Провадження №2-а/760/1133/19
Справа №760/19496/19
11 липня 2019 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Оксюта Т.Г.
при секретарі Горупа В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виборчої дільниці №800831 територіального виборчого округу №221, Відділу ведення Державного реєстру виборців Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про уточнення списку виборців, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, посилаючись на те, що на даний час він не має зареєстрованого місця проживання.
Однак, він є ФОП і його юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Відділ ведення Державного реєстру виборців Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації 27.06.2019 року відмовив позивачу у задоволенні його заяви щодо визначення його виборчої адреси. Фактично підставою для відмови є відсутність у позивача відмітки про зареєстроване місце проживання. Відділ вважає, що факт реєстрації позивача як ФОП за адресою: АДРЕСА_1 та сплата податків не є документом, який підтверджує зміну виборчої адреси.
Фактичним місцем проживання та роботи позивача є АДРЕСА_2 . Однак, Відділ ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації також відмовив позивачу у зміні виборчої адреси.
Зазначив, що він бажає взяти участь у голосуванні та має право голосу відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»
На підставі викладеного просив внести його до списку виборців.
Позивач в судове засідання не з'явився, представник позивача надала заяву в якій підтримала вимоги та просила справу розглядати без її участі.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, причини неявки суду не повідомили, у зв'язку з чим, у відповідності до ч.3 ст.268 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Жовтневим РВ ДМУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області.
Позивач був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та з 03.06.2015 року знятий з реєстраційного обліку.
При цьому, позивач є фізичною особою-підприємцем та його місце реєстрації зазначене АДРЕСА_1 . Також, позивач сплачує податки в бюджет Солом'янського району м. Києва.
Фактичне місце проживання та місце роботи позивача: АДРЕСА_2 .
Встановлено, що Відділ ведення Державного реєстру виборців Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації 27.06.2019 року відмовив позивачу у задоволенні його заяви щодо визначення його виборчої адреси.
Крім того, Відділ ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації також відмовив позивачу у зміні виборчої адреси.
Згідно зі ст.70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України» вибори депутатів є загальними. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Згідно ч. 3 ст. 40 Закону України «Про вибори народних депутатів України» виборець має право ознайомитися із попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Згідно ч. 10 ст. 40 Закону України «Про вибори народних депутатів України» адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.
Відповідно до ст.274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Враховуючи викладені обставини, захищаючи права та інтереси позивача, як суб'єкта виборчого процесу в період виборів, суд вважає, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, оскільки він є громадянином України, мешканцем м. Києва, фізичною особою-підприємцем зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на те, що позивача не включено до Державного реєстру виборців, що унеможливлює реалізацію ним свої виборчих прав, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ч.5 ст.274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.
На підставі Закону України «Про вибори народних депутатів України», керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 250, 255, 274, 278 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати виборчу дільницю №800831 територіального виборчого округу №221 уточнити списки виборців та внести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до списку виборців на виборчій дільниці №800831 територіального виборчого округу №221 з виборів народних депутатів України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня проголошення рішення.
Суддя