Ухвала від 15.07.2019 по справі 906/636/19

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"15" липня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/636/19

Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П., розглядаючи матеріали позовної заяви Керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області до Державного підприємства "Укрриба" *(м.Київ) та Фізичної особи-підприємця Казімірова А.В. (м. Житомир) про визнання недійсним договору зберігання державного майна з правом користування, додаткової угоди до договору та повернення майна після надходження до суду 10 липня 2019 року ( вх. № г/с 18247) заяви про усунення її недоліків на виконання вимог ували суду від 27.06.2019року,

ВСТАНОВИВ:

24 червня 2019 року через діловодну службу Господарського суду Житомирської області надійшла позовна заява Керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області до відповідачів 1. Державного підприємства "Укрриба", 2. Фізичної особи-підприємця Казімірова Андрія Володимировича про визнання недійсним договору зберігання державного майна з правом користування, додаткової угоди до договору та повернення державного нерухомо майна ( гідротехнічних споруд) відповідачем 2 відповідачу 1.

На підтвердження обставин, що визначений у позові орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, у мотивувальній частині позовної заяви прокурор зазначає ст. 6 Закону України "Про Фонд державного майна України" , п.4.4 та п.5.3 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України 15.05.2012р. №678.

Ухвалою суду від 27.06.19р. позовну заяву залишено без руху та ухвалено усунути її недоліки шляхом подання доказів дотримання вимог абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» щодо фактичного доведення до відома Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області повідомлення №34-73/481вих19 від 24.05.2019 та надання державному органу строку відреагувати на отримане повідомлення до звернення з цим позовом до суду.

Так , однією із вимог статті 162 ГПК України є частина 5 , у якій зазначено, що у разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

У частині 4 статті 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Так, обґрунтовуючи у позовній заяві та заяві про усунення її недоліків на виконання вимог ували суду від 27.06.2019року процесуальні підстави представництва інтересів держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області , прокурор доводить:

- що представництво інтересів держави в суді - є конституційною функцією прокуратури ( ст. 131-1 Конституції України);

- що представництво інтересів держави здійснюється у виключних випадках і в порядку , що визначені законом ( ст. 131-1 Конституції України);

- що процесуальний закон допускає участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб ( ст. 53 ГПК України);

- що прокурор вправі звертатися до суду в інтересах держави виключно у визначених законом випадках ( ч. 3 ст. 53 ГПК України);

- що одним з таких випадків є нездійснення захисту інтересів держави суб'єктом владних повноважень , до компетенції якого віднесені відповідні повноваження ( ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру");

- що у позовній заяві обґрунтовано: в чому полягає порушення інтересів держави; необхідність їх захисту; визначені законом підстави для звернення до суду прокурора; зазначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах ( ч.4 ст. 53 ГПК України);

- що позивач у справі, як єдиний орендодавець державного нерухомого майна, допускає протиправну бездіяльність в реалізації наданих прав шляхом неподання відповідного позову до господарського суду самостійно.

Відповідно до абз.3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави підтверджується судом.

Відповідно до усталеної судової практики Верховного Суду ( постанова від 20.09.18р. у господарській справі № 924/1237/17, постанова від 13.02.19 р. в адміністративній справі № 826/13768/16) представляти інтереси держави в суді прокурор може у випадку , якщо захист цих інтересів самостійно не здійснює орган державної влади, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. "Не здійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

Надаючи оцінку процесуальній дієздатності Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області ( код ЄДРПОУ 13578893) на самостійне звернення з позовом до господарського суду про визнання недійсним договору зберігання державного майна з правом користування №25/14 від 17.11.14р. , додаткової угоди до договору від 18.11.14р. та державного нерухомо майна ( гідротехнічних споруд) відповідачем 2 відповідачу 1, суд враховує наступні вимоги чинного законодавства.

Відповідно до статті 170 ЦКУ держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до пункту 1 Спільного наказу Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України від 06 травня 2003 року № 126/752 «Про передачу гідротехнічних споруд» до сфери управління Міністерства аграрної політики України передано гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов'язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, яке на момент приватизації не увійшло до статутних фондів господарських товариств.

