29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"10" липня 2019 р. Справа № 924/272/19
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Баськової Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Хмельницькгаз збут”, м. Хмельницький
до управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Славута Хмельницької області
про стягнення 113632,69 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат
за участю представників:
позивача: Канюка Т.В. - за довіреністю від 03.01.2019 р.
відповідача: Миколайчук А.С. - за довіреністю від 12.04.2019 р.
Рішення ухвалюється 10.07.2019 р., оскільки в судовому засіданні 25.06.2019 р., 08.07.2019 р. оголошувалась перерва.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: товариство з обмеженою відповідальністю “Хмельницькгаз збут”, м. Хмельницький звернулося до суду із позовом про стягнення з управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Славута Хмельницької області 116181,40 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат.
Ухвалою суду від 29.03.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 15.04.2019 р., яке ухвалою суду відкладено на 07.05.2019 р.
Ухвалою суду від 07.05.2019 р. строк підготовчого провадження у справі продовжено на тридцять днів, підготовче засідання відкладено на 16.05.2019 р. Ухвалами суду від 16.05.2019 р., 03.06.2019 р. підготовче засідання у справі відкладалось. При цьому у засіданні 03.06.2019 р. з огляду на відповідність положенням ст. ст. 14, 46 ГПК України судом прийнято заяву позивача про зменшення позовних вимог (від 31.05.2019 р.), в якій просить стягнути з відповідача 113632,69 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат.
Ухвалою суду від 10.06.2019 р. підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 25.06.2019 р. У судовому засіданні 25.06.2019 р., 08.07.2019 р. оголошувалась перерва.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем несвоєчасно проведено розрахунки за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій. При цьому посилається на договір №55Анmz143-18/18/2018 від 13.02.2018 р. про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій, положення ст. 92 Конституції України, ст. ст. 11, 254, 509, 525-527, 530, 598, 610, 612, 625 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст. ст. 48, 87, 89, 97, 102 Бюджетного кодексу України, ст. 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, п. п. 2, 3, 5, 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 р., п. п. 3, 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003 р.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (від 09.04.2019 р.) проти позову заперечив. Посилаючись на положення ст. ст. 89, 92 Бюджетного кодексу України, постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2001 р. №256 “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”, наказ Міністерства фінансів України від 04.01.2018 р. №1, зазначив, що питання перерахування субвенції не відноситься до повноважень управління, оскільки в межах виділеної субвенції управлінням проведено стовідсоткове її перерахування позивачу, відповідальним суб'єктом за обсяг виділеної субвенції є органи Державної казначейської служби, а за розподіл субвенції та її своєчасне перерахування - Міністерство фінансів України в особі його органів. Звернув увагу на те, що в договорі від 13.02.2018 року №55Анmz143-18/18/2018 не встановлений строк для проведення поточних розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій. Повідомив, що борг у відповідача за спожитий у 2018 році природний газ відсутній.
Позивач у відповіді на відзив (від 19.04.2019 р.) зазначив, що незалежно від того, що правовідносини між сторонами виникли на підставі договору, грошові зобов'язання в частині, яку держава буде компенсувати за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства. Вважає, що узгоджуючи відповідний акт звірки заборгованості, відповідач визначив та погодився з кожним відповідним періодом прострочення відшкодування пільг та житлових субсидій, сумою заборгованості та періодом її виникнення. Повідомив, що у відповідача відсутня заборгованість за спожитий в 2018 р. природний газ, однак перерахування коштів відбувалось з порушенням щомісячного строку розрахунків.
У додаткових поясненнях (від 20.05.2019 р.) позивач звернув увагу, зокрема на те, що на відповідача покладено обов'язок щодо проведення з позивачем розрахунків за постачання природного газу споживачам, які користуються пільгами і субсидіями; Порядком №256 визначено механізм дій відповідача; кінцевою датою розрахунків є тридцятий день з моменту підписання актів звіряння взаємних розрахунків.
У додаткових поясненнях (від 06.06.2019 р., 02.07.2019 р.) позивач зазначив, що у розрахунку 3% річних та інфляційних втрат сума заборгованості зменшується на невикористану суму субсидій, що враховано в актах звіряння розрахунків за надані населенню субсидії на ЖКП, зведених реєстрах актів та підтверджується відповідними актами розрахунків загального обсягу невикористаних сум субсидій.
