Постанова від 09.07.2019 по справі 1340/5199/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2019 рокуЛьвів№ 857/4295/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Судової-Хомюк Н.М.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Комунального підприємства «Стрийтеплоенерго» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 березня 2019 року, головуючий суддя - Гавдик З.В., ухвалене о 16:14 год. у м. Львові, повний текст якого складено 25.03.2019 року, у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Стрийтеплоенерго» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2018 року позивач - КП «Стрийтеплоенерго» звернулося до суду з позовом до ГУ ДФС у Львівській області (Відповідач-1), ДФС України (Відповідач-2), в якому просило визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області №0285241315 від 07.08.2018 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Комунальному підприємству «Стрийтеплоенерго», яким накладено штраф у розмірі 6972,51 грн. та пеню в розмірі 652,67 грн. та рішення Державної фіскальної служби України від 08.10.2018 року №32797/6/99-9911-02-02-25 «Про результати розгляду скарги КП «Стрийтеплоенерго».

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалося на те, що спірне рішення відповідача-1, яким йому за період вересень, жовтень 2015 року та травень 2018 року нараховано штраф у розмірі 6 972,51 грн. та пеню в розмірі 652,67 грн. є безпідставним, а розрахунки щодо застосування штрафних санкцій необґрунтованими. Крім цього, рішення відповідача-2 за результатами розгляду скарги в порядку адміністративного оскарження, є безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ДФС України не враховано обставин, вказаних в адміністративному позові, а також доказів, скерованих на обґрунтування скарги КП «Стрийтеплоенерго».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 березня 2019 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області № 0285241315 від 07.08.2018 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» в частині нарахування пені в розмірі 617,67 грн.; в іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, КП «Стрийтеплоенерго» оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідачем не доведено правомірність застосування до КП «Стрийтеплоенерго» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску.

В судовому засіданні представник відповідачів заперечила проти апеляційної скарги, вважає оскаржене рішення суду законним та обґрунтованим та просила апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідачів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 07.08.2018 року Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято Рішення № 0285241315 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на КП «Стрийтеплоенерго» накладено штраф у розмірі 6972,51 грн. та за період з 21.10.2015 року до 21.06.2018 року пеню в розмірі 652,67 грн.

08.10.2018 року ДФС України прийнято Рішення № 32797/6/99-9911- 02-02-25 про результати розгляду скарги, яким вирішено рішення про застосування штрафних санкцій (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.08.2018 року № 0285241315 ГУ ДФС у Львівській області залишити без змін, а скаргу КП «Стрийтеплоенерго» від 07.09.2018 року № 01/3045 - без задоволення, зобов'язано ГУ ДФС у Львівській області винести та направити нове рішення на суму збільшення штрафної санкції з рахуванням вищенаведеного, згідно вимог чинного законодавства.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає, що спірним рішенням відповідача-1 протиправно нараховано йому штраф та пеню, та рішенням відповідача-2 протиправно відмовлено в задоволенні скарги позивача.

На підтвердження заявлених позовних вимог позивачем долучено:

- лист-звернення № 01/201 від 05.03.2015 року до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ Комерційний Банк «Стандарт»;

- реєстр платіжних доручень переданих відповідачем через «Клієнт-Банк»;

- платіжне доручення № 2150 від 12.02.2015 року;

- повідомлення про невиконання розрахункового документа № 2150 від 17.02.2015 року;

- лист № 01/237 від 23.03.2015 року до Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області;

- лист-звернення № 01/769 від 30.06.2015 року до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ Комерційний Банк «Стандарт»;

- повідомлення Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № 8721 від 27.10.2015 року;

- рішення Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області №0032471702 від 10.11.2015 року;

- повідомлення Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області 16.11.2015 року №9457/10/13-11-17-02;

- «Звіти про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» за вересень, жовтень 2015 року;

- «Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» за травень 2018 року;

- Картки рахунків №65 за лютий 2015 року, №65 за вересень 2015 року, №65 за жовтень 2015 року, №65 за листопад 2015 року, №651 за травень 2018 року, №651 за червень 2018 р.;

- скаргу №01/3045 від 07.09.18р. КП «Стрийтеплоенерго» до ДФС України на рішення №0285241315 від 07 серпня 2018 року.

