Постанова від 15.07.2019 по справі 925/790/17

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2019 р. Справа№ 925/790/17

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Пантелієнка В.О.

суддів: Доманської М.Л.

Остапенка О.М.

за участю секретаря Корінної А.О.

та представників:

від ГУ ДФС у Черкаській області - не з'явився;

ліквідатор Новосельцев В.П. - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (далі - ГУ ДФС у Черкаській області)

на ухвалу господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р.

(повний текст складено 13.05.2019р.)

у справі №925/790/17 (суддя Хабазня Ю.А.)

за заявою від 15.04.2019р. №12573/23-00-10-0118 заявника ГУ ДФС у Черкаській області

про визнання поточним кредитором

у справі

за заявою ініціюючого кредитора ГУ ДФС у Черкаській області

до боржника Фізичної особи - підприємця (далі - ФОП) Омельченка Сергія Васильовича

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р. по справі №925/790/17 заяву ГУ ДФС у Черкаській області від 15.04.2019р. №12573/23-00-10-0118 задоволено частково; визнано ГУ ДФС у Черкаській області кредитором боржника та включено його вимоги до реєстру вимог кредиторів на суму 3842 грн. судового збору, які підлягають погашенню у першу чергу, та на суму 33017,67 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які підлягають погашенню у першу чергу; в решті вимог відмовлено.

Не погоджуючись з винесеною ухвалою суду, 29.05.2019р. ГУ ДФС у Черкаській області подало апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р. по справі №925/790/17, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу в частині задоволення вимог ГУ ДФС У Черкаській області не в повному обсязі; ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву ГУ ДФС У Черкаській області у повному обсязі; визнати ГУ ДФС у Черкаській області кредитором боржника ФОП Омельченка С.В. на суму непогашеної заборгованості в розмірі - 7 846 464,83 грн. з яких: до 1-ї черги включити сплачений судовий збір в сумі 3842 грн. та заборгованість з єдиного соціального внеску в сумі 206 820,21 грн.; до 2-ї черги заборгованість з основного платежу по податкам в сумі 4 338 247,82 грн.; до 3-ї черги податкову заборгованість по штрафним санкціям в сумі 37 040,52 грн. та пеню в сумі 3 26 514,28 грн. Також апелянт в апеляційній скарзі клопоче про поновлення строку апеляційного оскарження.

Відзиви на апеляційну скаргу не надходили.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 06.06.2019р. апеляційну скаргу ГУ ДФС у Черкаській області на ухвалу господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р. по справі №925/790/17 залишено без руху та повідомлено, що протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали ГУ ДФС у Черкаській області має право усунути недоліки, а саме подати до Північного апеляційного господарського суду докази про сплату судового збору в сумі 5763 грн.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 13.06.2019р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ДФС у Черкаській області на ухвалу господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р. у справі №925/790/17 та призначено її до розгляду на 15.07.2019р.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.07.2019р. апеляційну скаргу ГУ ДФС у Черкаській області на ухвалу господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р. у справі №925/790/17 прийнято до свого провадження колегією суддів в іншому складі суду та призначено її до розгляду.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Північний апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.6 ст.12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Черкаської області від 06.09.2017р. було порушено провадження у справі про банкрутство ФОП Омельченка Сергія Васильовича; визнано боржника банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута було призначено арбітражного керуючого Новосельцева В.П.

З матеріалів справи вбачається, що ГУ ДФС у Черкаській області до місцевого суду було подано заяву від 15.04.2019р. №12573/23-00-10-0118 з вимогою визнати його поточним кредитором фізичної особи-підприємця Омельченка Сергія Васильовича на суму непогашеної заборгованості у розмірі 7 846 464,83 грн. з них:

з єдиного соціального внеску в розмірі 206820,21 грн. - заборгованість заявлена на підставі рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 21.08.2018р. №0104281307 в сумі 140673,17 грн. (з них: 33129,37 грн. - штрафних санкцій та 140673,17 грн. пені), та на підставі вимоги про сплату боргу від 22.06.2018р. №Ф-0082091303 на суму 33017,67 грн.;

