Справа № 855/285/19
14 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.,
суддів Кучми А.Ю., Безименної Н.В.
за участю секретаря Мідянки А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Політичної партії "Слуга народу", Центральної виборчої комісії про визнання протиправни та скасування рішень -
ОСОБА_1 звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Політичної партії "Слуга народу", Центральної виборчої комісії, в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення позачергового З'їзду Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" №4 від 7.07.2019 року в частині скасування рішення щодо реєстрації кандидатом в народні депутати України ОСОБА_1 , включеної до виборчого списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" під №31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народниї депутатів України 21.07.2019;
- визнати протиправним та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії від 10.07.2019 №1579 в частині скасування рішення щодо реєстрації кандидатом в народні депутати України ОСОБА_1 , включеної до виборчого списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" під №31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народниї депутатів України 21.07.2019 та виключення із зазначеного виборчого списку.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.07.2019 відкрито провадження у справі № 855/285/19 та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні на 14.07.2019.
В судове засідання 14.07.2019 прибули представники сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що прийняття рішення З'їзду Політичної партії «Слуга народу» № 4 від 07.07.2019 про скасування рішення щодо реєстрації позивача як кандидата у народні депутати України було здійснено з порушенням порядку голосування та прийняття рішення, передбачених статутом партії, а саме за відсутності підстав для його скасування. Та як наслідок прийняття постанови Центральною виборчою комісією № 1579 від 10.07.2019 було безпідставним та необґрунтованим.
Представник позивача та позивач в судовому засіданні підтримали позов в повному обсязі, просили його задовольнити з підстав, зазначених у ньому.
Представник відповідач Політичної партії «Слуга народу» в судовому засіданні заперечував проти позову та просив в частині позовних вимог визнання протиправним та скасування рішення позачергового З'їзду Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" №4 від 7.07.2019 року закрити провадження,а в іншій частині позову відмовити в його задоволенні.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2019 року у задоволення клопотання представника Політичної партії «Слуга народу» відмовлено з мотивів, що відповідно до вимог ч.9 ст. 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ст.276 КАС України Право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
24.06.2019 Постановою ЦВК №1233 ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом в народні депутати України, включено до виборчого списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народниї депутатів України 21.07.2019 та видано посвідчення №КД-4208 кандидата в народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та включено до списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ".
Таким чином ОСОБА_1 з 24.06.2019 набувши статус Кандидата в народні депутати України вступила у правовідносини з політичною партією і фактично набула право оскаржувати рішення, дії та бездіяльність Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ".
Скасування реєстрації позивача, як кандидата в народні депутати не позбавляє її права на оскарження рішення партії про виключення її з списку кандидатів у народні депутати саме як кандидатом.
Також, суд, вказує, відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
Згідно з ч.ч. 1, 5 статті 276 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Позовна заява з інших питань, визначених цією статтею, подається до окружного адміністративного суду за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена.
Проте, ч. 4 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що розгляд кількох пов'язаних між собою вимог якщо справа щодо однієї з вимог підсудна апеляційному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому адміністративному суду, таку справу розглядає апеляційний адміністративний суд.
Тому дана справа підсудна Шостому апеляційному адміністративному суду.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, що 10.06.2019 на позачерговому З'їзді Політичної партії «Слуга народу» № 3 було прийнято рішення про включення ОСОБА_1 до виборчого списку кандидатів у народні депутати України вказаної партії, в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних кандидатів України 21.07.2019.
В подальшому постановою Центральної виборчої комісії від 24.06.2019 № 1233 було зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «Слуга народу» в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних кандидатів України 21.07.2019, зокрема і позивача під № 31.
07.07.2019 на позачерговому З'їзді Політичної партії «Слуга народу» № 4 було прийнято рішення про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України, зокрема щодо й виключення кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 включеної до виборчого списку Політичної партії «Слуга народу» від № 31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних кандидатів України 21.07.2019.
Підставою прийняття стало подання Вищої ради партії від 06.07.2019 №1.
Постановою Центральної виборчої комісії № 1579 від 10.07.2019 було скасовано реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «Слуга народу» в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних кандидатів України 21.07.2019 на підставі рішення позачергового З'їзду партії.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Згідно з частиною третьою статті 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів".