Відповідач у додаткових поясненнях (від 10.07.2019 р.) звернув увагу на те, що оформлення сторонами актів звірки розрахунків підтверджує лише факт надання послуг та містить суму, яка підлягає оплаті, але не є письмовою вимогою про оплату. Вважає посилання позивача на порушення строків розрахунків за постачання природного газу необґрунтованими, оскільки відповідачем у межах отриманих коштів за відповідним видом послуг, як передбачено Порядком №256, протягом двох операційних днів здійснювалося перерахування коштів субвенції позивачу на оплату природного газу за надані пільги і субсидії, що підтверджується наявними у матеріалах справи виписками Державної казначейської служби України. Зауважив, що позивач протягом 2018 р. не виставляв ніяких претензій чи вимог щодо перерахування коштів. При цьому позивачем при розрахунку нарахувань не взято до уваги, що перерахування коштів місцевих бюджетів здійснювалось окремо за надані пільги та за надані субсидії.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням їх зменшення підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечила.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
13.02.2018 р. між управлінням соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації (розпорядник коштів), товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (товариство) та публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (ПАТ) укладено договір №55Анmz143-18/18/2018 (далі - договір), який регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання комунальних послуг з постачання природного газу пільговим категоріям громадян, які мають право на пільги та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, що здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №117 “Про Єдиний державний автоматизований Реєстр осіб, які мають право на пільги” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 року №187 “Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016р. №534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення” (із змінами). У випадках неврегульованих даним договором, а також у разі внесення змін у законодавчі акти, якими регулюються порядок надання пільг та субсидій громадянам на оплату послуг газопостачання, сторони керуються чинним законодавством України.
У п. 2.1.8 договору передбачено, що розпорядник коштів зобов'язаний здійснювати розрахунки з товариством за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у відповідному бюджетному році відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 року №256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здіснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
Згідно з п. 2.2.1 договору товариство зобов'язане надавати громадянам, які мають право на відповідні пільги та житлові субсидії, послуги з газопостачання; згідно з п. 2.2.4 договору - щомісяця до 10-го числа місяця наступного за звітним періодом подавати розпоряднику коштів акти звірки окремо по пільгах та окремо по субсидіях по формі « 3-пільга», «Акт звіряння розрахунків за надані пільги/субсидії на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян відповідно до чинного законодавства»; згідно з п. 2.2.2 договору щомісяця до 14-го числа місяця наступного за звітним періодом подавати додаток 1 «Реєстр обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг за надані населенню пільги/субсидії з газопостачання», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 04.01.2018 р. №1 «Про затвердження Порядку проведення органами Казначейства розрахунків, передбачених пунктом 8-1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 р. № 256, та взаємодії учасників таких розрахунків (пункт 3 розділу І).
Сторони несуть відповідальність за не дотримання умов договору відповідно до чинного законодавства України (п. 3.1 договору).
За умовами п. 6.1 договору він набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2018 року. Всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 01.01.2018 р. (відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного Кодексу України).
Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік при умові, що жодна із сторін за 30 днів до закінчення його дії не звернулася з проханням його розірвати (п. 6.3 договору).
У п. 7.2 договору зазначено, що у випадках не врегульованих даним договором, а також у разі внесення змін у нормативно-правові акти, якими регулюється порядок надання пільг на оплату послуг з газопостачання громадянам, які мають право на такі пільги, сторони керуються чинним законодавством України.
У разі зміни законодавства, що регулюють відносини сторін стосовно фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, умови договору повинні бути приведені у відповідність до діючого законодавства (п. 7.3 договору).
