Іменем України
17 липня 2019 року
Київ
справа №855/285/19
адміністративне провадження №А/9901/214/19
за участі секретаря судового засідання Носадчої О.Е.,
позивача - ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2 ,
представника відповідача Політичної партії «Слуга народу» - Кальченко С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в апеляційній інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», Центральної виборчої комісії про визнання протиправними та скасування рішень, провадження по якій відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2019 року (судді Аліменко В.О., Кучма А.Ю., Безименна Н.В.),
12 липня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" (надалі також - Партія), Центральної виборчої комісії (надалі також - ЦВК), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення позачергового З'їзду Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" №4 від 7 липня 2019 року в частині скасування рішення щодо реєстрації кандидатом в народні депутати України ОСОБА_1 , включеної до виборчого списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" під №31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року;
- визнати протиправним та скасувати Постанову ЦВК від 10 липня 2019 року №1579 в частині скасування рішення щодо реєстрації кандидатом в народні депутати України ОСОБА_1 , включеної до виборчого списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" під №31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та виключення із зазначеного виборчого списку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняття рішення З'їзду Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» № 4 від 7 липня 2019 року про скасування рішення щодо реєстрації позивача як кандидата у народні депутати України було здійснено з порушенням порядку голосування та прийняття рішення, передбачених статутом партії, а саме - за відсутності підстав для його скасування. Та як наслідок - прийняття постанови ЦВК № 1579 від 10 липня 2019 року було безпідставним та необґрунтованим.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2019 року залишено без задоволення клопотання представника Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» про закриття провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення позачергового З'їзду Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» № 4 від 7 липня 2019 року в частині скасування рішення щодо реєстрації кандидатом в народні депутати України ОСОБА_1 , включеної до виборчого списку Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» під № 31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Рішенням від 14 липня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Не погоджуючись із вищенаведеним судовим рішенням, ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку.
Аргументи, які апелянт навів, обґрунтовуючи апеляційну скаргу, за змістом є подібними до тих, які зазначено в позовній заяві. Зокрема, позивач вказала, що оскаржуване судове рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства України: суд першої інстанції не в повному обсязі з'ясував обставини справи, які мають значення для справи, визнав встановленими недоведені обставини, що мають значення для справи, порушив норми процесуального права, що у підсумку призвело до ухвалення необґрунтованого рішення.
ОСОБА_1 зазначила, що жодними належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами не підтверджується та обставина, що підставою прийняття рішення З'їзду Партії № 4 від 7 липня 2019 року стало саме подання Вищої ради партії від 6 липня 2019 року № 1.
На думку позивача, до відома делегатів не було доведено зміст подання Вищої ради Партії від 6 липня 2019 року № 1, а Секретарем З'їзду Партії ОСОБА_3 була озвучена недостовірна інформація, що є подання Вищої ради партії про виключення позивача з виборчого списку Партії за власним бажанням. У свою чергу, ОСОБА_1 у апеляційній скарзі наголошувала, що жодних заяв, звернень, тощо про виключення зі списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року за власним бажанням не писала, а також не подавала ні Голові Партії, ні будь-якій іншій особі.
Ухвалою від 17 липня 2019 року Верховний Суд відкрив апеляційне провадження за вказаною апеляційною скаргою. Тією самою ухвалою суд зобов'язав відповідача подати відзив на апеляційну скаргу.
ЦВК подало до Верховного Суду клопотання про розгляд даної справи за відсутності представника ЦВК.
Ухвалою Верховного Суду від 17 липня 2019 року суд завершив підготовче провадження і призначив справу до апеляційного розгляду в судовому засіданні на 17 липня 2019 року на 12 год. 00 хв., про що сторони повідомлені належним чином.
У судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги з мотивів, наведених в апеляційній скарзі, просили їх задовольнити.
Представник відповідача - Політично партії «СЛУГА НАРОДУ» в судовому засіданні надав пояснення, в яких не погодився з доводами апелянта, просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
З'ясувавши підстави апеляційного перегляду справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів при ухваленні постанови виходила з наступного.
10 червня 2019 року на позачерговому З'їзді Політичної партії «Слуга народу» № 3 було прийнято рішення про включення ОСОБА_1 до виборчого списку кандидатів у народні депутати України вказаної партії, в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
В подальшому постановою Центральної виборчої комісії від 24 червня 2019 року № 1233 було зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, зокрема і позивача під № 31.
7 липня 2019 року на позачерговому З'їзді Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» № 4 було прийнято рішення про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України, зокрема, щодо виключення й кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 включеної до виборчого списку Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» від № 31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Підставою прийняття такого рішення стало подання Вищої ради партії від 6 липня 2019 року №1.
Постановою Центральної виборчої комісії № 1579 від 10 липня 2019 року було скасовано реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року на підставі рішення позачергового З'їзду Партії.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями, ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вказав про законність прийняття рішення З'їздом політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» 7 липня 2019 року, оскільки таке рішення прийнято на підставі подання Вищої ради партії від 6 липня 2019 року № 1, а згідно зі Статутом партії З'їзд приймає рішення про виключення з виборчого списку Партії кандидатів у народні депутати України на підставі подання Вищої ради Партії.