Частина друга статті 76 Конституції України народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Згідно ст. 10 Закону України "Про вибори народних депутатів" право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через партії або шляхом самовисування відповідно до цього Закону
Згідно частин 2 статті 52 Закону України "Про вибори народних депутатів" право висування кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі реалізується виборцями через партії у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно статті 52 Закону висування кандидатів, формування та затвердження виборчого списку кандидатів у депутати від партії у загальнодержавному окрузі та висування кандидатів у депутати від партії в одномандатних округах здійснюється партією на з'їзді (зборах, конференції) у порядку, встановленому статутом партії.
Відповідно частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному окрузі за умови отримання нею визначених документів.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України в разі звернення політичної партії не пізніш як за дванадцять днів до дня голосування про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у народні депутати України відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом політичної партії.
У разі надходження звернення, зазначеного в п. 2 ч. 5 ст. 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відповідна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України не пізніш як за десять днів до дня голосування.
Згідно з поданням Вищої ради Політичної партії «Слуга народу» № 1 від 06.07.2019 «Про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «Слуга народу» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних кандидатів України 21.07.2019», відповідно до п. 2 ч.5 статті 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та керуючись пунктами 5.1, 5.8, 5.10 Розділу 5 Статуту Політичної партії «Слуга народу» вирішено внести З'їзду партії подання про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «Слуга народу» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі осіб, в списку яких є позивач, ОСОБА_1 .
На підставі Подання Вищої Ради Партії рішенням З'їзду Політичної партії «Слуга народу» № 4 від 07.07.2019 «Про виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «Слуга народу» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019» відповідно до п. 2 ч.5 статті 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та керуючись пунктами 5.1, 5.7, 5.8 Розділу 5 Статуту Політичної партії «Слуга народу» на позачерговому З'їзді Політичної партії «Слуга народу» вирішили виключити з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Політичної партії «Слуга народу» у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі осіб, в списку яких є позивач, ОСОБА_1 .
08.07.2019 Голова Політичної партії «Слуга народу» подав до Центральної виборчої комісії звернення, разом з рішення З'їзду партії, в якому просив скасувати рішення Центральної виборчої комісії № 1233 від 24.06.2019 щодо реєстрації кандидатів у народні депутати осіб, в списку яких є позивач, ОСОБА_1 .
Постановою Центральної виборчої комісії № 1579 від 10.07.2019 «Про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «Слуга народу» в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019» скасовано реєстрацію кандидатів у народні депутати України ОСОБА_1 та інших, виключивши їх із виборчого списку.
Позивач вважає, що рішення З'їзду Політичної партії «Слуга народу» № 4 від 07.07.2019 в частині виключення з виборчого списку її як кандидата у народні депутати України було безпідставним та необґрунтованим, на підтвердження чого зазначає, що були відсутні підстави для скасування реєстрації її як кандидата у народні депутати.
Також, вказує, що положеннями Статуту Політичної партії «Слуга народу» передбачено, що рішення про включення кандидатів до виборчого списку кандидатів у народні депутати України, виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України приймається на З'їзді партії.
При цьому рішення про включення кандидатів до виборчого списку кандидатів у народні депутати України, виключення з виборчого списку кандидатів у народні депутати України приймається шляхом голосування на З'їзді партії по кожному кандидату окремо.
Проте, статут Політичної партії «Слуга народу» не містить та в ньому не прописано, як саме проводиться голосування про виключення із списку кандидата у народні депутати.
Позивач вказує, що жодної заяви до голови партії про виключення зі списку за власним бажанням не подавала, а на сторінці в інтернеті прес-релізу вказано, що ОСОБА_1 звернулась з заявою про виключення із списку за власним бажанням.
Вказує, що якби не було зачитано, що вона подала заяву про виключення із списку за власним бажанням, то рішення З'їзду партії могло б змінитись. Також позивач посилається на аудіозапис засідання З'їзду партії на якому було вказано, що рішення про виключення зі списку кандидатів у народні депутати було на підставі її заяви.
Проте, суд, не бере до уваги зазначене, з огляду на те, що це тільки припущення позивача, а аудіо запис не є належним доказом, тому що з нього не зрозуміло хто доповідає, відсутні прив'язки до дати та часу.