Сторонами підписано та скріплено відтисками печаток акти №1 звіряння розрахунків за надані пільги на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян відповідно до чинного законодавства по природному газу між ТОВ "Хмельницькгаз збут" за Славутську дільницю Старокостянтинівського відділу реалізації та Славутським районним управлінням соціального захисту населення Хмельницької області (форма №3-пільга) із зазначенням вартості спожитого і профінансованого природного газу та розміру заборгованості: від 08.02.2018 р. станом на 01.02.2018 р. (спожито за звітний місяць на 234851,81 грн., заборгованість поточного року 234851,81 грн.), від 07.03.2018 р. станом на 01.03.2018 р. (спожито за звітний місяць на 210068,41 грн., заборгованість поточного року 444920,22 грн.), від 10.04.2018 р. станом на 01.04.2018 р. (спожито за звітний місяць на 245588,98 грн., заборгованість поточного року 690509,20 грн.), від 08.05.2018 р. (спожито за звітний місяць на 239116,16 грн., заборгованість поточного року 239116,16 грн.), від 08.06.2018 р. станом на 01.06.2018 р. (спожито за звітний місяць на 104697,29 грн., заборгованість поточного року 104697,29 грн.), від 09.07.2018 р. станом на 01.07.2018 р. (спожито за звітний місяць на 23852,03 грн., заборгованість поточного року 23852,03 грн.), станом на 01.08.2018 р. (спожито за звітний місяць на 29307,40 грн., заборгованість поточного року 29307,40 грн.), від 07.09.2018 р. станом на 01.09.2018 р. (спожито за звітний місяць на 31788,65 грн., заборгованість поточного року 31788,65 грн.), від 09.10.2018 р. станом на 01.10.2018 р. (спожито за звітний місяць на 33514,42 грн., заборгованість поточного року 33514,42 грн.), від 08.11.2018 р. станом на 01.11.2018 р. (спожито за звітний місяць на 38918,41 грн., заборгованість поточного року 38918,41 грн.), станом на 01.12.2018 р. (спожито за звітний місяць на 157595,41 грн., заборгованість поточного року 157595,41 грн.), від 14.01.2019 р. станом на 01.01.2019 р. (спожито за звітний місяць на 407433,41 грн., заборгованість поточного року 407433,41 грн.).
Також сторонами підписано акти №2 звіряння розрахунків за надані населенню субсидії на ЖКП між ТОВ "Хмельницькгаз збут" за Славутську дільницю Старокостянтинівського відділу реалізації та Славутським районним управлінням соціального захисту населення Хмельницької області (форма №3-пільга) із зазначенням вартості спожитого і профінансованого природного газу та розміру заборгованості: станом на 01.02.2018 р. (спожито за звітний місяць на 6271020,45 грн., заборгованість поточного року 6271020,45 грн.), від 07.03.2018 р. станом на 01.03.2018 р. (спожито за звітний місяць на 6231244,28 грн., заборгованість поточного року 12502264,73 грн.), від 10.04.2018 р. станом на 01.04.2018 р. (спожито за звітний місяць на 6269078,76 грн., заборгованість поточного року 18326443,47 грн.), від 08.05.2018 р. станом на 01.05.2018 р. (спожито за звітний місяць на 2617941,36 грн., заборгованість поточного року 13729886,42 грн.), станом на 01.06.2018 р. (спожито за звітний місяць на -6600534,88 грн., заборгованість поточного року 4302242,30 грн.), станом на 01.07.2018 р. (спожито за звітний місяць на -5378,13 грн., заборгованість поточного року 4023032,42 грн.), станом на 01.08.2018 р. (спожито за звітний місяць на -146515,20 грн., заборгованість поточного року 3365628,53 грн.), станом на 01.09.2018 р. (спожито за звітний місяць на -49294,54 грн., заборгованість поточного року 2862560,61 грн.), від 09.10.2018 р. станом на 01.10.2018 р. (спожито за звітний місяць на -11449,23 грн., заборгованість поточного року 2417306,16 грн.), станом на 01.11.2018 р. (спожито за звітний місяць на 523289,09 грн., заборгованість поточного року 2701098,33 грн.), станом на 01.12.2018 р. (спожито за звітний місяць на 2826040,81 грн., заборгованість поточного року 4100824,15 грн.), від 14.01.2019 р. станом на 01.01.2019 р. (спожито за звітний місяць на 4815755,28 грн., заборгованість поточного року 4815755,28 грн.).
Відповідно до зведених реєстрів актів звіряння розрахунків за надані населенню пільги та субсидії по природному газу між ТОВ "Хмельницькгаз збут" за Славутську дільницю Старокостянтинівського відділу реалізації та Славутським районним управлінням соціального захисту населення (підписані та скріплені відтисками печаток) визначено розміри фактично спожитого природного газу, фінансування та заборгованості. Зокрема, відповідно до реєстру станом на 01.02.2018 р. заборгованість поточного року становила 6505872,26 грн., станом на 01.03.2018 р. - 12502264,73 грн., станом на 01.04.2018 р. - 18326443,47 грн., станом на 01.05.2018 р. - 13729886,42 грн., станом на 01.06.2018 р. - 4302242,30 грн., станом на 01.07.2018 р. - 4046884,45 грн., станом на 01.08.2018 р. - 3394935,93 грн., станом на 01.09.2018 р. - 2894349,26 грн., станом на 01.10.2018 р. - 2450820,58 грн., станом на 01.11.2018 р. - 2740016,74 грн., станом на 01.12.2018 р. - 4258419,56 грн., станом на 01.01.2019 р. - 4223188,69 грн.
