17 липня 2019 року
Київ
справа №0240/3204/18-а
адміністративне провадження №К/9901/17039/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Блажівської Н.Є.,
суддів: Білоуса О.В., Желтобрюх І.Л.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДФС у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі №0240/3204/18-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транссигнал ОЛК" до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу,
12 червня 2019 року Головне управління ДФС у Вінницькій області звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі №0240/3204/18-а.
У касаційній скарзі скаржником було заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, яке обґрунтовано тим, що вперше касаційна скарга на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі №0240/3204/18-а подана скаржником в межах строків передбачених нормами Кодексу адміністративного судочинства України. Також зазначено, що Верховним Судом ухвалою від 17 квітня 2019 року, первинну касаційну скаргу Головного управління ДФС у Вінницькій області повернуто у зв'язку з невиконанням вимог ухвали про залишення касаційної скарги без руху (касаційна скарга підписана не уповноваженою особою), тому строк на касаційне оскарження пропущено ним з поважних причин, оскільки вперше вчасно звернувся з касаційною скаргою до суду.
Ухвалою Верховного Суду від 26 червень 2019 року такі причини пропуску строку визнано неповажними та запропоновано скаржнику у десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали подати заяву про поновлення пропущеного строку з зазначенням інших (поважних) причин пропуску строку на касаційне оскарження.
На виконання вимог цієї ухвали, Головним управлінням ДФС у Вінницькій області 11 липня 2019 року надіслано клопотання, в якому відповідач просить поновити строк на касаційне оскарження. Клопотання обґрунтоване тим, що вперше касаційна скарга на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі №0240/3204/18-а подана скаржником в межах строків передбачених нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, фактично, зазначені скаржником підстави для поновлення строку є аналогічними тим, які вже Судом були оцінені та визнані неповажними ухвалою про залишення касаційної скарги без руху.
Відповідно до приписів статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач, який діє як суб'єкт владних повноважень, однак, має однаковий обсяг процесуальних прав та обов'язків поряд з іншими учасниками справи, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на касаційне оскарження судового рішення, повинен забезпечити неухильне виконання вимог процесуального закону, зокрема, стосовно строку подання касаційної скарги, її форми та змісту для чого, як особа, зацікавлена у її поданні, повинен вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
При вирішення питання про поновлення строку на касаційне оскарження Суд надає оцінку обставинам, які слугували перешкодою для своєчасного звернення до суду, у взаємозв'язку інтервалів часу з моменту закінчення встановленого статтею 329 Кодексу адміністративного судочинства України строку касаційного оскарження до дати звернення з касаційною скаргою вперше та з моменту повернення вперше поданої касаційної скарги до дати повторного звернення з касаційною скаргою.
Крім того, Суд звертає увагу на те, що за змістом процесуального закону поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Відповідно до статті 129 Конституції України та статей 2, 8 Кодексу адміністративного судочинства України , однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 травня 2008 року "Надточій проти України" принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.
Враховуючи обставини справи, зазначену скаржником причину пропуску строку на касаційне оскарження не можна вважати поважною, яка не залежить від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, і пов'язана з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
За змістом пункту 4 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнані судом неповажними.
Суд вважає за необхідне відмовити у відкритті касаційного провадження, оскільки наведені скаржником підстави для поновлення такого строку є неповажними.
На підставі вищенаведеного та керуючись частиною третьою статті 3, пунктом 4 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
Визнати неповажними причини пропуску Головним управлінням ДФС у Вінницькій області строку на касаційне оскарження рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року.
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Головного управління ДФС у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі №0240/3204/18-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транссигнал ОЛК" до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу.
Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя доповідач Н.Є. Блажівська
Судді О.В. Білоус
І.Л. Желтобрюх