з податку на додану вартість в розмірі 121601,72 грн. - заборгованість заявлена на підставі акту ГУ ДФС у Черкаській області про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету від 11.09.2017р. №7067/23-00-13-0227/1 та прийнятих згідно з ним податкових повідомлень-рішень форми "Ш" від 15.09.2017р. №0044341305 на суму 3974,38 грн., від 15.09.2017р. №0044351305 на суму 32386,14 грн. та нарахованої відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пені на суму 85241,20 грн.;

з військового збору в розмірі 475960 грн. - заборгованість заявлена на підставі нарахованої на податкову декларацію про майновий стан і доходи від 09.02.2016р. №1600012606 відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пені на суму 23,39 грн.; акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 08.06.2018р. №320/23-00-13-0124/ НОМЕР_1 та прийнятого згідно з ним податкового повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082121303 на суму 303149,09 грн.; нарахованої на податкове повідомлення-рішення від 08.06.2018р. №0082121303 відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пені на суму 172787,52 грн.;

з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7037671,51 грн. - заборгованість заявлена на підставі нарахованої відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пені на суму 489345,43 грн.; акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 08.06.2018р. №320/23-00-13-0124/ НОМЕР_1 та прийнятого згідно з ним податкового повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082101303 на суму 4035098,73 грн.; нарахованої на податкове повідомлення-рішення від 08.06.2018р. №0082121303 відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пені на суму 2513057,35 грн.; акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 08.06.2018р. №320/23-00-13-0124/ НОМЕР_1 та прийнятого згідно з ним податкового повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082111303 на суму 170 грн.;

з адміністративних штрафів в розмірі 510 грн. - заборгованість заявлена на підставі акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 08.06.2018р. №320/23-00-13-0124/ НОМЕР_1 та прийнятого згідно з ним податкового повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082141303 на суму 510 грн.

На підтвердження вказаних обставин у справі наявні наступні докази: Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.03.2019р. №1005119196 станом на 14.03.2019р. (т.3 а.с.113); рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 21.08.2018р. №0104281307 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 173802,54 грн. (т.3 а.с.115); конверт на адресу Омельченка С.В. з поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу та довідкою із зазначенням причиною повернення "за закінченням терміну зберігання" (т.3 а.с.116); корінець вимоги від 22.06.2018р. №Ф0082091303 на суму 33017,67 грн. недоїмки зі сплати єдиного внеску (т.3 а.с.117); поштове повідомлення про вручення відправлення, виплату поштового переказу (т.3 а.с.117); акт від 11.09.2017р. №7067/23-00-13-0227/1 про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету, складений Головним управлінням ДФС у Черкаській області (т.3 а.с.118); податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 15.09.2017р. №0044341305 на суму 3974,38 грн. штрафу, прийняте підставі акту ГУ ДФС у Черкаській області про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету від 11.09.2017р. №7067/23-00-13-0227/1 (т.3 а.с.119); податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 15.09.2017р. №0044351305 на суму 32386,14 грн. штрафу, прийняте підставі акту ГУ ДФС у Черкаській області про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету від 11.09.2017р. №7067/23-00-13-0227/1 (т.3 а.с.119 зворот); конверт на адресу Омельченка С.В. з поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу та довідкою із зазначенням причиною повернення "за закінченням терміну зберігання" (т.3 а.с.120); акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 08.06.2018р. №320/23-00-13-0124/ НОМЕР_1 , складений Головним управлінням ДФС у Черкаській області (т.3 а.с.121); податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 22.06.2018р. №0082121303 про збільшення суми податкового зобов'язання за платежем "Військовий збір" на суму 303149,09 грн. (т.3 а.с.125); податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 22.06.2018р. №0082101303 про збільшення суми податкового зобов'язання за платежем "Податок на доходи фізичних осіб" на суму 4035098,73 грн. (т.3 а.с.126); податкове повідомлення-рішення форми "Р1" від 22.06.2018р. №0082131303 про зменшення податкового зобов'язання на суму 296574 грн. та податкового кредиту на суму 335374 грн. за платежем "Податок на додану вартість" (т.3 а.с.126 зворот); податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 22.06.2018р. №0082111303 про застосування штрафних санкцій в розмірі 170 грн. за платежем "Податок на доходи фізичних осіб" (т.3 а.с.127); податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 22.06.2018р. №0082141303 про застосування штрафних санкцій в розмірі 510 грн. за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції" (т.3 а.с.127 зворот); розрахунок податкового боргу по платежах до бюджету Омельченко С.В. (т.3 а.с.128); інтегровані картки платника податків Омельченка С.В. (т.3 а.с.129); наказ Державної фіскальної служби України від 09.04.2019р. №688-0 про покладання виконання обов'язків начальника Головного управління ДФС у Черкаській області на начальника Смілянського управління Головного управління ДФС у Черкаській області Тарана Д.П. (т.3 а.с.136).