При цьому позивачем надано складені ним акти-розрахунки загального обсягу невикористаних сум субсидій по природному газу за Славутську дільницю Старокостянтинівського відділу реалізації по Славутському районі за опалювальний сезон 2017-2018 р. р.: станом на 31.05.2018 р. - 6631895,82 грн., на 31.07.2018 р. - 154432,59 грн., 31.08.2018 р. - 57686,67 грн., на 30.09.2018 р. - 14731,08 грн., на 31.10.2018 р. - 187281,89 грн.; за опалювальний сезон 2015-2016 р.р.: станом на 30.09.2018 р. - 4844,86 грн.; за неопалювальний сезон 2018 р.: станом на 31.10.2018 р. - 3599,66 грн.
Відповідачем у матеріали справи надано листи від 27.02.2018 р., 22.03.2018 р., 22.04.2018 р., 21.05.2018 р., 25.05.2018 р., 21.06.2018 р., 23.07.2018 р., 21.08.2018 р., 20.09.2018 р., 22.10.2018 р., 21.11.2018 р., 23.01.2019 р., 21.02.2019 р. Управління соціального захисту населення Славутської РДА до управління фінансів Славутської РДА з проханням з метою недопущення накопичення боргів перед надавачами житлово-комунальних послуг розглянути питання наближення асигнувань субвенції з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату, в тому числі природного газу та забезпечити фінансування в повному обсязі відповідно на лютий 2018 р. - лютий 2019 р., а також відповідні інформації управління щодо сум, що підлягають перерахуванню за рахунок субвенції з місцевих бюджетів на надання пільг та житлових субсидій населенню (Славутський район) та затверджені начальником управління фінансів райдержадміністрації довідки про зміни до помісячного розпису асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2018 рік (№69 та №70 від 27.02.2018 р., №85 та №86 від 22.03.2018 р., №122 та №123 від 23.04.2018 р., №162 та №163 від 21.05.2019 р., №167 від 25.05.2018 р., №168 від 29.05.2018 р., №214 та №215 від 21.06.2018 р., №256 та №257 від 24.07.2018 р., №293 та №294 від 22.08.2018 р., №320 та №321 від 20.09.2018 р., №352 та №353 від 22.10.2018 р., №371, №372 та №373 від 21.11.2018 р., №22 та №23 від 23.01.2019 р., №44 та №45 від 21.02.2019 р.).
Також надано листи Хмельницької обласної державної адміністрації від 03.04.2018 р., 24.04.2018 р., 23.05.2018 р., 25.07.2018 р., 24.09.2018 р., 02.10.2018 р. до Міністерства фінансів України з проханням розглянути питання наближення асигнувань відповідної субвенції на визначені місяці та забезпечити фінансування в повному обсязі.
У наявних в матеріалах справи листах департаменту фінансів "Щодо перерахування грошових коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам", адресованих фінансовим управлінням міськвиконкомів та управлінням фінансів райдержадміністрацій, повідомляється про перерахування місцевим бюджетам області субвенцій на надання пільг та житлових субсидій на оплату, зокрема природного газу, з проханням організувати роботу щодо перерахування коштів надавачам послуг, з відповідною інформацією про обсяги перерахованої у відповідному місяці субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату, зокрема природного газу. Так, відповідно до листа від 20.03.2018 р. та доданої до нього інформації у березні 2018 р. обсяг перерахованої субвенції на надання пільг та субсидій населенню на оплату природного газу у Славутському районі становить 855279,64 грн. (на погашення заборгованості на 01.01.2018 р.) та 444900,02 грн. (на погашення поточного споживання); відповідно до листа від 20.04.2018 р. та інформації за квітень 2018 р. - 7905007,61 грн.; відповідно до інформації за травень 2018 р. - 3066225,40 грн., відповідно до листа від 20.06.2018 р. та інформації за червень 2018 р. - 378529,64 грн., відповідно до листа від 23.07.2018 р. та інформації за липень 2018 р. - 534740,00 грн., відповідно до листа від 20.08.2018 р. та інформації за серпень 2018 р. - 483080,78 грн., відповідно до листа від 20.09.2018 р. та інформації за вересень 2018 р. - 465593,87 грн., відповідно до інформації за жовтень 2018 р. - 273011,34 грн., відповідно до листа від 20.11.2018 р. та інформації за листопад 2018 р. - 1465233,40 грн., відповідно до листа від 22.01.2019 р. та інформації за січень 2019 р. - 5079836,21 грн., відповідно до листа від 20.02.2019 р. та інформації за лютий 2019 р. - 143352,48 грн. (на погашення заборгованості на 01.01.2019 р.), 3508426,63 грн. (на погашення поточного споживання).