Наказом Державного департаменту рибного господарства Міністерства аграрної політики України від 24 вересня 2003 року № 274 на виконання пункту 11 «Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності» та Спільного наказу Фонду державного майна України та Міністерства аграрної політики України за № 126/752 «Про передачу гідротехнічних споруд» затверджено Акт прийому-передачі гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Житомирське обласне сільськогосподарське рибоводне підприємство" ( код ЄДРПОУ 00476843,смт Ружин) на баланс Державного підприємства «Укрриба» та закріплено зазначене в Акті майно за державним на праві повного господарського відання.

Згідно Статуту Державного підприємства "Укрриба" останнє є державним унітарним комерційним рибо- та водогосподарським підприємством, яке засноване на державній власності і належить до сфери управління Державного рибного агентства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 Господарського кодексу України орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління (ч. 3 ст. 73 ГК).

Статтею 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" передбачено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань ведуть облік об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів; надають орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна; організовують контроль за використанням орендованого державного майна.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» державне управління та регулювання у галузі рибного господарства здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, та інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації.

Державне агентство рибного господарства України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, та здійснюється згідно з Положенням про Державне агентство рибного господарства України, затвердженим Указом Президента України від 30 вересня 2015 року №895 (далі - Положення №895).

Згідно з підпунктом 34 і 67 пункту 4 Положення № 895 Держрибагентство, зокрема, веде реєстр гідротехнічних споруд рибогосподарських водних об'єктів щодо їх технічної експлуатації та використання з метою досягнення максимальної рибопродуктивності; здійснює управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Держрибагентства.

Таким чином, органом управління державним нерухомим майном, що обліковується на балансі Державного підприємства "Укрриба" є центральний орган виконавчої влади - Державне агентство рибного господарства України.

Відповідно до положень Законів України "Про управління об'єктами державної власності", "Про Фонд державного майна України", постанов Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2005 року № 1121 та від 14 квітня 2004 року № 467 Єдиний реєстр об'єктів державної власності формується і ведеться Фондом згідно з наданою суб'єктами управління інформацією щодо об'єктів державної власності, зокрема, нерухомого майна державних підприємств, установ, організацій.

Суб'єкти управління об'єктами державної власності:

- несуть відповідальність за проведення інвентаризації державного майна, яка проводиться раз на рік;

- ведуть облік об'єктів державної власності, які належать до їх сфери управління та підлягають внесенню до Реєстру;

- здійснюють контроль за повнотою даних Реєстру та їх відповідністю встановленим вимогам;

- передають щокварталу до Фонду інформація для внесення змін до Реєстру в паперовому вигляді за формами, затвердженими наказом Фонду державного майна України від 03 лютого 2006 року № 197 "Про затвердження форм надання відомостей про об'єкти державної власності" та в електронному вигляді засобами автоматизованої системи "Юридичні особи".

Юридичні особи (балансоутримувачі державного майна) на підставі даних інвентаризаційних описів складають пооб'єктний перелік державного майна за формою "Відомості про державне майно" та надають його в паперовому вигляді до суб'єкта управління. Суб'єкт управління на підставі отриманих переліків державного майна, що надійшли від юридичних осіб, узагальнює та надає його до Фонду за встановленими формами з метою внесення змін до Реєстру.

Підставою для внесення змін до Реєстру є надходження саме від суб'єктів управління до Фонду інформації про об'єкти державної власності

В свою, відповідно до п.4 ч.1 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України у сфері оренди державного майна виступає, зокрема, орендодавцем майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності;

Отже, правомочності щодо надання майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації) в оренду юридичним особам або фізичним особам-підприємцям належать органу, яким у спірних правовідносинах є Фонд державного майна України та його територіальні відділення.

Відповідно до ч.1 статті 47 ГПК України позов може бути пред'явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно.

Згідно з ч. 2 цієї статті участь у справі кількох позивачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо, зокрема, права або обов'язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави.

