15 липня 2019 року
м. Київ
справа № 360/4186/18
адміністративне провадження № К/9901/19547/19
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Яковенка М. М., перевіривши касаційну скаргу Міністерства фінансів України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2019 року у справі № 360/4186/18 за позовом ОСОБА_1 до Національного агентства України з питань державної служби, Міністерства фінансів України про визнання незаконною та скасування вимоги, визнання незаконним та скасування наказу та зобов'язання призначити на посаду,
11 липня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства фінансів України.
Зазначена скарга не може бути прийнята до розгляду і підлягає поверненню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частиною третьою статті 55 КАС України, юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.
Частиною шостою статті 59 КАС України, передбачено, що оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Згідно з частиною восьмою статті 59 КАС України, у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідності заяви, скарги, клопотання.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що право на подання і підписання касаційної скарги має особисто керівник або представник, повноваження якого повинні бути визначені у відповідному документі, що посвідчує такі повноваження. При цьому, суду має бути наданий оригінал такого документа або його копія, що засвідчена суддею або у визначеному законом порядку, з підтвердженням повноважень особи, яка засвідчила копію.
Як вбачається з матеріалів касаційної скарги, останню підписано представником за довіреністю ОСОБА_2 та на підтвердження його повноважень надано копію довіреності завірену начальником відділу претензійно-позовної роботи ОСОБА_2 .
Проте, доказів наявності у начальника відділу претензійно-позовної роботи ОСОБА_2 встановлених законом повноважень щодо засвідчення копії довіреності Суду касаційної інстанції не надано.
Слід відзначити, що право підписати довіреність іншими посадовими особами повинно бути встановлено законом або установчими документами. На законодавчому рівні не закріплено право підписувати довіреність (на представництво в судах у порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України) іншими посадовими особи відповідача, окрім керівника, відповідно ніхто крім керівника не має можливості підписати, та відповідно, завірити довіреність.
Таким чином, додана до касаційної скарги скаржником копія довіреності не є документом, що посвідчує повноваження ОСОБА_2 на представництво в Міністерстві фінансів України.
За таких обставин, касаційна скарга Міністерства фінансів України підписана представником відповідача за відсутності підтвердження повноважень такої особи на здійснення представництва.
Згідно приписів пункту 1 частини п'ятої статті 332 КАС України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
З таких підстав, касаційна скарга Міністерства фінансів України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2019 року у справі № 360/4186/18 підлягає поверненню, оскільки подана і підписана особою без надання документів, які надають їй це право.
Керуючись статтями 55, 59, 332 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Касаційну скаргу Міністерства фінансів України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2019 року у справі № 360/4186/18 - повернути особі, яка її подала.
Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М. М. Яковенко