Ухвала від 15.07.2019 по справі 913/300/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

УХВАЛА

про закриття підготовчого провадження та призначення справи

до судового розгляду по суті

15 липня 2019 року м. Харків Справа №913/300/19

Провадження №14/913/300/19

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,

за участю секретаря судового засідання Медуниці Р.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв», м.Черкаси,

до відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області,

про стягнення 79753 грн. 55 коп.

У засіданні брали участь:

від позивача: Джирма А.В., адвокат, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 000826 від 01.12.2017, ордер серії ЧК № 72236 від 21.06.2019;

від відповідача (в режимі відеоконференції): Леонова З.Є, представник на підставі довіреності №750/9/12-32-10-00-28 від 25.01.2019.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 у сумі 79753 грн. 55 коп., з яких:

- 67462 грн. 45 коп. - борг за спожитий газ;

- 6986 грн. 52 коп. - пеня;

- 582 грн. 21 коп. - 3% річних;

- 4722 грн. 37 коп. - 7% штраф за прострочення понад 20 днів.

В обґрунтування поданої позовної заяви позивач посилається на неналежне виконання Станично - Луганською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (правонаступником якої є - Головне управління Державної фіскальної служби у Луганській області) щодо оплати поставленого природного газу, відповідно до договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018.

Також, позивач просить стягнути з відповідача витрати, пов'язані із наданням професійної правничої допомоги у суми 4000 грн. 00 коп.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 30.05.2019 відкрито провадження у справі №913/300/19. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 24.06.2019.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.06.2019 у справі №913/300/19 відкладено підготовче засідання на 15.07.2019 о 14 год. 10 хв.

Також вказаною ухвалою задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергорезерв» б/н від 21.06.2019 про витребування доказів. Витребувано у Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» письмове підтвердження фактичного споживання природного газу Станично - Луганською об'єднанною державною податковою інспекцією Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області протягом грудня 2018 з ресурсу ТОВ «Енергорезерв», відповідно до договору постачання природного газу №С/266-18 постачання природного газу від 05.05.2018.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.07.2019 у справі №913/300/19 клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області б/н від 04.07.2019 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено частково. Доручено Луганському окружному адміністративному суду забезпечити проведення відеоконференції 15.07.2019 о 14 годині 10 хвилин за участю уповноваженого представника Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області. В іншій частині клопотання відмовлено.

У судове засідання 15.07.2019 прибув повноважний представник позивача, який підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача прийняв участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву б/н від 20.06.2019, в якому він просить у задоволенні позову відмовити повністю, з огляду на наступне.

Як зазначає відповідач, між Постачальником - ТОВ «Енергогазрезерв» та Споживачем -Станично-Луганською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області було укладено договір постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018.

Постачальник зобов'язався поставити Споживачеві природний газ в обсягах і порядку, передбачених Договором, а Споживач зобов'язався прийняти газ та оплатити його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених Договором та додатками до нього (п.1.1 договору).

Відповідно до п.1.2 Договору постачальник зобов'язався передати газ в обсягах 25330 куб.м.

Згідно з п.п. 1.2.2. Договору зміна обсягів постачання/споживання газу визначається в додаткових угодах до даного Договору.

П. 2.2. Договору ціна за 1000,0 кубічних метрів газу на момент укладення Договору, без урахування вартості транспортування природного газу магістральними трубопроводами по території України без ПДВ складала 7916,67 грн., крім того ПДВ 20% - 1583,33 грн. Всього 9500,00 грн.

П. 1.2.2. Зміна обсягів постачання /споживання газу визначається в додаткових угодах до даного Договору.

Додатковою угодою № 5 від 18.10.2018 змінено планові обсяги природного газу без зміни загальної вартості Договору та збільшення ціни природного газу з 01.10.2018 р. до 14424,30 грн. за 1000,0 куб.м , яка складається з вартості 1000 м куб.газу в сумі 12020,25 грн. та ПДВ 20% - 2404,05 грн.

П.1 статті 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

П. 3.3. розділу 3 Договору встановлено, що відповідно до п. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання за платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення та п. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів проводиться в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Розрахунки проводяться шляхом оплати Споживачем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника згідно рахунків за отриманий товар до 10 числа місяця наступного за місяцем постачання.

Довідкою про підтвердження залишків коштів загального та спеціального фондів державного або місцевих бюджетів на реєстраційних (спеціальних реєстраційних) рахунках (Додаток 12 до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів) підтверджується, що станом на 01.01.2019 на рахунку Станично-Луганської ОДПІ № 35210093091212 залишок коштів складав 00 грн.

У зв'язку з тим, що станом на 01.01.2019 були відсутні грошові кошти і рахунок закрито 03.01.2019 Станично-Луганська ОДПІ не мала можливості своєчасно розрахуватися за газ.

П. 4.3 розділу 4 Договору визначено приймання - передача газу, поставленого Постачальником та прийнятого Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних Актів приймання-передачі, які є невід'ємними частинами цього Договору, і які є підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.

27.03.2019 ТОВ «Енергогазрезерв» виставлена вимога №27/031-19 про сплату суми за переданий природний газ протягом грудня 2018 року у розмірі 67462,45 Станично-Луганській ОДПІ дійсно не могла бути виконана у зв'язку із закриттям банківського рахунку.

Крім того, у зв'язку з припиненням юридичної особи 03.01.2019 бюджетний рахунок № НОМЕР_1 закрито.

Щодо направлення повторної №15/031-19 від 15.05.2019 з актом звірки та актом приймання - передачі №РН-0003130 від 31.12.2018 на адресу Головного управління ДФС у Луганській області слід зауважити, що стороною від споживача у акті вказано Станично-Луганську ОДПІ.

