про залишення касаційної скарги без руху
17 липня 2019 року
м. Київ
справа №2340/4941/18
провадження №К/9901/19273/19
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Єзерова А.А.,
перевіривши касаційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі № 2340/4941/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити дії,
09.07.2019 безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду подана касаційна скарга Міністерства оборони України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі № 2340/4941/18.
Перевіривши відповідність вказаної касаційної скарги та доданих до неї документів вимогам ст. 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), Суд дійшов висновку, що вказана скарга має бути залишена без руху з огляду на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 330 КАС України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Заявник до касаційної скарги не долучив документ про сплату судового збору.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом третім пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду сплачується 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до підпункту першого пункту 3 частини другої ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позовна заява подана у 2018 році та містить одну позовну вимогу немайнового характеру, тобто судовий збір під час подання зазначеного позову становив 704,80 грн.
Отже, за подання цієї касаційної скарги судовий збір має бути сплачений в розмірі 1409,60 грн.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н/22030102, рахунок отримувача: 31219207026007, код ЄДРПОУ: 38004897, Код банку отримувача: 899998, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходу бюджету: 22030102 "Судовий збір (Верховний Суд, 055)", призначення платежу "*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД (назва суду, де розглядається справа), номер справи, у якій сплачується судовий збір.
Одночасно в касаційній скарзі заявник просить відстрочити йому сплату судового збору до ухвалення судового рішення за результатами касаційного перегляду справи.
Відповідно до частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Мета встановлення судового збору за подання касаційної скарги не зводиться до досягнення фінансової мети як-от наповнення доходної частини Державного бюджету України, а передбачає запобігання поданню безпідставних та очевидно необґрунтованих скарг. Також законом визначено коло осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, зокрема такими як право на відстрочення його сплати.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, підстави для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору чітко урегульовані законом.
Суд в цій ситуації не сприймає покликань особи, що подала касаційну скаргу, на відсутність коштів за відповідним напрямком їхнього використання як на обмеження доступу до правосуддя для суб'єкта владних повноважень. Національне законодавство і практика Європейського суду з прав людини в контексті забезпечення права на справедливий суд спрямовані на захист прав саме людини. Натомість суб'єкти владних повноважень здійснюють оскарження судових рішень в порядку, передбаченому законом, та, зважаючи на обставини цієї справи, не можуть розраховувати на відстрочення від сплати судового збору.
Оскільки касаційну скаргу подано без додержання вимог, встановлених КАС України, таку слід залишити без руху на підставі частини другої статті 332 КАС України та надати скаржнику десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху для усунення зазначених вище недоліків.
Керуючись статтями 169, 329, 330, 332 КАС України,
1. Відмовити Міністерству оборони України у клопотанні про відстрочення сплати судового збору до ухвалення Верховним Судом судового рішення за результатами касаційного перегляду справи.
2. Касаційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі № 2340/4941/18 залишити без руху.
3. Надати скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання цієї ухвали, а саме: для надання доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А. А. Єзеров