У свою чергу, суд зазначив, що на етапі виборчого процесу, де здійснюється скасування реєстрації кандидатів у депутати, ЦВК, відповідно до наданих їй повноважень, здійснює скасування реєстрації кандидатів у депутати за умови отримання нею документів, визначених чинним законодавством, при цьому ЦВК не зобов'язана перевіряти рішення Позачергового з'їзду партії про скасування реєстрації кандидатів в народні депутати України на відповідність положенням її статуту.
Переглядаючи справу та надаючи оцінку рішенню Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2019 року в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів Верховного Суду прийшла до наступних висновків.
За змістом частини третьої статті 77, пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року N 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (надалі - Закон N 4061-VI).
Статтею 10 Закону N 4061-VI передбачено, що право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через партії або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно зі статтею 52 Закону N 4061-VI право висування кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі реалізується виборцями через партії у порядку, передбаченому цим Законом.
Висування кандидатів, формування та затвердження виборчого списку кандидатів у депутати від партії у загальнодержавному окрузі та висування кандидатів у депутати від партії в одномандатних округах здійснюється партією на з'їзді (зборах, конференції) у порядку, встановленому статутом партії.
Відповідно частини першої статті 55 Закон N 4061-VI Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному окрузі за умови отримання нею визначених документів.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 61 Закон N 4061-VI Центральна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України в разі звернення політичної партії не пізніш як за дванадцять днів до дня голосування про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у народні депутати України відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом політичної партії.
У разі надходження звернення, зазначеного в пункті 2 частини п'ятої статті 61 Закону N 4061-VI, відповідна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України не пізніш як за десять днів до дня голосування.
Відповідно до частини девятої статті 108 Закону N 4061-VI рішення, дії чи бездіяльність, зокрема партій, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 5.8 розділу 5 Статуту Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» зазначено, що З'їзд партії приймає рішення про виключення з виборчого списку Партії кандидатів у народні депутати України на підставі подання Вищої Ради Партії.
Як вже зазначалось, згідно з поданням Вищої ради Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» № 1 від 6 липня 2019 року «Про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» було вирішено внести З'їзду Партії подання про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі осіб, в списку яких є позивач.
8 липня 2019 року Голова Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» подав до ЦВК звернення, разом з рішення З'їзду партії, в якому просив скасувати рішення Центральної виборчої комісії № 1233 від 24 червня 2019 року щодо реєстрації кандидатів у народні депутати осіб, в списку яких є позивач, ОСОБА_1 . Однією з підстав такого звернення стало саме подання Вищої ради партії Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» № 1 від 6 липня 2019 року «Про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року». Дана обставина спростовує доводи позивача щодо невинесення такого подання Вищою радою партії.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України від 5 квітня 2001 року N 2365-III «Про політичні партії в Україні» (надалі - Закон N 2365-III) втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 18 Закону N 2365-III державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
Право здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми надано Центральній виборчій комісії відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Водночас, вказаний контроль не є абсолютним та має певні обмеження.
Аналіз зазначеного законодавства дозволяє зробити висновок про те, що рішення З'їзду Партії, ухваленого на підставі подання Вищої ради Партії, яке прийняте в межах внутрішньо-організаційної діяльності Партії, відповідає вимогам закону та спростовує доводи позивача про те, що були відсутні підстави для скасування реєстрації її як кандидата у народні депутати.
Колегія суддів Верховного Суду не бере до уваги доводи ОСОБА_1 щодо недоведеності змісту подання Вищої ради партії З'їзду та озвучення недостовірної інформації про її виключення із виборчого списку Партії за власним бажанням та наявності чи відсутності її заяви про виключення із списку Партії, оскільки дані обставини не впливають на правомірність оскаржуваних рішень Партії та ЦВК.
Крім того, колегія суддів погоджується з оцінкою суду першої інстанції щодо фрагменту копії аудіо запису прослуханому в судовому засіданні апеляційної інстанції з підстав його неналежності( стаття 73 КАС України) як наданого позивачкою доказу, оскільки не можливо ідентифікувати учасників розмови, дату та час бесіди, що відбувалися.
Таким чином, доводами апеляційної скарги та поясненнями позивача, її представника не спростовується те, що ЦВК розглянула рішення Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» щодо виключення позивача з виборчого списку Партії, встановила його повноту та відповідність Закону України «Про вибори народних депутатів України» та 10 липня 2019 року прийняла постанову № 1579 «Про скасування реєстрації кандидатів в народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в одномандатному виборчому окрузі № 121 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року».
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів Верховного Суду погоджується із висновком суду першої інстанції, що на етапі виборчого процесу при скасуванні реєстрації кандидатів у депутати ЦВК, відповідно до наданих їй повноважень, здійснює таке скасування за умови отримання нею документів, визначених чинним законодавством.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції, яке є предметом перегляду в цій справі, законне та обґрунтоване, висновки цього суду відповідають нормам матеріального та процесуального права, тому підстави для скасування чи зміни оскарженого рішення суду відсутні.
Оскільки при поданні апеляційної скарги в цій справі позивач не сплатив судового збору, то з урахуванням вимог частини дев'ятої статті 273 КАС України питання про його стягнення суд вирішує цією постановою.
За змістом підпункту 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
З урахуванням наведеного та керуючись статтями 271, 272, 273, 278, 310, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2019 року в цій справі залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 2305, 2 (дві тисячі триста п'ять) гривень 20 копійок.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і не оскаржується.
Головуючий О. В. Калашнікова
Судді М. В. Білак
О. А. Губська