитування у справі про порушення митних правил від 17 червня 2019 року, ОСОБА_1 пояснив, що виявлений працівниками митниці товар (18 пляшок гелю для прання) належить йому, однак він забув його задекларувати.
Отже, враховуючи всі обставини справи, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Статтею 472 Митного кодексу України передбачено, що недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Вартість товару, який був предметом порушення митних правил, а саме: 18 пляшок гелю для прання, відповідно до висновку товарознавчої експертизи №142005901-0710 від 02 липня 2019 року, становить 2065,14 грн.
При накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненного правопорушення, особа правопорушника, його майновий та сімейний стан.
Враховуючи всі обставини справи та особу порушника, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, а також конфіскації виявленого товару.
Згідно вимог ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 384,20грн.
Відповідно до п.2 розділу 3 наказу МіністерствафінансівУкраїни «Про затвердження Порядку відшкодуваннявитрат за зберіганнятоварів та транспортнихзасобів на складах митнихорганів, Порядку обчисленнясумвитрат у справах про порушеннямитних правил та їхвідшкодування та розміріввідшкодувань за зберігання на складах митнихорганівтоварів і транспортнихзасобів» № 731 від 15.06.2012 року витратимитного органу за зберіганнятоварів, транспортнихзасобів, тимчасововилучених у справі про порушеннямитних правил, післянабраннязаконноїсилирішенням, винесеним у справі про порушеннямитних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушеннямитних правил товари та/аботранспортнізасобипідлягаютьповерненнювласнику.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про конфіскацію в дохід держави вилученого у ОСОБА_1 товару, витрати за зберігання майна з останнього на користь Чернівецької митниці ДФС стягненню не підлягають.
На пiдставi ст.40-1,283КУпАП та керуючись ст.ст. 461, 462, 467, 483, 522, 524, 525, 529 Митного Кодексу України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2 065 (дві тисячі шістдесят п'ять) грн. 14коп. в дохід держави та конфіскації в дохід держави товару: 8шт. гелю для прання торгової марки «ОМО», згідно маркування «BLACK VELVET»; 4шт. гелю для прання торгової марки «ОМО», згідно маркування «BRILLIANT COLOR»; 2шт. гелю для прання торгової марки «ARIEL», згідно маркування «COLOR»; 4шт. гелю пом'якшувача для прання торгової марки «DOUSSY», всього 18шт., який був вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1113/40800/19 від 17 червня 2019 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб, з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду, через Першотравневий районний суд м. Чернівці.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич