Єдиний унікальний номер 725/3393/19
Номер провадження 2-а/725/161/19
10.07.2019 року. Першотравневий районний суд м.Чернівці
в складі:
головуючої судді Вольської-Тонієвич О.В.,
при секретарі Григорчук Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Чернівецької митниці Державної фіскальної служби (місце знаходження: вул.Руська, 248М м.Чернівці) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Першотравневого районного суду м.Чернівці із вказаним вище позовом.
Посилався на те, що 17 травня 2019 року Чернівецькою митницею Державної фіскальної служби винесено постанову про притягнення його до відповідальності за порушення митних правил за ст.485 МК України та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, а саме: 591 344 грн. 34 коп.
Вважає, що вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню через відсутність у його діях ознак порушення митних правил, необ'єктивність та неповноту провадження у справі.
Так, ним на територію України через пункт пропуску «Порубне» Чернівецької митниці ДФС було ввезено транспортний засіб марки «Мерседес Бенц».
Під час митного оформлення він задекларовував транспортний засіб марки «Мерседес Бенц», вказавши його вартість відповідно до договору купівлі-продажу, тобто 18 000 євро.
Проте під час здійснення митним органом перевірки заявленої суми, встановлено, що вказаний транспортний засіб був експортований за межі Німеччини вартістю 38 151,26євро.
Погодившись з визначеною сумою, 21 грудня 2018р. він подав до Чернівецької митниці ДФС заяву про корегування митної декларації. В митному органі був оформлений акруш корегування та зазначено вартість транспортного засобу, що вказаний митною службою Німеччини.
Цього ж дня ним було перераховано до Державної казначейської служби України 79997,96грн. ввізного мита, 169395,51 податку на додану вартість з урахуванням пені за несвоєчасну сплату ввізного мита та ПДВ.
Незважаючи на це, 22 січня 2019 року уповноваженими особами відповідача відносно нього було складено протокол про порушення митних правил та 17 травня 2019 року винесено постанову про притягнення його до відповідальності.
Окільки митним органом не було проведено жодних процесуальних дій, які б підтверджували неправомірність оформлення договору купівлі-продажу, на підставі якого було зазначено у електронній митній декларації вартість транспортного засобу у розмірі 18000 євро, просив позов задовольнити та скасувати постанову у справі про порушення митних правил №0175/40800/19 від 17 травня 2019р. щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.485 МК України, а справу повернути на новий розгляд.
26 червня 2019 року від Чернівецької митниці ДФС до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України повністю доведена. Під час здійснення перевірки Чернівецькою митницею ДФС відомостей у електронній митній декларації та рахунку-фактурі щодо вартості транспортного засобу, наданих позивачем, встановлено, що він вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення необхідних до сплати податків та зборів у розмірі 197114,78грн., шляхом подання до митного оформлення документів, які містять неправдиві відомості щодо вартості транспортного засобу. У зв'язку із чим, просив у задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи відбувався у відсутність сторін.
10 липня 2019 року через канцелярію суду від представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без його участі та участі його довірителя. Позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Від представника Чернівецької митниці ДФС Рачук О.В. також надійшла заява про слухання справи без її участі. Просила у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши та проаналізувавши письмові докази у їх сукупності, суд приходить до наступного:
Відповідно до ст.485 Митного кодексу України заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Так, судом встановлено, що 29 червня 2918 року ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «Мерседес Бенц». Для митного контролю та митного оформлення ним було подано документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 02.06.2016 року № НОМЕР_1 та від 27.06.2018 №КS-S-0-178/18-00121; рахунок-фактура від 26.06.2018 року №б/н, згідно якого фактурна вартість транспортного засобу становила 18 000 євро.
Згідно із вимогами ч.ч.1,2 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, засвідчених електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
На піставі вказаних вище документів, особою уповноваженою на роботу з митницею ФОП « ОСОБА_3 », сформовано електронне повідомлення, у складі якого подано митному органу електронну митну декларацію та електронні копії паперових документів.
Відповідно до пункту 5 ст. 54 МК України орган доходів і зборів з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; звертатися до органів доходів і зборів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості.
Стаття 336 МК України передбачає, що однією із форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.
Відповідно до пункту 54.4. статті 54 Податкового кодексу України у разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей щодо країни походження, вартісних, кількісних або якісних характеристик,. яку мають значення для оподаткування товарів і предметів при ввезенні (пересиланні) на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, контролюючий орган має право самостійно визначити базу оподаткування та податкові зобов'язання платника податків шляхом проведення дій, визначених пунктом 54.3 цієї статті, на підставі відомостей, зазначених у таких документах.
Разом з тим, під час здійснення перевірки оформлення вказаного транспортного засобу митним ограном було отримано інформацію від митних органів Федеративної Республіки Німеччина, згідно якої вартість ввезеного ОСОБА_1 транспортного засобу становить 38 151,26 євро.
Отже, сума необхідних до сплати податків та зборів по ЕМД ІМ40ДЕ №UА408010/2018/002685 від 30.06.2018 року повинна була становити 398 891,49 грн. (мито - 116 620,77 грн., акциз - 21 420,86 грн., ПДВ - 260 849,86 грн.), що на 197114,78 грн. більше ніж позивачем було фактично сплачено (201 776,71 грн.).
Після ознайомлення з вказаною інформацією, ОСОБА_1 відразу було оформлено акруш корегування електронної митної декларації та зазначено вартість транспортного засобу, яка вказана митною службою Німеччини (а.с.7).
Крім того, цього ж дня, позивачем було перераховано до Державної казначейської служби України 79997,96грн. ввізного мита, 169395,51 податку на додану вартість (а.с.8 зворот).
Варто зазначити, що ОСОБА_1 було сплачені вказані кошти із врахуванням суми пені за невірну визначену суму при декларуванні транспортного засобу, яка була визначена відповідачем.
Втім, 22 січня 2019 року інспектором Чернівецької митниці ДФС складено відносно ОСОБА_1 протокол про порушення митних правил за ст.485 МК України, а 17 травня 2019 року заступником начальника Чернівецької митниці ДФС винесено постанову про притягнення його до відповідальності та накладення на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, а саме: 591 344 грн. 34 коп. (а.с.28-29, 57-58).
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 вчинив дій спрямовані на неправомірне зменшення необхідних до сплати податків та зборів, шляхом подання до митного оформлення документів, які містять неправдиві відомості щодо вартості транспортного засобу.
Разом з тим, на думку суду, митним органом безпідставно притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності оскільки, як було встановлено судом, ним було сплачені всі передбачені законом митні платежі, а також пеню за несвоєчасну сплату ввізного мита.
Враховуючи те, що діями ОСОБА_1 не завдало шкоди державним інтересам, суд вважає за необхідне скасувати постанову митного органу від 17 травня 2019 року про притягнення його до відповідальності за порушення митних правил та справу відносно нього закрити.
Керуючись ст.ст. 5, 9, 72, 77, 80, 90, 94 242, 245, 246, 250, 255, 271, 286, 295 КАС України, суд,-
Позов задовольнити.
Скасувати постанову Чернівецької митниці Державної фіскальної служби від 17 травня 2019 року у справі про порушення митних правил №0175/40800/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.485 МК України та справу про адміністративне правопорушення закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич