Ухвала від 20.05.2019 по справі 760/13921/19

Провадження № 4-с/760/125/19

Справа №760/13921/19

УХВАЛА

20 травня 2019 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Кушнір С.І., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на дії та рішення старшого державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Бурлаки Р.В., -

ВСТАНОВИВ:

10.05.2019 р. до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали скарги ОСОБА_1 на дії та рішення старшого державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Бурлаки Р.В.

Відповідно п. 13 до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» від 07.02.2014 № 6, скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК.

Вивченням матеріалів вказаної скарги встановлено, що вони не відповідають вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Так, згідно п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Статтею 447 ЦПК України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Відповідно до ст. 449 ЦПК України, скаргу може бути подано до суду:

а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи;

б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.

Як вбачається зі змісту поданої скарги, заявник ОСОБА_1 просить:

визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві - Бурлаки Р.В. щодо виконання виконавчого листа № 2-2950/13, виданого 23.07.2013 р. Солом'янським районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованості в розмірі: 22707,73 грн.;

визнати неправомірною та скасувати постанову, винесену 17.05.2017 р. старшим державним виконавцем Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві - Бурлакою Р.В., якою було повернуто виконавчий документ стягувачу через не підтвердження факту відсутності майна у боржника.

Разом з тим, скаржник не надає до суду доказів на підтвердження звернення до суду зі скаргою у межах встановленого процесуального строку, а саме у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи (п.(а) ч. 1 ст. 449 ЦПК України).

За таких обставин, суд позбавлений можливості встановити дотримання процесуального строку для звернення до суду із відповідною скаргою.

В п. 16 постанови № 6 пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» зазначено: Право на звернення до суду є строковим. Скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби може бути подано до суду у десятиденний строк, а при оскарженні постанови про відкладення провадження виконавчих дій - у триденний строк, які обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.

Також суди повинні враховувати, що коли в законі встановлено спеціальний порядок обчислення строків звернення заявника зі скаргою до суду (наприклад, стаття 26 - оскарження постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, стаття 58 - оскарження оцінки майна, визначеної за результатами рецензування звіту про оцінку майна (Закону про виконавче провадження), їх перебіг має визначатися за цими нормами, а не за нормами ЦПК.

Такі строки є процесуальними, можуть бути поновлені за наявності поважних для цього причин за заявою заявника, яка подається одночасно зі скаргою або викладається в скарзі у вигляді клопотання.

Заявником не ставиться питання про поновлення пропущеного строку.

Крім того, з тексту скарги також вбачаються певні невідповідності у датах. Так, скаржник зазначає, що після численних попередніх усних та письмових звернень і за результатом телефонної розмови із заступником начальника відділу - О.П. Москаленко, на адресу електронної скриньки в мережі Інтернет 2917305355@mail.gov.ua , 16.04.2019 р. було отримано фото-копію постанов старшого державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві - Бурлаки Р.В. про відкриття ВП № 51645476 від 14.07.2016 р., не наданої дотепер жодним способом (ані під час здійснених особистих візитів до приміщення відділу за адресою місця знаходження: пр.-т Повітрофлотський, буд . 76 в м. Києві, ані поштою), постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 14.07.2016 р., а також тексту подання державного виконавця про видачу дублікатів виконавчого листа, який за інформацією відповідальної працівниці архіву відділу - старшого державного виконавця Журавльової Є.В., не зрозумілим чином та в не припустимий спосіб, і в не відповідний момент часу було втрачено відповідальним старшим державним виконавцем Бурлакою Р.В. Вказана постанова про повернення виконавчого документа стягувачу від 17.05.2017 р. підлягає скасуванню та виконавче провадження має бути поновлено.

В скарзі не викладено обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, не зазначено доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування. Зі скарги не вбачається в чому полягає неправомірність винесення постанови про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем, які норми закону порушено державним виконавцем, підстави для скасування даної постанови. А тому заявнику слід конкретизувати свої вимоги.

У відповідності до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

За умовами ч. 1 ст. 450 ЦПК України скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.

Згідно наданих роз'яснень у п. 5) Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 07 лютого 2014р. «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» враховуючи положення статті 447 ЦПК, суб'єктом оскарження може бути державний виконавець чи інша посадова особа державної виконавчої служби або приватний виконавець під час виконання судового рішення.

Однак, заявник, звертаючись до суду з вказаною скаргою, не зазначає процесуальний статус інших учасників, прав і обов'язків яких безпосередньо стосується розгляд і вирішення цієї скарги, що не узгоджується із зазначеними вище вимогами процесуального закону, а саме не вказує процесуального статусу державного виконавця Бурлаки Р.В., дії якого оскаржуються.

Таким чином, заявнику необхідно зазначити у поданій скарзі заінтересованих осіб у справі, зокрема: відділ державної виконавчої служби у якому відкрито виконавче провадження по вказаному виконавчому листі, державного виконавця, дії якого оскаржують ся, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу та адреси електронної пошти,

Згідно ч. 1 ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.

Згідно з чинним законодавством зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину позову щодо порушення прав позивача відповідачем, є обов'язковими для особи, яка пред'являє позов, оскільки без зазначення доказів, що підтверджують вимоги, суд не може здійснити підготовку справи до розгляду та належним чином провести судове засідання.

У зв'язку з наведеним, заявнику у скарзі слід зазначити реквізити державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються; належним чином викласти обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, зазначити докази, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування; викласти обставини щодо дотримання строку на звернення із відповідною скаргою до суду, а також надати відповідні докази.

У разі виправлення недоліків у вказаній частині, нову скаргу необхідно подати разом із копіями заяв відповідно до кількості учасників процесу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачу.

Враховуючи викладене вище, вимоги діючого законодавства, суддя приходить до висновку, що скарга повинна бути залишена без руху із наданням строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали судді.

Керуючись ст.ст. 175-177, 185, 260, 447-450 ЦПК України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_1 на дії та рішення старшого державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Бурлаки Р.В. - залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків на протязі десяти днів з дня отримання ним копії ухвали, шляхом подання нової скарги з урахуванням вимог, викладених в ухвалі.

Роз'яснити, що в разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, скарга буде вважатися неподаною і повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кушнір С.І.