Постанова від 15.07.2019 по справі 215/3943/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 року м. Дніпросправа № 215/3943/19(2-а/215/278/19)

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів:

судді - доповідача Чумака С.Ю.,

суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 11 липня 2019 року у справі № 215/3943/19(2-а/215/278/19) (суддя І інстанції - Науменко Я.О.)

за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської райнної у місті Кривий Ріг ради про включення до списку виборців,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати відповідача виправити інформацію стосовно нього в Єдиному державному демографічному реєстрі, зазначивши місце його перебування за адресою: АДРЕСА_1 та внести зміни у списки виборців, включивши позивача до уточненого списку виборців на дільниці № 121699 із зазначенням у списку виборчої адреси: АДРЕСА_1 та внести його особисті дані до державного реєстру виборців виборчого пункту, чим забезпечити право голосу на виборах до Верховної Ради України.

Рішенням Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 11 липня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом конституційних принципів, норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

В обгрунтування апеляційної скарги вказує, що єдиною підставою прямого виборчого права є досягнення громадянином на день проведення виборів вісімнадцятирічного віку, а відсутність реєстрації місця проживання не може бути перепоною для реалізації його права на виборах народних депутатів України.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

27 червня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій відповідно до ст. 20 Закону України «Про державний реєстр виборців», просив внести зміни до його виборчої адреси, а саме: АДРЕСА_1 , вказавши у відповідній графі заяви мотивування вказаного визначення - здійснення догляду за особою з інвалідністю. (а.с. 2)

За результатом розгляду вказаної заяви, відповідачем на адресу позивача відправлено лист від 01.07.2019 № 2/20-22-456 (а.с. 10-13), яким повідомлено, що відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» у разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає заяву до органу ведення Реєстру виборців за новою виборчою адресою, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси.

У зв'язку з тим, що до вказаної заяви ОСОБА_1 не подано належних доказів як щодо підтвердження свого місця проживання, так і доказів реєстрації місця проживання, відділ ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської райнної у місті Кривий Ріг ради відмовив у задоволенні заяви на зміну виборчої адреси.

Не погодившись з такою відмовою, а також, вважаючи, що зміна виборчої адреси та внесення змін у списки виборців і особистих даних до державного реєстру виборців виборчого пункту відноситься до компетенції відповідача, останній звернувся до суду із цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову та внесення позивача до списку виборців з огляду на те, що останній не має виборчої адреси.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ

Вибори народних депутатів України регулюються Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Загальне виборче право визначене статтею 2 цього Закону.

Так, право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.

Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів, є: 1) паспорт громадянина України; 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); 3) картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах); 4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 5) дипломатичний паспорт; 6) службовий паспорт; 7) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

Документи, зазначені у пунктах 1, 2, 7 частини третьої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях.

Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом (стаття 3 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).

Отже, для того, щоб громадянину України реалізувати своє право на виборах народних депутатів України необхідно, по-перше, досягти вісімнадцяти років; по-друге, бути включеним до списку виборців на виборчій дільниці.

Згідно з ч. 2, п. 2, 4 ст. 32 Закону України «Про вибори народних депутатів України» дільнична виборча комісія отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців або Міністерства закордонних справ України, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, надає його для загального ознайомлення, а також вносить до нього зміни у випадках, передбачених цим Законом, а також в порядку та в строки, встановлені частиною другою статті 40 цього Закону, вручає або надсилає кожному виборцю іменне запрошення із зазначенням дати проведення голосування, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 39 Закону України «Про вибори народних депутатів» органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Складання попередніх списків виборців для звичайних виборчих дільниць здійснюється у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. До попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які відносяться за виборчою адресою до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Позивач був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , що підтверджується витягом з реєстру виборців, станом на 10.07.2019.

Згідно з базою даних Державного реєстру виборців встановлено, що 8 листопада 2013 року ОСОБА_1 знятий з реєстрації за вказаною адресою та на теперішній час зареєстрованого місця проживання не має (а.с. 18-20).

У паспорті громадянина України НОМЕР_1 , виданого 5 травня 1996 року Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області, останнім зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_4 . Відмітки про зняття позивача з реєстрації за цією адресою відомості паспорта не містять. (а.с. 16-17)

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (частини друга статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців»).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» місцем перебування зазначається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, місцем проживання визнається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви виборця, зазначеної в частинах першій та другій цієї статті, з таких підстав: якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не включена до Реєстру; якщо перевіркою, передбаченою частиною 3 цієї статті, виявлено невідповідність у змісті відомостей, зазначених у заяві та наданих відповідними органом, закладом, установою; якщо заяву про зміну виборчої адреси визнано необґрунтованою; якщо встановлено, що до Реєстру вже внесено відповідні зміни до персональних даних виборця.

Виборча адреса відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської у м. Кривому Розі ради позивачу було роз'яснено, що якщо позивач має зареєстроване місце проживання, то йому необхідно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців, розташованого у районі, до якого відноситься адреса зареєстрованого місця проживання, у порядку встановленому статтею 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» із заявою про зміну виборчої адреси, при собі необхідно мати паспорт громадянина України та документи, які підтверджують дану адресу.

У разі, якщо він не має зареєстрованого місця проживання, то може звернутися щодо визначення своєї виборчої адреси як до центру обліку, що відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальної служби, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, так і безпосередньо до відділу ведення Державного реєстру виборців, який розташований на території району, до якого відноситься адреса постійного місця проживання, з заявою про визначення виборчої адреси відповідно до ч. 3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

Вивчивши надані позивачем до заяви про зміну виборчої адреси документи на обгрунтування визначення такої адреси, відповідач повідомив, що такі документи та обгрунтування не підтверджують факт постійного проживання за вказаною у заяві адресою, оскільки відсутня згода власника житла на визначення ОСОБА_1 виборчої адреси за адресою його власності.

Отже, оскільки позивач не має зареєстрованого місця проживання в Україні, він не має виборчої адреси, а тому не може бути включений до списків виборців на жодній виборчій дільниці.

Приписи частини 3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» для визначення йому виборчої адреси позивачем як особою, яка не має зареєстрованого місця проживання, не виконані, що є перешкодою для включення його до списків виборців, як правильно зазначив і суд першої інстанції.

Стосовно зобов'язання відповідача вчинити певні дії в Єдиному державному демографічному реєстрі апеляційний суд зазначає, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Відповідно до цього Закону розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів (п. 1 ч. 1 ст. ст. 2 Закону).

Отже, органи ведення Державного реєстру виборців не мають повноважень щодо наповнення та внесення змін до Єдиного державного демографічного реєстру.

ВИСНОВОК АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Враховуючи те, що на теперішній час позивач не має виборчої адреси, а також відсутності повноважень у органів ведення Державного реєстру виборців щодо наповнення та внесення змін до Єдиного державного реєстру виборців виборчого пункту, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову та внесення позивача до списку виборців Дільничої виборчої комісії № 121699.

За таких підстав, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обгрунтованим, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстави для зміни або скасування рішення суду відсутні.

Повний текст судового рішення складений і підписаний 15 липня 2019 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 271, 272, 274 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 11 липня 2019 року у справі № 215/3943/19(2-а/215/278/19) залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач С.Ю. Чумак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко