Постанова від 15.07.2019 по справі 855/272/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 липня 2019 року

Київ

справа №855/272/19

адміністративне провадження №А/9901/205/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Уханенка С.А.,

суддів - Кашпур О.В., Шевцової Н.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ігнатенко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Рахнянського Б.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року (головуючий суддя - Є.В.Чаку, судді - Є.І.Мєзєнцев, В.В.Файдюк) у справі за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , 09 липня 2019 року, звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ЦВК щодо невнесення змін до відомостей про посаду (заняття), місця роботи щодо нього, як кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, оприлюднених у додатку № 14 постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року, а також відображених у тексті виборчого бюлетеню, затвердженого постановою № 1346 "Про форму, колір і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року", в частині зазначення наступних відомостей про посаду (заняття) та місце роботи кандидата: координатор проектів в ГО "ПОЛІТИЧНА ПЛАТФОРМА "СЛУГА НАРОДУ";

- зобов'язати ЦВК внести зміни до відомостей про посаду (заняття), місце роботи щодо нього, як кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, оприлюднених у додатку № 14 постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року, в частині зазначення наступних відомостей про посаду (заняття) та місця роботи кандидата: координатор проектів в ГО "ПОЛІТИЧНА ПЛАТФОРМА "СЛУГА НАРОДУ";

- зобов'язати ЦВК внести зміни до тексту виборчого бюлетеню, затвердженого постановою № 1346 "Про форму, колір і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року", в частині відомостей про нього, як кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, а саме: в частині зазначення наступних відомостей про посаду (заняття) та місця роботи кандидата: координатор проектів в ГО "ПОЛІТИЧНА ПЛАТФОРМА "СЛУГА НАРОДУ".

Позов обґрунтовано бездіяльністю відповідача щодо поданої позивачем заяви про внесення змін в частині зазначення щодо нього відомостей про посаду (заняття) та місце роботи кандидата до додатку № 14 постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року та до тексту виборчого бюлетеню, затвердженого постановою № 1346 відповідно.

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку щодо обґрунтованості наданої відповідачем відповіді стосовно прийняття до відома інформації, вказаної позивачем у поданій заяві, без прийняття рішення про внесення змін до постанов ЦВК та тексту виборчого бюлетеню, оскільки заяву подано ним після 25 червня 2019 року. Крім того, судом першої інстанції також зазначено, що інформація, яку позивач зазначив у заяві, міститься у поданій ним разом з заявою про реєстрацію його кандидатом у депутати, автобіографією.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та недотримання норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову по справі, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач, посилається на застосовані судом першої інстанції положення Роз'яснень, якими передбачено, що рішення про внесення змін до постанов ЦВК про реєстрацію кандидатів у депутати не приймаються за зверненнями стосовно уточнення відомостей, що надійшли після 25 червня 2019 року, зазначає про прийняття постанови ЦВК від 05.07.2019 року №1502 "Про внесення змін до деяких постанов Центральної виборчої комісії". Також вказує на забезпечення викладення достовірної інформації щодо нього як кандидата у депутати та права громадян на вільне волевиявлення.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги.

Представник відповідача у відзиві на апеляційну скаргу просив залишити її без задоволення. У судовому засіданні підтримав свої запереченню.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла такого висновку.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Постановою ЦВК від 25 червня 2019 року №1275 позивача зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 145 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

04 липня 2019 року позивач подав до ЦВК автобіографію та заяву, в якій просив внести зміни до додатку 14 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року №1275, а також зміни до постанови від 26 червня 2019 року № 1346.

Додаток №14 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року №1275 - це Перелік кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатних виборчих округах, утворених у межах Полтавської області.

Постановою Центральної виборчої комісії від 26 червня 2019 року № 1346 затверджено форму, колір і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Відповідач листом від 09 липня 2019 року, з посиланням на Роз'яснення ЦВК №1009, повідомив позивача, що наведена ним інформація у зверненні стосовно уточнення відомостей про нього, як кандидата у депутати, взята Комісією до відома, оскільки надійшла до Комісії після 25 червня 2016 року.

Уважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до додатку 14 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року №1275 та до постанови від 26 червня 2019 року № 1346 за поданою ним заявою, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Частиною першою статті 6 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.

Відповідно до положень статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону (частина перша статті 59).

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів, зокрема автобіографії з відомостями про трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи.