Відповідно до виписок з рахунку позивача відповідачем на підставі договору №55Анmz143-18/18/2018 від 13.02.2018 р. з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 було перераховано: 23.03.2018 р. - 8555279,64 грн. (перерахування грошовими коштами житлових субсидій на ЖКП за 2017 р.), 444900,02 грн. (відшкодування субсидій на ЖКП за січень 2018 р.), 25.04.2018 р. - 210068,41 грн. (відшкодування пільг на ЖКП за лютий 2018 р.), 234851,81 грн. (відшкодування пільг на ЖКП за січень 2018 р.), 245588,98 грн. (відшкодування пільг на ЖКП за березень 2018 р.), 1388377,98 грн. (відшкодування субсидії ЖКП за лютий 2018 р.), 2265429,06 грн. (відшкодування субсидії ЖКП за січень 2018 р.); 3560691,37 грн. (відшкодування субсидії ЖКП за січень 2018 р.), 23.05.2018 р. - 239116,16 грн. (витрати на пільги газопостачання за квітень 2018 р.), 2827109,24 грн. (субсидії на газопостачання за лютий 2018 р.), 23.06.2018 р. - 104697,29 грн. (витрати на пільги газопостачання за травень 2018 р.), 273831,75 грн. (субсидії на газопостачання за березень 2018 р.), 25.07.2018 р. - 23852,03 грн. (витрати на пільги газопостачання за червень 2018 р.), 510888,69 грн. (субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.); 23.08.2018 р. - 29307,40 грн. (витрати на пільги газопостачання за липень 2018 р.), 453773,38 грн. (субсидії на газопостачання за березень 2018 р.); 25.09.2018 р. - 31778,65 грн. (витрати на пільги газопостачання за серпень 2018 р.), 42670,77 грн. (субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.), 391134,45 грн. (субсидії на газопостачання за березень 2018 р.); 25.10.2018 р. - 33514,42 грн. (витрати на пільги газопостачання за вересень 2018 р.), 239496,92 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.); 23.11.2018 р. - 38918,41 грн. (витрати на пільги газопостачання за жовтень 2018 р.), 1426314,99 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.); 21.12.2018 р. - 157595,41 грн. (витрат на пільги газопостачання за листопад 2018 р.), 523289,09 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за жовтень 2018 р.), 751494,25 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.), 2826040,81 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за листопад 2018 р.); 25.01.2019 р. - 407433,41 грн. (витрати на пільги газопостачання за грудень 2018 р.), 4672402,80 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за грудень 2018 р.); 25.02.2019 р. - 143352,48 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за грудень 2018 р.), 378207,36 грн. (витрати на пільги газопостачання за січень 2019 р.), 3130219,27 грн. (відшкодування субсидії на газопостачання за січень 2019 р.).
