Справа № 333/3887/19
Провадження № 3/333/1178/19
Іменем України
15 липня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Кулик Вікторія Борисівна, за участю прокурора Комунарського відділу Запорізької місцевої прокуратури № 2 Богача С.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки в Запорізькій області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, працюючої присяжною, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
08.07.2019 року до Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 326 від 21.06.2019 року, складеного оперуповноваженим відділу управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки НП України лейтенантом поліції Гошуляк Ю.Ю., у відношенні ОСОБА_1 , остання порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону є присяжні.
30.11.2016 року ОСОБА_1 на підставі рішення сесії Запорізької міської ради № 86 від 30.11.2016 року зарахована до складу присяжних Шевченківського районного суду м. Запоріжжя. Таким чином, ОСОБА_1 , будучі присяжною, відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією. Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування зо 2018 рік, ОСОБА_1 подана 04.04.2019 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.0.6.2016 року, що є порушенням строків, визначених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.04.2019 року вих. № 01-18/124/2019, у 2019 році дії ОСОБА_1 у інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» датуються 04.04.2019 року, факт подання декларації датований 04.04.2019 року о 19 год. 20 хв. Тобто, ОСОБА_1 , як того вимагають вимоги до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчасно не подано декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, чим вчинено адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з даними протоколами про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судове засідання оперуповноважений відділу управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України лейтенанта поліції Гошуляк Ю.Ю. не з?явилася.
В судовому засіданні прокурор Комунарського відділу Запорізької місцевої прокуратури № 2 Богач С.О., підтримав викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини.
У ході розгляду адміністративної справи в суді ОСОБА_1 , після роз'яснення їй головуючим прав, передбачених ст. ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, вину визнала, щиро розкаялася, суду пояснила, що у строк, передбачений законодавством не подала декларацію, оскільки були проблеми з комп'ютером.
Крім пояснень, ОСОБА_1 її вина підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 326 від 21.06.2019 року (а.с. 1-7);
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 04.04.20169 року та додатком до нього (а.с. 10-11);
- листом звернення НП департаменту захисту економіки управління захисту економіки в Запорізькій області до керівника апарату Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 07.06.2019 року (а.с. 12-13);
- рішенням ЗМР № 86 від 30.11.2016 року про затвердження списків присяжних (а.с. 14-15);
- рішенням ЗМР № 51 від 25.10.2019 року про внесення змін до рішення міської ради від 30.11.2016 року № 86 «Про затвердження списків присяжних» (а.с. 14-15);
- рішенням ЗМР № 66 від 28.03.2019 року про внесення змін до рішення міської ради від 30.11.2016 року № 86 (а.с. 18-19);
- згодою ОСОБА_1 на зарахування до списку присяжних від 27.10.2016 року (а.с. 20);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.06.2019 року (а.с. 21-22);
- декларацією ОСОБА_1 за 2018 рік (а.с. 25-31).
Приймаючи до уваги, що зазначені правопорушення є триваючими, ОСОБА_1 будучи згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону є присяжні.
30.11.2016 року ОСОБА_1 на підставі рішення сесії ЗМР № 86 від 30.11.2016 року зараховано до складу присяжних Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучі присяжною, відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до п. 2 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 року № 1, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 року за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016 року, Національне агентство з питань запобігання корупції (за текстом - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15.08.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно з ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15.08.2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
2) другий етап - з 00 год. 00 хв. 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначені у п. 1 цього рішення декларації (повідомлення)подаються згідно із Законом шляхом замовлення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу ІІ вказаного Порядку, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00 год. 00 хв. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 року, ОСОБА_1 подана 04.04.2019 року шляхом замовлення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.20106 року, що відповідно є порушенням строків визначених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.04.2019 року вих. № 01-18/124/2019, у 2019 році дії ОСОБА_1 у інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» датуються 04.04.2019 року, факт подання декларації датований 04.04.2019 року о 19 год. 20 хв. Тобто, ОСОБА_1 , як того вимагають вимоги до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчасно не подано декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, чим вчинено адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 пояснила, що несвоєчасно подала декларацію, оскільки були проблеми з комп'ютером.
Таким чином, присяжна Шевченківського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також, згідно з абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є адреса проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 .
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 04.04.2019 року, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасне подано вищевказану декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
Фактичним днем виявлення вказаних адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є 07.06.2019 року, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліціїнадається оцінка зібраним доказам у їх сукупності.
Тобто строки, передбачені ст. 38 КУпАП, не закінчилися, суд вважає, що на ОСОБА_1 може бути накладено адміністративне стягнення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушила вищевказані вимоги.
В діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого: ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан. Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ч. ч. 1, 2 ст. 172-6, ст. ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.
Платіжні реквізити для сплати адміністративних штрафів:
Населений пункт Комунарський район
Отримувач УК у Ком.р-ні м.Зап./Комунар./21081100
Код отримувача (ЄДРПОУ) 38025435
Банк отримувача (ГУДКСУ) Казначейство України (ЕАП)
Код банку (МФО ГУДКСУ) 899998
Номер рахунку 31114106008005
Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 (двадцять) коп.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: 31211256026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Згідно з ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя Вікторія Борисівна Кулик