Справа № 444/1611/19
Провадження № 3/444/638/2019
17 липня 2019 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Жовківського відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , вид. Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 04.01.1996 року, п/в НОМЕР_2 422251),-
- за ст. 124 КпАП України, -
16.06.2019 року поліцейським СРПП № 2 Жовківського ВП Кам"янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Пелип Ростиславом Миколайовичем складено відносно громадянина ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 323267 за ст. 124 КпАП України, з якого вбачається, що ОСОБА_1 11.05.2019 року о 16.30 год. в м.Львові по вул. Стрийській, 338, керуючи транспортним засобом Nissan Note, номерний знак НОМЕР_3 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обставовки, внаслідок чого здійснив наїзд на пішохода гр. ОСОБА_2 , чим порушив п. 1.5, 2.3, 12.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки не повідомив, заяв чи клопотань не подавав.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не є обов'язковою.
Виходячи з принципу необхідності дотримання справедливого балансу між публічним та приватним інтересом, беручи до уваги приписи ст. 1, ст. 268 КУпАП, вважаю можливим та доцільним провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно ст. 278 КпАП України, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вважаю, що фабула протоколу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП не відповідає диспозиції статті 124 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Із фабули протоколу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП не вбачається, що ОСОБА_1 вчинив порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, що ставить під сумнів правильність кваліфікації дій ОСОБА_1
Потерпілим в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено ОСОБА_2 . Однак у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП не зазначено жодних наслідків, передбачених ст. 124 КУпАП.
Тобто з фабули протоколу про адміністративне правопорушення не зрозуміло, що саме із передбаченого диспозицією ст. 124 КУпАП пошкодив ОСОБА_1 при порушенні ним правил дорожнього руху, а саме не конкретизовано, яке саме майно пошкоджено, а зазначено лише про те, що він здійснив наїзд на пішохода, що не охоплюється диспозицією статті 124 КУпАП.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Верховним судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 із останніми змінами та доповненняими від 19.12.2008 року).
Тому без усунення зазначеного вище недоліку протоколу про адміністративне правопорушення, розгляд справи є неможливим.
Відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 № 672/5 , а саме як передбачено розділом 2 п.2 Протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративні правопорушення підписаний особою, щодо якої він складений. А тому, всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення повинні бути обумовлені з особою щодо якої такий протокол складений та вносятся після погодження з особою, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення
Таким чином, складачу протоколу, у випадку внесення змін у такий, необхідно обумовити такі записи із особою, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
А відтак, приходжу до висновку, що даний протокол не може бути розглянутий в суді по суті, і разом з доданими до нього матеріалами підлягають поверненню до Жовківського відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУНП у Львівській області як такі, що направлені з порушенням вимог КУпАП.
Керуючись ст.ст. 124, 256, 268, 277, 278, 283, 284 КпАП України, суддя,-
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КпАП України, направити до Жовківського відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУНП у Львівській області на доопрацювання з підстав, наведених у мотивувальній частині даної постанови.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Ясиновський Р. Б.