Згідно з наданими відповідачем виписками Державної казначейської служби України відповідачу на виконання договору №55Анmz143-18/18/2018 від 13.02.2018 р. перераховано: 23.03.2018 р. - 8555279,64 грн. кредиторської заборгованості за 2017 р. субсидії по природному газу 444900,02 грн. відшкодування субсидій на ЖКП за січень 2018 р.; 25.04.2018 р. - 234851,81 грн., 210068,41 грн. а 245588,98 грн. відшкодування пільг на ЖКП відповідно за січень, лютий та березень 2018 р., а також 2265429,06 грн. та 3560691,37 грн. відшкодування субсидії ЖКП за січень 2018 р., 1388377,98 грн. відшкодування субсидії ЖКП за лютий 2018 р.; 23.05.2018 р. - 239116,16 грн. витрат на пільги газопостачання за квітень 2018 р., 2827109,24 грн. субсидії на газопостачання за лютий 2018 р.; 23.06.2018 р. - 104697,29 грн. витрат на пільги газопостачання за травень 2018 р., 273831,75 грн. субсидії на газопостачання за березень 2018 р.; 25.07.2018 р. - 23852,03 грн. витрат на пільги газопостачання за червень 2018 р., 510888,69 грн. субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.; 23.08.2018 р. - 29307,40 грн. витрат на пільги газопостачання за липень 2018 р., 453773,38 грн. субсидії на газопостачання за березень 2018 р.; 25.09.2018 р. - 31788,65 грн. витрат на пільги газопостачання за серпень 2018 р., 42670,77 грн. субсидії на газопостачання за квітень 2018 р., 391134,45 грн. субсидії на газопостачання за березень 2018 р.; 25.10.2018 р. - 33514,42 грн. витрат на пільги газопостачання за вересень 2018 р., 239496,92 грн. відшкодування субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.; 23.11.2018 р. - 38918,41 грн. витрат на пільги газопостачання за жовтень 2018 р., 1426314,99 грн. відшкодування субсидії на газопостачання за квітень 2018 р.; 21.12.2018 р. - 2826040,81 грн., 523289,09 грн. та 751494,25 грн. відшкодування субсидії на газопостачання відповідно за листопад, жовтень та квітень 2018 р.; 25.01.2019 р. - 407433,41 грн. витрат на пільги газопостачання за грудень 2018 р., 4672402,80 грн. відшкодування субсидії на газопостачання за грудень 2018 р.
Відповідно до наявних у матеріалах справи актів звіряння розрахунків за надані пільги на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян, актів звіряння розрахунків за надані населенню субсидії на ЖКП, зведених реєстрів актів звіряння розрахунків за надані населенню пільги та субсидії по природному газу, виписок з рахунку позивача та виписок Державної казначейської служби України відповідачем було погашено заборгованість за надані у 2018 році послуги з поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій, що підтверджується сторонами.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 113632,69 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат, вважаючи, що погашення заборгованості за надані у 2018 році послуги з поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій здійснено відповідачем з порушенням передбачених для цього строків.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За приписами ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 статті 16 ЦК України.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
У свою чергу, охоронюваний законом інтерес - це прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, який зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони для задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності та іншим загально-правовим засадам (Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року №1-10/2004).
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Пунктами 1, 6 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, зазначена стаття передбачає договори та інші правочини. Крім того, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.
Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець послуг має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг.
За змістом ч. 2 ст. 16 Закону України "Про ринок природного газу" вразливі споживачі мають право на субсидію для відшкодування витрат за спожитий природний газ та іншу адресну допомогу, що надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню) здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до статті 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, в тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як убачається з матеріалів справи, 13.02.2018 р. між управлінням соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації (розпорядник коштів), товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (товариство) та публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (ПАТ) укладено договір №55Анmz143-18/18/2018, який регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання комунальних послуг з постачання природного газу пільговим категоріям громадян, які мають право на пільги та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, що здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №117 “Про Єдиний державний автоматизований Реєстр осіб, які мають право на пільги” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 року №187 “Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу” (із змінами), Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016р. №534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення” (із змінами).
Відповідно до п. 2.1.8 договору відповідач зобов'язаний здійснювати розрахунки з позивачем за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у відповідному бюджетному році відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 року №256 “Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здіснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі - Порядок №256).
Вищезазначеним Порядком №256 встановлено механізм фінансування видатків з місцевих бюджетів щодо надання житлових субсидій населенню на оплату природного газу за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Зокрема, пунктом 3 Порядку № 256 передбачено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п. п. 5-7 Порядку №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі: протягом місяця, але не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання); Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій в межах сум, отриманих від Казначейства за відповідним видом послуг, протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, об'єднаних територіальних громад відповідно до фактичних зобов'язань з пільг, субсидій і допомоги населенню відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.
Згідно з абзацом першим пункту 8 Порядку №256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховуються протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. При цьому Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки із постачальниками відповідних послуг (абзац другий названого пункту).
