15 липня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/93/19
Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Єщенко О. В., Коваль М.П.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Акумуляторно-батарейні системи" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
У січні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Акумуляторно-батарейні системи" (далі - ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі) в якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яке оформлено протоколом № 132 від 26 жовтня 2018 року про внесення ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" до "Журналу ризикових платників";
- зобов'язати ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі виключити ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" з переліку ризикових платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок";
- зобов'язати відповідача в порядку ст. 382 КАС України подати звіт.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на виконання вимог п. 201.10 ПК України позивачем у листопаді-грудні 2018 року подано на реєстрацію податкові накладні за фактами реалізації у жовтні-листопаді 2018 року товару (акумуляторних батарей) контрагентам - всього 39 податкових накладних та корегувань, на загальну суму ПДВ більше 900 тис. грн. Однак, у квитанціях № 1 по податкових накладних було вказано, що документ прийнято, проте реєстрація зупинена, оскільки податкової накладної/розрахунку коригування відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". На думку позивача, відповідач протиправно відніс товариство до переліку ризикових платників податків на підставі п.1.6 Критеріїв ризиковості платників податків, оскільки жодних підстав для цього не було. Позивач також наголосив, що вказаним рішенням порушено законні права та інтереси ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи", так як зупинення та відмова у реєстрації податкових накладних позбавляє контрагентів позивача можливості віднести відповідні витрачені суми на купівлю товарів до податкового кредиту, що в свою чергу робить товари позивача неконкурентноздатними в ціновому відношенні та шкодить діловій репутації позивача як сумлінного постачальника.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року позовні вимоги ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яке оформлене протоколом № 132 від 26 жовтня 2018 року про внесення ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" до "Журналу ризикових платників".
Зобов'язано відповідача виключити ТОВ "Акумуряторно-батарейні системи" з переліку ризикових платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок".
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження правомірності включення ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" до переліку ризикових платників податків на підставі п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податку.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, а тому останній просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що питання щодо встановлення підстав для включення чи виключення платника податків до (з) переліку ризикових згідно з п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків належить до повноважень комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а не до повноважень суду. Відповідач також зазначає, що віднесення платника податків до ризикових є дискреційними повноваженнями податкового органу і не є рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної, яке може потягти за собою порушення прав позивача та його контрагентів.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Акумуряторно-батарейні системи" спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом встановлено, що протягом листопада-грудня 2018 року ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" подано на реєстрацію податкові накладні за фактами реалізації у жовтні-листопаді 2018 року товару (акумуляторних батарей) контрагентам - всього 39 податкових накладних та коригувань, на загальну суму ПДВ більше 900000 грн., а саме: від 12.11.2018 р. № 618, в якій визначено ПДВ в сумі 4002,67 грн., від 23.11.2018 р. № 659, в якій визначено ПДВ в сумі 33654,00 грн., від 19.11.2018 р. № 639, в якій визначено ПДВ в сумі 36882,66 грн., від 29.11.2018 р. № 664, в якій визначено ПДВ в сумі 98594,50 грн., від 30.11.2018 р. № 635, в якій визначено ПДВ в сумі 67572,90 грн..
6 жовтня 2018 року відбулось засідання Комісії ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.
За результатами засідання, Комісією складено протокол від 26 жовтні 2018 року № 132, відповідно до якого, з метою недопущення ймовірних втрат бюджету та використання підприємства у схемах незаконного формування податкового кредиту іншими підприємствами, прийнято рішення внести ТОВ "Акумуляторно-батарейні системи" до "Журналу ризикових платників".
На адресу позивача від ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі надійшли квитанції, згідно з якими результат обробки: документ доставлено до ДФС України, документ прийнято, реєстрація зупинена: "Податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
У оскаржуваному рішенні суд першої інстанції зазначає, що відповідач не зміг пояснити який саме критерій ризиковості здійснення операцій став підставою для зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи». Також, суд у рішенні робить висновки про відсутність підстав ризиковості здійснення операцій позивачем, визначених п. 2 Критеріїв.
Приймаючи рішення суд першої інстанції вказав, що предметом оскарження, серед іншого, є рішення про зупинення відповідачем реєстрації податкових накладних ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи».
Так, згідно Критеріїв ризиковості платника податку та критеріїв ризиковості здійснення операцій (з урахуванням внесених змін, погоджених Міністерством фінансів згідно листа від 31.10.2018 № 26010-06-05/28170), перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку (погоджений Міністерством фінансів згідно листа від 22.03.2018 № 26010-06-10/7849), визначено окремо Критерії ризиковості платника податку (пункт 1) та окремо Критерії ризиковості здійснення операцій (пункт 2).
Пунктом 1 Критеріїв визначаються саме критерії ризиковості платника податків, а пунктом 2 Критеріїв визначається ознаки ризиковості здійснення операцій на відповідність яким перевіряються податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податків.
Матеріалами справи встановлено, що у наданих позивачем квитанціях про реєстрацію податкової накладної зазначається, що реєстрація податкових накладних зупинена. Податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платників податків.
Критерії ризиковості платника податку, визначені пунктом 1.6 п. 1 Критеріїв, не пов'язані із критеріями ризиковості здійснення операцій, визначеними п. 2 Критеріїв і є окремими підставами для зупинення реєстрації податкових накладних.
Підпунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку визначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, зокрема якщо наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 -1.6 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
Згідно Порядку взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС затвердженого наказом Державної фіскальної служби України 3 серпня 2018 року № 523, комісіями регіонального рівня здійснюється:
розгляд питань щодо внесення/ виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії);
розгляд наданої Комісією ДФС інформації по платниках з ознаками ризиковості в день її надходження, внесення таких платників податку до переліку ризикових платників податків, а в разі прийняття відповідного рішення - виключення платників податку з переліку ризикових платників податків.
Засідання комісій регіонального рівня щодо розгляду питань про внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків проводиться згідно з Порядком роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117.
До протоколу засідання комісій регіонального рівня обов'язково додаються:
перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 Критеріїв;
матеріали, на підставі яких платників податків внесено до переліку ризикових платників податків;
інша інформація, що розглядається комісіями регіонального рівня.
Інформація щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв вноситься секретарями комісій регіонального рівня до АІС «Податковий блок».
На засіданні комісії ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, створеної відповідно до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 14.03.2018 № 276 (далі - Комісія), було розглянуто інформацію та схеми роботи щодо ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи».
Встановлено, що керівником є ОСОБА_1 , який отримував доходи від ТОВ «Монбат Україна».
ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» здійснюється придбання стартерних акумуляторних батарей у ТОВ «Монбат Україна», який їх імпортує з Болгарії. В подальшому позивач реалізує зазначений товар на ряд суб'єктів господарської діяльності, зокрема на ТОВ «Пріорітет інформ», який надалі реалізує котли, конвектори, електроплити, пральні машини, батареї. У вересні-жовтні покупцями є суб'єкти господарської діяльності, які в подальшому реалізують товар, відмінний від придбаного.
Всього з початку року (станом на 25.10.2018) реалізовано товару на ТОВ «Пріорітет інформ» на суму 4988 тис. грн. ПДВ, зокрема у жовтні 2018 року на 513,1 тис. грн. ПДВ (загальний обсяг реалізації у жовтні станом на 25.10.2018 - 602,2 тис.грн. ПДВ).
За вересень-жовтень 2018 року ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» близько 70 % товару реалізовано на адресу ТОВ «Пріорітет інформ».
За результатами розгляду вказаної інформації, та з метою недопущення ймовірних втрат бюджету та використання підприємства у схемах незаконного формування податкового кредиту іншим підприємствам Комісією прийнято рішення внести до «Журналу ризикових платників» ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи».
З аналізу наведених вище норм податкового законодавства випливає, що питання щодо встановлення підстав для включення чи виключення платника податків до (з) переліку ризикових згідно з п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків належить до повноважень комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Віднесення платника податків до ризикових є дискреційними повноваженнями податкового органу і не є рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної, яке може потягти за собою порушення прав позивача та його контрагентів.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що при внесенні відповідачем ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» до переліку ризикових суб'єктів господарювання, за рішенням Комісії, контролюючий орган діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано.
Відповідно до Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Платник податків у разі зупинення має право подати перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
За результатами розгляду пояснень та копій документів зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання зокрема однієї з таких подій:
прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Таким чином, зупинення реєстрації податкової накладної є проміжним етапом реєстрації податкової накладної перед прийняттям рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної. Рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих суб'єктом господарювання документів.
Отже, лише рішення про відмову у реєстрації податкової накладної може спричиняти негативні наслідки для платника податків і саме рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, яке може бути в подальшому оскаржено до суду.
З наведеного випливає, що звернення позивача до суду з вимогою про оскарження рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в даному випадку, є передчасним.
При цьому, як вірно зазначено відповідачем, позовна вимога про виключення ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» із переліку ризикових платників є недоречною, оскільки оскаржуваним рішенням суд першої інстанції фактично створив умови, які мають наслідком зобов'язання контролюючого органу зареєструвати зупинені податкові накладні без надання позивачем пакету документів та пояснень, визначених Порядком з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, для підтвердження вчинених операцій за зупиненими податковими накладними.
Як встановлено матеріалами справи та не заперечується позивачем, останнім не надано будь-яких документів та пояснень на вимогу контролюючого органу.
Так, за результатами розгляду податкової інформації стосовно позивача, Комісією прийнято рішення внести до «Журналу ризикових платників» ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи», яке оформлено протоколом № 132 від 26 жовтня 2018 року.
В протоколі відповідач зазначає, що ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» здійснюється придбання стартерних акумуляторних батарей у ТОВ «Монбат Україна», який їх імпортує з Болгарії. В подальшому позивач реалізує зазначений товар на ряд суб'єктів господарської діяльності, зокрема на ТОВ «Пріорітет інформ», який надалі реалізує котли, конвектори, електроплити, пральні машини, батареї. У вересні-жовтні покупцями є суб'єкти господарської діяльності, які в подальшому реалізують товар, відмінний від придбаного. За вересень-жовтень 2018 року ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» близько 70 % товару реалізовано на адресу ТОВ «Пріорітет інформ».
При цьому апеляційний суд вважає за необхідним наголосити, що ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи» під час судового засідання апеляційної інстанції не спростовано обставин, викладених в названому вище протоколі, який оскаржено позивачем.
Отже, всупереч висновку суду першої інстанції позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Зважаючи на викладенні обставини, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що виразилось в неправильному застосуванні закону, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з винесенням постанови про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ «Акумуляторно-батарейні системи».
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі - задовольнити.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року скасувати та прийняти нове судове рішення.
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Акумуляторно-батарейні системи" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Головуючий суддя Димерлій О.О.
Судді Єщенко О.В. Коваль М.П.