Частиною 3 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Таким чином, з огляду на викладені положення законодавчих норм передумовою реєстрації кандидата у депутати є дотримання останнім встановленого законом порядку, зокрема щодо надання автобіографії із зазначенням відомостей про трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у поданій 04 липня 2019 року до ЦВК заяві, позивач зазначив про позитивний розгляд його заяви щодо виконання повноважень координатора проектів в ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ" та повідомлення його про позитивний розгляд його бажання щодо активної участі в діяльності громадської організації та надав автобіографію, в якій вказав: трудова діяльність - з 2019 року по сьогодні координатора проектів в ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ"; посада (заняття) - координатор проектів, місце роботи - ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ".

Водночас, згідно автобіографії позивача, доданої до заяви про реєстрацію його кандидатом у депутати, в останній зазначено, зокрема: трудова діяльність з 2014 року по сьогодні - фізична особа-підприємець, посада (заняття) - фізична особа-підприємець; місце роботи - фізична особа-підприємець; громадська робота (в тому числі на виборних посадах) - з 2019 року КООРДИНАТОР ПРОЕКТУ ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ".

Тобто, в первинно поданій автобіографії, позивачем було визначено, що він є координатором проектів в ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ".

При цьому доказів та відповідних обґрунтувань наявності чи подальших змін трудових відносин з ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ" позивачем не надано.

Також, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно частини 10 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України", якою встановлені особливості підготовки і проведення повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів, реєстрація кандидатів у депутати закінчується за двадцять п'ять днів до дня голосування.

Згідно частини 23 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" форма, колір і текст виборчого бюлетеня для голосування в загальнодержавному окрузі та в одномандатних округах затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніш як за двадцять чотири дні до дня голосування.

Частиною восьмою статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що перелік кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, із зазначенням прізвища, власного імені (всіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року і місця народження, громадянства із зазначенням часу проживання на території України, відомостей про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, місця проживання, відомостей про наявність чи відсутність судимості, суб'єкта висування у семиденний строк після закінчення реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі оприлюднюється Центральною виборчою комісією в газетах "Голос України", "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

За змістом пункту 2 Роз'яснення щодо розгляду звернень з питань внесення змін до постанов Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, затверджених постановою ЦВК №1009 від 14 червня 2019 року (Роз'яснення ЦВК №1009) відомості про кандидатів у народні депутати України зазначаються у рішенні Центральної виборчої комісії щодо їх реєстрації та переліку кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах, що публікуються в газетах, в інформаційних плакатах кандидатів у депутати, виборчих бюлетенях, а також в інформації про кандидатів у депутати, яка оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, на підставі документів, поданих до Комісії для реєстрації.

Таким чином, відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, поданих до Комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть відповідні суб'єкти виборчого процесу.

Відповідно до Роз'яснень ЦВК №1009, з метою недопущення порушення визначених Законом строків оприлюднення інформації про зареєстрованих кандидатів у депутати, виготовлення інформаційних плакатів політичних партій та кандидатів у депутати, а також виборчих бюлетенів, забезпечення при цьому достовірності та об'єктивності інформації про кандидатів у депутати та про політичні партії, які висунули кандидатів у депутати у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, усі звернення стосовно уточнення відомостей про них розглядаються Центральною виборчою Комісією до 26 червня 2019 року включно.

Інформація, що міститься у зверненнях, стосовно уточнення відомостей про кандидатів у депутати та про політичні партії, які висунули кандидатів у депутати у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, що надійшли до Комісії після 25 червня 2019 року, береться Комісією до відома. Рішення про внесення змін до постанов Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати за такими зверненнями не приймаються. Таким чином, про те що позивач є координатором проектів в ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ", ним було викладено у автобіографії доданій до заяви про реєстрацію кандидатом у депутати, в інформації щодо громадської діяльності.

Після подачі комплекту документів, в тому числі і автобіографії, позивач до 26 червня 2019 року із заявами про виправлення неточності або внесення змін до поданої автобіографії до ЦВК не звертався.

Доказів та обґрунтувань наявності чи подальших змін трудових відносин позивача з ГО "ПП "СЛУГА НАРОДУ" матеріали справи не містять.

За таких обставин у відповідача були відсутні правові підстави для внесення змін до визначених, у поданій позивачем, заяві документів.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи позивача, що всупереч положенням Роз'яснень ЦВК було прийнято постанову від 05.07.2019 року №1502 "Про внесення змін до деяких постанов Центральної виборчої комісії", оскільки вказана постанова була прийнята на виконання судового рішення.

Ураховуючи результати розгляду справи та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, судові витрати не розподіляються.

Доказів понесення позивачем інших витрат, пов'язаних із розглядом справи, матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 271, 272, 273, 278, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року залишити без змін.

Судовий збір не розподіляється.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та не може бути оскаржена.

Головуючий: С.А. Уханенко

Судді: О.В. Кашпур

Н.В. Шевцова