Оскільки органом управління державним нерухомим майном, що обліковується на балансі Державного підприємства "Укрриба" є Державне агентство рибного господарства України, яке надає орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна, є підстави для процесуальної співучасті за цим позовом, окрім відповідного регіонального відділення ФДМУ, також органу управління державним нерухомим майном ( судова практика Верховного Суду (постанови від 22.05. 19 р. у справі № 911/2629/17 , від 06.03.19 р. у справі № 927/451/18 , від 02.05.18 р. у справі № 924/1264/16, від 15.01.19 р. у справі № 915/175/18 ).

В свою чергу, Регіональне відділення ФДМУ по Житомирській області (код ЄДРПОУ 13578893), визначене у позові в якості позивача, припиняється шляхом реорганізації за рішенням засновника - ФДМУ з 16.04.2019року. Натомість за наказом ФДМУ № 363 від 11.04.2019р. утворено новий орган державної влади Регіональне відділення ФДМУ по Рівненській та Житомирських областях ( код ЄДРПОУ 42956062) шляхом злиття Регіонального відділення ФДМУ по Житомирській області та Регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області. Наказом ФДМУ від 02.07.19р. № 640 "Про визначення дня початку Регіональне відділення ФДМУ по Рівненській та Житомирських областях" визначено день початку роботи Регіонального відділення -02.07.2019р. З метою забезпечення реалізації повноважень та виконання функцій до складу Регіонального відділення входить Управління забезпечення реалізації повноважень у Житомирській області, що розташоване за адресою:10008, Житомирська область, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 20, адреса електронної пошти: zhytomyr@spfu.gov.ua, без вправа юридичної особи.

У п. 2 наказу ФДМУ № 363 від 11.04.2019р. було передбачено, що регіональні відділення Фонду державного майна України, які реорганізовуються шляхом злиття згідно з пунктом 1 цього наказу, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до видання наказу Фонду державного майна України про можливість забезпечення Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях здійснення повноважень та виконання функцій.

З врахуванням вищевикладеного, з 02.07.2019р. Регіональне відділення ФДМУ по Житомирській області (код ЄДРПОУ 13578893) не має процесуальної дієздатності позивача у справі, оскільки такою наділено новий орган державної влади - Регіональне відділення ФДМУ по Рівненській та Житомирських областях ( код ЄДРПОУ 42956062).

Оскільки у заяві про усунення недоліків позовної заяви від 10.07.19р. № 06-37/2160вих19 ( вх. № г/с 18247 від 10.07.19р.) на виконання вимог ували суду від 27.06.2019року не визначено належний орган державної влади, уповноважений державою здійснювати функції у спірних відносинах з 02.07.19р. - Регіональне відділення ФДМУ по Рівненській та Житомирських областях ( код ЄДРПОУ 42956062), копію позовної заяви з додатками та повідомлення про звернення прокурора з цим позовом до суду в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" цьому органу надіслано не було, позовну заяву суд ухвалює повернути без розгляду.

Невиконання вимог ч. 4 ст. 53 та ч.5 ст. 162 ГПК України має наслідком застосування положень, передбачених п.4 ч.4 статті 174 цього Кодексу ( повернення позовної заяви без розгляду).

Відповідно до ч.8 статті 174 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Керуючись п.4 ч.4 статті 174 цього Кодексу , господарський суд ,-

УХВАЛИВ:

1. Повернути без розгляду позовну заяву Керівника Коростишівської місцевої прокуратури від 20.06.2019р. за вих. № 34-73-554 вих.19 ( вх. № г/с 673/19 від 24.06.19р.), подану в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна по Житомирській області ( код ЄДРПОУ 13578893) до Державного підприємства "Укрриба" (м. Київ) та Фізичної особи-підприємця Казімірова А.В. (м. Житомир) про визнання недійсним договору зберігання державного майна з правом користування № 25/14 від 17.11.2014р. , додаткової угоди до нього від 18.11.2014р. , зобов'язання повернути державне нерухоме майно .

Ухвала підписана 15.07.2019року, набрала законної сили та підлягає апеляційному оскарженню.

Суддя Машевська О.П.

Друк:

1 - в справу

2- прок. Житомир. області (у книзі нарочним)

3. - Керівнику Коростишівської місцевої прокуратури (рек. з пов.)