Позивачем до відділення ПАТ «Комерційний-Банк «Стандарт» з 04.02.2015 року по 12.02.2015 року відправлялись платіжні доручення на загальну суму 1 511 100,54 грн. по сплаті податків та зборів до бюджету, в тому числі по сплаті єдиного внеску.

Оскарженим рішенням №0285241315 від 07.08.2018 року позивачу нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період 21.10.2015 року по 26.11.2015 року.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно притягнув позивача до відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.10.2015 року по 26.11.2015 року, відтак рішення № 0285241315 від 07.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню в частині нарахування позивачу пені за вказаний період у сумі 617,67 грн.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 року (далі - Інструкція), визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

Згідно із п.п. 2 п. 2 Розділу VII Інструкції згідно з частиною 11 статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах:

за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.

Виходячи з системного аналізу зазначених норм права, визначальним для вирішення даної справи є факт зарахування сплачених коштів саме до рахунків органів доходів і зборів, оскільки в такому випадку відсутні ознаки складу правопорушення у вигляді несплати єдиного внеску, а зокрема, наслідки, що можуть проявлятися у недотриманні системою загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідних коштів.

Так, як було встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачем до відділення ПАТ «Комерційний-Банк «Стандарт» з 04.02.2015 року по 12.02.2015 року направлялись платіжні доручення на загальну суму 1 511 100,54 грн. по сплаті податків та зборів до бюджету, в тому числі по сплаті єдиного внеску.

Конституційний обов'язок платника зі сплати податку/збору слід вважати виконаним з дати подання до обслуговуючого банку платіжного доручення на перерахування до бюджету грошових коштів з рахунку платника в банку за наявності в нього достатнього грошового залишку на день платежу.

При цьому платник не несе відповідальності за дії банківських та кредитних установ, які беруть участь у багатостадійному процесі сплати та перерахування податків/зборів до бюджету.

Тобто за наявності в платника відповідних доказів, що підтверджують виконання усіх передбачених законодавством умов для визнання його добросовісним платником, обов'язок зі сплати відповідної суми податкового (грошового) зобов'язання слід визнати виконаним, незалежно від фактичного зарахування платежу до бюджетної системи.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28.08.18 у справі №803/1054/17.

Відтак, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що оскарженим рішенням №0285241315 від 07.08.2018 року позивачу протиправно нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період 21.10.2015 року по 26.11.2015 року, тому його протиправно притягнуто до відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.10.2015 року по 26.11.2015 року, відтак рішення № 0285241315 від 07.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску підлягає скасуванню в частині нарахування позивачу пені за вказаний період у сумі 617,67 грн.

Крім цього, згідно даних інтегрованої картки (картки особового рахунку) позивача за таким видом платежу: єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності інші доходи, станом на день винесення спірного рішення у позивача була наявна недоїмка за 21.06.2018 року, у зв'язку з чим податковим органом правомірно прийнято оскаржене рішення № 0285241315 від 07.08.2018 року про застосування штрафних санкцій, а позивачем належних та допустимих доказів своєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 21.06.2018 року суду не надано.

Крім цього, згідно із п.п. 56.2-56.3 ст. 56 ПК України у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Державної фіскальної служби України від 08.10.2018 року №32797/6/99-9911- 02-02-25 «Про результати розгляду скарги КП «Стрийтеплоенерго» залишено без змін рішення про застосування штрафних санкцій (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.08.2018 року № 0285241315 ГУ ДФС у Львівській області.

Згідно із п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість оскарження рішень контролюючого органу до контролюючого органу або до суду на вибір позивача.

Відтак, реалізувавши своє право адміністративного оскарження рішення контролюючого органу не позбавляє права позивача оскаржити його в судовому порядку, а саме по собі рішення Державної фіскальної служби України від 08.10.2018 року №32797/6/99-9911- 02-02-25 «Про результати розгляду скарги КП «Стрийтеплоенерго» не впливає на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, оскільки останнім залишено без змін рішення про застосування штрафних санкцій (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.08.2018 року № 0285241315 ГУ ДФС у Львівській області, то таке рішення не несе жодних наслідків для позивача, через що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Стрийтеплоенерго» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року у справі №1340/5199/18 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді О. М. Довгополов

Н. М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови складено 15.07.2019 року.