Розрахунки за надані пільги та субсидії на оплату природного газу, послуг з транспортування, розподілу та постачання природного газу, тепло-, водопостачання і водовідведення з підприємствами-надавачами здійснюються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в органах Казначейства, а за електроенергію на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в уповноваженому банку (абзац сьомий пункту 8 Порядку №256).
З матеріалів справи слідує та сторонами підтверджується, що станом на дату звернення з позовом до суду відповідачем повністю відшкодовано ТОВ "Хмельницькгаз збут" кошти за надання послуг з постачання природного газу категоріям громадян, які мають право на пільги, та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у 2018 р.
Позивач, посилаючись на норми ст. 625 ЦК України, просить стягнути з відповідача за прострочення оплат по спожитому природному газу у 2018 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, умов договору 113632,69 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
При цьому порядок проведення розрахунків за надані надавачем послуги врегульований як умовами договору, так і низкою підзаконних нормативно-правових актів. У свою чергу, алгоритм дій відповідача щодо оформлення документів, що супроводжують процес надання послуг і проведення розрахунків за них, також чітко регламентований.
Судом враховується, що укладений сторонами договір не визначає конкретного строку здійснення відповідачем розрахунків з позивачем, натомість передбачає, що розрахунки здійснюються за рахунок субвенцій з державного бюджету відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 року №256.
Правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами (у розмірі наданих пільг і субсидій, отриманих населенням) зазнають імперативного регулівного впливу держави, яка приймає законодавчі акти щодо виділення відповідних субвенцій на фінансування пільг та субсидій; соціального захисту відповідних категорій громадян та їх гарантій. Отже, на виконання таких законодавчих актів держава в особі відповідних державних органів приймає підзаконні нормативні акти, до яких належить і Порядок №256.
При цьому незалежно від того, що правовідносини між сторонами виникли на підставі господарського договору, грошові зобов'язання між сторонами договору в частині, яку держава компенсуватиме за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, зокрема адміністративного (бюджетного), застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачали сторони у договорі відповідні умови.
Відповідач заперечує щодо порушення ним строків здійснення розрахунків з позивачем та зазначає, що грошові кошти на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг та субсидій, які надходили на рахунок відповідача, одразу перераховувались на розрахунковий рахунок позивача відповідно до вимог Порядку №256.
У підтвердження своїх доводів відповідачем надано виписки Державної казначейської служби України.
З огляду на зазначене, позивачем не надано доказів відступлення відповідачем від унормованого порядку проведення розрахунків з позивачем і як наслідок - не доведено допущену відповідачем прострочку у виконанні грошових зобов'язань.
Також судом враховується, що відповідач проводив розрахунки не власними коштами. Державою фактично визначено спеціальний режим проведення розрахунків за поставлений природний газ, що, по суті, усуває відповідача від процесу розподілу отриманих грошових коштів на свій розсуд та полягає у автоматичному перерахуванні грошових коштів на рахунки позивача.
Матеріалами справи підтверджується, що заборгованість, яка виникла, утворилась через ненадходження коштів у вигляді державної субвенції на відшкодування субсидій та пільг на рахунок відповідача. Разом з тим, умовами договору передбачено, що розпорядник коштів зобов'язаний здійснювати розрахунки з товариством за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
При цьому звертається увага на те, що позивачем будь-яких претензій, вимог щодо здійснення розрахунків за надання послуг з постачання природного газу категоріям громадян, які мають право на пільги, та отримувачам житлових субсидій не заявлялось.
З огляду на зазначене вище судом критично оцінюються доводи позивача щодо порушення строків здійснення відповідачем розрахунків з позивачем.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищенаведені обставини справи та положення законодавства, суд доходить висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю “Хмельницькгаз збут” до управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про стягнення 113632,69 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат не підлягає задоволенню.
У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010 року Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Також у рішенні від 18.07.2006 р. у справі "Проніна проти України" Суд вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову витрати зі плати судового збору покладаються на позивача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові товариства з обмеженою відповідальністю “Хмельницькгаз збут”, м. Хмельницький до управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Славута Хмельницької області про стягнення 113632,69 грн. 3% річних, 188833,48 грн. інфляційних втрат відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 17.07.2019 р.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41), 3 - відповідачу (30000, Хмельницька область, м. Славута, вул. Соборності, 12). Всім рек. з пов. про вруч.