Згідно п.1.3 ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

До загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито.

До місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок.

До місцевих зборів належать: збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір;

Відповідно до п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно ст. 37 ПК України підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є скасування податкового обов'язку у передбачений законодавством спосіб.

Відповідно до ст. 38 Закону про банкрутство, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: (…) у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Частиною 4 ст. 23 Закону про банкрутство передбачено, що особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі. Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування і на вимоги Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та/або її дочірнього підприємства, що здійснювало постачання природного газу на підставі ліцензії, щодо сплати заборгованості (у тому числі неустойки, 3 відсотків річних та інфляційних втрат) за поставлений/спожитий природний газ, що утворилась станом на 1 травня 2015 року.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання фізичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: строки виконання зобов'язань фізичної особи вважаються такими, що настали; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені) відсотків та інших фінансових (економічних) санкцій за всіма зобов'язаннями фізичної особи, крім зобов'язань, не пов'язаних із здійсненням такою особою підприємницької діяльності (ч.5 ст. 91 Закону про банкрутство).

Вимоги кредиторів задовольняються в такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги кредиторів за зобов'язаннями, забезпеченими заставою майна фізичної особи; вимоги громадян, перед якими фізична особа несе відповідальність за заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації відповідних періодичних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані у цьому Фонді у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, вимоги щодо стягнення аліментів; розрахунки щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), і щодо виплати авторської винагороди, а також задовольняються вимоги, що виникли із зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування (ч.2 ст. 92 Закону про банкрутство).

Вимоги Головного управління ДФС у Черкаській області були обґрунтовано визнані місцевим судом в розмірі 33017,67 грн. (перша черга) недоїмки зі сплати з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки підтверджуються наданими заявником доказами: актом перевірки від 08.06.2018р. №320/23-00-13-0124/ НОМЕР_1 (згідно з яким при перевірці було установлено порушення пп.1.2 п.1 ст.7 та абз.3 п.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.10.2010р. №2464-УІ, у зв'язку з чим було встановлено заниження суми єдиного внеску за 2015 рік в сумі 33017,67 грн.) та вимогою від 22.06.2018р. №Ф-0082091303.

Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не є податком, збором чи обов'язковим платежем.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону про банкрутство до вимог з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не застосовуються положення норм цього Закону щодо строків пред'явлення цих вимог (вони можуть бути пред'явлені в будь-який час до закриття провадження у справі про банкрутство) та черговості їх задоволення (вони задовольняються у першу чергу згідно із ст.91 Закону про банкрутство або у другу чергу згідно із ст.45 Закону про банкрутство залежно від категорії боржника).