Також, відповідач вважає, що вимога про стягнення 3% річних в сумі 6986,52 грн., пені в сумі 582,21 грн. та 7% штрафу за прострочення понад 20 днів від суми простроченого зобов'язання 4722,37 грн. з урахуванням ст. 12 Господарського кодексу України, в розумінні ч. 2 ст. 232 ГК України, оскільки сторони за спірним договором визначили що відповідно до п. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання за платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Відповідно до статті 1090 Цивільного кодексу України зміст і форма платіжного доручення мають відповідати вимогам, встановленим законом і банківськими правилами.

Згідно із пунктом 22.6 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» обслуговуючий платника банк зобов'язаний перевірити відповідність номера рахунка платника і його коду (ідентифікаційного номера, за його наявності, тощо) та приймати цей документ до виконання тільки у разі їх збігу. Крім цього, обслуговуючий платника банк перевіряє повноту, цілісність та достовірність цього розрахункового документа в порядку, встановленому Національним банком України.

Загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків, встановлені Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 та зареєстрована.

Відповідно до пункту 2.4 Інструкції банк платника перевіряє відповідність заповнення вимогам додатка 8 до цієї Інструкції таких реквізитів розрахункових документів клієнтів, як «Платник», «Код платника», «Рахунок платника», «Банк платника», «Код банку платника», а також «М. П.» та «Підписи платника».

Якщо розрахункові документи, в яких перевірені реквізити, заповнено з порушенням вимог, зокрема, глави 2 та додатка 8 до цієї Інструкції, то банк, що здійснив перевірку, повертає їх без виконання.

Таким чином, враховуючи вищенаведене ГУ ДФС у Луганській області не мало змоги сплатити заборгованість замість Станично-Луганської ОДПІ.

Позивачем, крім іншого, заявлено позовної вимоги про стягнення витрат, понесених ТОВ «Енергогазрезерв» в зв'язку з розглядом даної справи у загальному розмірі 5921 грн., з яких 1921 грн. - витрати по сплаті судового збору та 4000 грн. - витрати, пов'язані із наданням професійної правничої допомоги (написання позовної заяви, надсилання, участь у судових процесах, гонорар).

ГУ ДФС у Луганській області заперечує проти задоволення позовних вимог в цій частині, так як на підтвердження понесення вищевказаних витрат до позовної заяви не додано належних документів, які підтверджують факт понесення позивачем таких витрат та їх розмір.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Суд відзив відповідача розглянув, прийняв до уваги та долучив до матеріалів справи.

Представником позивача 15.07.2019 через канцелярію суду надано відповідь на відзив б/н б/д, в якій зазначено наступне.

Як видно з відзиву відповідача по справі, він визнає наявність договірних відносин між ТОВ «Енергогазрезерв» та Станично - Луганською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганські області на підставі Договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 та стверджує, що в зв'язку з припиненням даного споживача, бюджетний рахунок було закрито, тому виконання зобов'язання по оплаті фактично спожитого природного газу в грудні 2018 р. є неможливим. Більш того, відповідач визнає факт правонаступництва Станично-Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганські області, надаючи суду копію Положення про головне управління ДФС у Луганській області в якому зазначено про цей факт.

Також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців міститься інформація, про те що до складу Головного управління ДФС у Луганській області входить відокремлений підрозділ Станично - Луганського управління ГУ ДФС у Луганській області (Код ЄДРПОУ ВП: 42353170, місцезнаходження ВП: 93601, Луганська обл., Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. Центральна, 5).

Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

З огляду на викладене, позивач вважає, що не потребує додаткового доведення наявність підстав для покладення на відповідача зобов'язання по оплаті позивачу боргу що утворився у Станично - Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганські області на підставі Договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 р.

Крім того, на думку позивача, оскільки відповідач по справі не спростовує обсягів та вартості фактично спожитого природного газу в грудні 2018 р., то позовні вимоги в частині стягнення основного боргу не потребують додаткового доведення.

Стосовно заперечень в частині нарахування штрафних санкції позивач посилається на положення ст. 625 ЦК України, відповідно до яких боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Крім того, позивач зазначив, що пунктом 7.2. Договору визначено, що в разі порушення Споживачем строків оплати, поставленого Постачальником газу, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 20 (двадцяти) днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 (сім) відсотків від суми простроченого платежу.

Враховуючи те, що штрафні санкції стягуються згідно умов договору та положень чинного законодавства, позивач вважає, що відсутні будь які підстави для відмови в позові в даній частині.

На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідь позивача на відзив на позовну заяву суд розглянув, прийняв до уваги та долучив до матеріалів справи.

Від Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» на адресу суду надійшло клопотання №01-02-43/1303 від 02.07.2019, яким останній, на виконання ухвали суду від 24.06.2019 №913/300/19, просить долучити до матеріалів справи документи, зокрема, копію Акту наданих послуг з розподілу природного газу від 31.12.2018 №СРБ00002206 по Споживачу - Станично-Луганська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області.

Клопотання Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» суд розглянув, задовольнив та долучив до матеріалів справи разом з доданими до нього документами.

Частиною 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Господарського процесуального кодексу України, суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає за можливе закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

Керуючись ст. ст. 120, 177, 182, 185, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Закрити підготовче провадження у справі №913/300/19 та призначити справу до судового розгляду по суті на 29.07.2019 о 14 год. 10 хв.

Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань №108.

2. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують повноваження представників.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/FAIR).

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.

Суддя Є.А. Лісовицький