В пункті 5.8 розділу 5 Статута партії зазначено, що З'їзд партії приймає рішення про виключення з виборчого списку Партії кандидатів у народні депутати України на підставі подання Вищої Ради Партії.
Центральна виборча комісія розглянула зазначене рішення Політичної партії «Слуга народу», встановила їх повноту та відповідність Закону України «Про вибори народних депутатів України» та 10.07.2019 прийняла постанову № 1579 «Про скасування реєстрації кандидатів в народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «Слуга народу» в одномандатному виборчому окрузі № 121 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019».
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про політичні партії в Україні» втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Вказаній нормі Закону України «Про політичні партії в Україні» кореспондує інша його норма (п. 2 ч. 1 ст. 18), яка визначає межі державного контролю за діяльністю політичної партії з боку Центральної виборчої комісії.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
Право здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми надано Центральній виборчій комісії й п. 3 ст. 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Водночас, вказаний контроль не є абсолютним та має певні обмеження.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.06.2019 у справі № 855/168/19.
Відповідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Політична партія є одним з видів добровільних об'єднань громадян відповідно до визначення, що міститься в ст. 2 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Отже, беручи до уваги наведені законодавчі норми, в контексті спірних правовідносин необхідно зазначити, що на такому етапі виборчого процесу як скасування реєстрації кандидатів у депутати Центральна виборча комісія, відповідно до наданих їй повноважень, здійснює скасування реєстрації кандидатів у депутати за умови отримання нею документів, визначених Законом та перевіряти рішення Позачергового з'їзду партії про скасування реєстрації кандидатів в народні депутати України, на відповідність положенням її статуту Центральна виборча комісія не зобов'язана.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення позачергового З'їзду Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" №4 від 07.07.2019 року в частині виключення з виборчого списку кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , включеної до виборчого списку Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" під №31 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народниї депутатів України 21.07.2019 з огляду на викладене вище.
Також, колегія суддів, вказує на те, що позивачем та представником позивача у судовому засіданні не доведено протиправність прийняття рішення З'їздом політичної партії «Слуга народу» 07.07.2019 № 4, так як воно було прийнято на підставі подання Вищої ради партії від 06.07.2019 № 1, а згідно Статуту партії З'їзд приймає рішення про виключення з виборчого списку Партії кандидатів у народні депутати України на підставі подання Вищої Ради Партії. Крім того, позивачем не доведено інших порушень виборчого законодавства.
Згідно ч.3 ст. 4 Закону України «Про політичні партії в Україні» втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється. Таким чином, суд, не справі оцінювати та роботи висновки про порушення Статуту Партії в рамках організації внутрішньопартійної діяльності, стосовно питань обґрунтування, формування та внесення подання Вищої ради партії.
Колегія суддів вважає, що приймаючи постанову від 10.07.2019 № 1579, якою скасовано реєстрацію кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутої Політичною партією «Слуга народу» в багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже, вказана постанова є законною, а підстави для її скасування та задоволення позову в цій частині відсутні.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, зазначений обов'язок виконано, та у встановленому порядку обґрунтовано правомірність своїх дій та рішення.
Таким чином, враховуючи зазначені обставини та докази у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.
При цьому, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768, 40 грн.).
За приписами ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
З огляду на те, що при поданні даного позову судовий збір позивачем не було сплачено, та останнім заявлено дві вимоги немайнового характеру, колегія суддів на виконання положень ст. 139 КАС України дійшла висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1 536, 80 грн.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України» ст.ст. 2, 4, 5, 143, 194, 241, 242, 243, 245, 246, 250, 268, 269, 271, 272, 277, 278 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Політичної партії "Слуга народу", Центральної виборчої комісії про визнання протиправни та скасування рішень - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (Паспорт серії НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду (р/р №34312206081055, отримувач - УК у Печерському районі, код отримувача - 38004897, МФО - 899998) судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 1 536, 80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк через Шостий апеляційний адміністративний суду у порядку, встановленому ч. 2 ст. 278 КАС України.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді А.Ю. Кучма
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Аліменко Володимир Олександрович
Судді: Кучма Андрій Юрійович
Безименна Наталія Вікторівна