Статтею 91 Закону про банкрутство передбачено припинення нарахування неустойки (штрафу, пені), відсотків та інших фінансових (економічних) санкцій за всіма зобов'язаннями фізичної особи, крім зобов'язань, не пов'язаних із здійсненням такою особою підприємницької діяльності, тому нарахування пені і штрафних санкцій після визнання боржника банкрутом є незаконним; оскільки згідно із ч.1 ст.38 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Тому, судом першої інстанції законно не були визнані: 173802,54 грн. штрафних санкцій та пені за несплату єдиного внеску (з них: 33129,37 грн. штрафних санкцій за періоди з 01.10.2013р. до 29.07.2015р. та з 11.02.2015р. до 06.09.2017р.; 140673,17 грн. пені), які виникли на підставі рішення від 21.08.2018р. №0104281307; 121601,72 грн. заборгованості з податку на додану вартість (з них: 3974,38 грн. штрафу за затримку сплати грошового зобов'язання за платежем "Податок на додану вартість", який виник згідно з податковим повідомленням-рішенням форми "Ш" від 15.09.2017р. №0044341305; 32386,14 грн. штрафу за затримку сплати грошового зобов'язання за платежем "Податок на додану вартість", який виник згідно з податковим повідомленням-рішенням форми "Ш" від 15.09.2017р. №0044351305; 85241,20 грн. пені, нарахованої відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України в автоматичному режимі станом на 22.11.2017р.); 475960 грн. заборгованості з військового збору (з них: 23,39 грн. пені, нарахованої відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України в автоматичному режимі станом на 22.11.2017р.; 303149,09 грн. збільшення суми податкового зобов'язання за платежем "Військовий збір", яке виникло згідно з податковим повідомленням-рішенням від 22.06.2018р. №0082121303; 172787,52 грн. пені, нарахованої до відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України на податкове повідомлення-рішення від 08.06.2018р. №0082121303 в автоматичному режимі станом на 21.02.2018р.); 7037671,51 грн. заборгованості з податку на доходи фізичних осіб (з них: 489345,43 грн. пені, нарахованої відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України в автоматичному режимі станом на 22.11.2017р.; 4035098,73 грн. збільшення суми податкового зобов'язання за платежем "Податок на доходи фізичних осіб", яке виникло на підставі податкового повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082101303; 2513057,35 грн. пені, нарахованої відповідно до пп.129.1 ст.129 Податкового кодексу України на податкове повідомлення-рішення від 08.06.2018 №0082121303 в автоматичному режимі станом на 21.02.2019р.; 170 грн. штрафу, який виник на підставі повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082111303); 510 грн. штрафу за платежем "Адміністративні штрафи на інші санкції", який виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 22.06.2018р. №0082141303. 8.3.Виникнення у боржника, щодо якого введено ліквідаційну процедуру у справі про банкрутство, податкового обов'язку щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін сплати яких настав після моменту визнання боржника банкрутом, буде нести за собою порушення права такого боржника, яке визначене законодавством, на звільнення від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що у свою чергу суперечить принципу правової визначеності, який є одним із елементів верховенства права (правові позиції, викладені у постанові Верховного суду від 12.03.2019 у справі №910/14827/16).

Крім того, заявником не було надано будь-якого розрахунку пені, який повинен був би містити суму боргу, на яку її нараховано (із посиланням на доказ, який цю суму підтверджує), період її нарахування, формулу для розрахунку - отже розмір вимог по пені не доведений.

Ініціюючи процедуру банкрутства фізичної особи-підприємця заявник повинен був врахувати норми Закону про банкрутство щодо наслідків визнання боржника банкрутом та повинен був вжити заходів щодо проведення перевірки боржника, виявлення порушень податкового законодавства і нарахування податків зборів та штрафних санкцій і пені саме до подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Місцевим судом правильно були відхилені доводи заявника про те, що заявлені вимоги є поточними, оскільки усі вимоги виникли на підставі податкових повідомлень-рішень, які прийняті після визнання боржника банкрутом. У даній справі не може бути поточних вимог, оскільки провадження у справі було порушено і боржника визнано банкрутом одним судовим рішенням. Момент допущення порушення податкового законодавства не є моментом виникнення податкового зобов'язання, тому допущення Омельченком С.В. порушень податкового законодавства до дати порушення провадження у справі про банкрутство не може бути підставою для визнання вимог заявника конкурсними і застосування до них положень абз.1 ч.4 ст.23 Закону про банкрутство.

Тому місцевий суд законно і обґрунтовано частково задовольнив заяву ГУ ДФС у Черкаській області від 15.04.2019р. №12573/23-00-10-0118.

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За таких обставин, Північний апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, зміни чи скасування ухвали суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 255, 269, 275, 276, 282, 283 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ГУ ДФС у Черкаській області залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Черкаської області від 07.05.2019р. у справі №925/790/17 - без змін.

Виділений із справи №925/790/17 том 3 повернути до господарського суду Черкаської області.

Постанова апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст. 288 ГПК України.

Повний текст постанови складений та підписаний 17.07.2019р.

Головуючий суддя В.О. Пантелієнко

Судді М.Л. Доманська

О.М. Остапенко