Постанова від 10.07.2019 по справі 822/1562/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1562/18

10 липня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Ватаманюка Р.В. Сушка О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 813/С-8 від 03.04.2018 року щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.10.2017 року із врахуванням проведених виплат на підставі п.9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначив, що положення ч. 1 ст. 59 Зaкoну 796-ХІІ застосовуються виключно до військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в той час як позивач є військовозобов'язаним, який був залучений до військових формувань на особливий період.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у даній справі скасовано. Ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки умова проходження особою строкової військової служби, на думку суду, застосовується до осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення першої інстанції та відмовляючи в позові вважав, що частина 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, а позивач, на момент ліквідації наслідків аварії не проходив дійсну строкову військову службу, а тому, не мав права на призначення/перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті.

06 травня 2019 року, на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду від позивача надійшла заява про перегляд постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року за нововиявленими обставинами.

17 травня 2019 року заявником подано заяву про уточнення вимог заяви перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами. Зокрема, заявник просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року не за нововиявленими, а за виключними обставинами, в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 365 КАС України.

В обґрунтування вказаної заяви ОСОБА_1 зазначає про те, що у зв'язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду № 1-р(II)/2019 від 25.04.2019 він має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим просить переглянути за виключними обставинами постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року та ухвалити нове рішення, яким апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року - без змін.

Відповідачем, на адресу апеляційного суду направлено відзив на заяву позивача про перегляд постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року за виключними обставинами.

Перевіривши матеріали справи та доводи заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що заяву позивача необхідно задовольнити частково, а рішення суду апеляційної інстанції скасувати з таких підстав.

Частиною 1 ст. 361 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Пунктом 1 ч. 5 ст. 361 КАС України вказано, що підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №1-р (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яке застосовувалось судом апеляційної інстанції при ухваленні постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2018, а тому наявні передбачені ст. 361 КАС України підстави для перегляду вказаного судового рішення за виключними обставинами.

Так, положенням ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тобто, обов'язковою була умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.

Таким чином, право на обчислення пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" поширюється на осіб визначених ч. 3 ст. 59 цього Закону лише за наявності у сукупності трьох умов, а саме:

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Проте, відповідно до виписки із військового квитка серії НОМЕР_1 позивач проходив строкову службу з 03.05.1974 р. по 13.12.1976 р. Згідно архівної довідки від 06.07.2004 р. № 698 позивач у період з 06.06.1986 р. по 24.06.1986 р. направлений на військові збори Дунаєвецькою районною санітарно-епідеміологічною станцією з приводу ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС.

В період з 06.06.1986 р. по 24.06.1986 р. ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, що підтверджується архівною довідкою № 698 від 06.07.2004 року виданою Галузевим державним архівом МОУ. Також в довідці № 698 від 06.07.2004 року вказано, що у тексті наказу № 6 від 15.06.1986 року зазначено: "Вважати працюючими в Червоній зоні" (№ зони не зазначений): молодший сержант ОСОБА_1 .

22 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 03.04.2018 року за №813/С-8 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 з 01.10.2017 року підлягали перерахунку розміри пенсій осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Застосувати норми зазначеної постанови при перерахунку пенсії ОСОБА_1 підстав немає.

Приймаючи постанову від 07.09.2018 Вінницький апеляційний адміністративний суд вважав, що оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, то він не має права на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 вказаного Закону, оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.

Проте, 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким вирішено:

1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, вимога ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019, тому позивач отримав право на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, з 25.04.2019.

Таким чином, в даному випадку належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року), саме з 25.04.2019.

При цьому, станом на день звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії останній діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідно колегія суддів не вбачає в його діях протиправності.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що заява ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами підлягає задоволенню частково, шляхом скасування постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2018 та ухвалення нової постанови.

Згідно п. 2 ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення.

Керуючись ст.ст. 325, 328, 329, 361, 369 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року - задовольнити частково.

Скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року та прийняти нову.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 25 квітня 2019 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Ватаманюк Р.В. Сушко О.О.