15 липня 2019 року м. Кропивницький справа № 340/1212/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ - 20632802)
провизнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, код ЄДРПОУ - 20632802, щодо припинення виплати з 01 січня 2017 року по 31 січня 2019 року пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Кіровським РВДОНУУМВС України в Донецькій області 30 травня 2001р., реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Пенсійного, код ЄДРПОУ - 20632802 виплатити пенсію за минулий час з урахуванням (доплат, надбавок, перерахунків) - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Кіровським РВДОНУУМВС України в Донецькій області 30 травня 2001р., реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 з моменту припинення, 1 січня 2017 року по 31 січня 2019 року в розмірі 141 709 (сто сорок одна тисяча сімсот дев'ять гривень) грн. 64 коп.;
- допустити негайне виконання рішення згідно з визначеним Законом порядку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виплату пенсії протиправно було зупинено з 01.01.2017 року без повідомлення причин. Відсутність пенсійних виплат тривала з січня 2017 року до січня 2017 року включно. Після поновлення пенсійних виплат відповідач повідомив про те, що суми соціальних виплат, які не виплачені за попередній період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України. Після прийняття окремого порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам буде вирішено питання виплат коштів за січень 2017 року - січень 2019 року.
Ухвалою суду від 30.05.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження отримана відповідачем, що підтверджується штемпелем на супровідному листі.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначено, що нараховані ОСОБА_1 пенсійні виплати за період з 01.01.2017 року по 31.01.2019 року в розмірі 141709,64 грн. будуть виплачені після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши доводи заяв по суті, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа.
На підставі протоколу засідання Комісії від 16.12.2016 року №49 виплату пенсії ОСОБА_1 припинено з 01.01.2017 року (а.с.58, зворот).
26.12.2018 року ОСОБА_1 подав до управління заяву про поновлення виплати пенсії та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14.12.2018 року №3501-5000002877 (а.с.64).
Відповідно до рішення Комісії №4 від 15.01.2019 року ОСОБА_1 відновлено виплату пенсії з 01.02.2019 року (а.с.65).
Пенсію за період з 01.01.2017 року по 31.01.2019 року нараховано однак виплачено не було.
Вважаючи дії управління протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів ПФУ та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Отже, нормативно-правовим актом, яким визначено підстави припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення), є Закон № 1058-IV. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися виключно за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною першою статті 49 Закону № 1058-IVвиплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.
Конституційний Суд України у Рішенні від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 зазначив, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
У рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) дійшов висновку про те, що право на отримання пенсії, яке стало залежним від місця проживання заявника, свідчить про різницю в поводженні, яка порушувала статтю 14 Конвенції, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції. При цьому Суд зауважив, що у цій справі право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника, що призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункти 51-54).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
Отже, право на пенсію та її одержання не може пов'язуватися з місцем проживання людини.
В даному випадку відповідачем не зазначено, а судом не встановлено, підстави для припинення виплати пенсії, яка була встановлена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Правова позиція з даного питання викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №Пз/9901/20/18 (805/402/18) від 03.05.2018, яким визначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах, в яких позивач: 1) є громадянином України; 2) має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про взяття її на облік, як внутрішньо переміщеної особи; 3) є пенсіонером та отримує пенсію, призначену їй відповідно до Закону № 1058-IV. Поновлення виплати пенсії потребує здійснення додаткових дій позивачем. Відповідач право позивача на отримання пенсії не заперечує.
Вирішуючи позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року по 31 січня 2019 року, суд встановив та зазначає наступне.
Так, аналіз наведених норм пенсійного законодавства дає підстави суду стверджувати, що припинення виплати пенсії можливе виключно у випадках зазначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі відповідного рішення територіальних органів Пенсійного фонду України.
В даному випадку, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як територіальним органом Пенсійного фонду України, не приймалось рішення про зупинення виплати пенсії позивачу.
Будь-яких мотивів вчинення дій по припиненню з 01 січня 2017 року пенсійним органом виплати позивачу пенсії з посиланням на встановлену законом підставу для припинення виплати пенсії відповідачем не зазначено.
В свою чергу, судом встановлено, що саме з 01 січня 2017 року по 31 січня 2019 року було призупинено здійснення пенсійних виплат ОСОБА_1 .
Таким чином, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення пенсійних виплати нарахованих позивачу за період з 01 січня 2017 року по 31 січня 2019 року, оскільки припиняючи виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, не дотримуючись порядку вчинення таких дій, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому, право на отримання пенсії є об'єктом захисту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, припинення виплати пенсії позивачу зі сторони управління було здійснено не у спосіб, передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з точки зору положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виплату нарахованої пенсії після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону №1058-IV, загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, та обов'язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.
Пунктом 9 частини 1статті 16 Закону№1058-IV передбачено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
З аналізу вищенаведених норм суд доходить висновку, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
Згідно протоколу за період 01.01.2017 року по 31.01.2019 року наданого відповідачем, заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 становить 141709,64 грн. (а.с.66).
За таких обставин, суд доходить висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення суду належить допустити до негайного виконання у межах виплати суми пенсії за один місяць що складає 6624,35 грн.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи фактичне задоволення адміністративного позову, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження на користь позивача судових, а саме, судового збору у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, код ЄДРПОУ - 20632802, щодо припинення виплати з 01 січня 2017 року по 31 січня 2019 року пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Кіровським РВДОНУУМВС України в Донецькій області 30 травня 2001р., реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Пенсійного, код ЄДРПОУ - 20632802 виплатити пенсію за минулий час з урахуванням (доплат, надбавок, перерахунків) - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Кіровським РВДОНУУМВС України в Донецькій області 30 травня 2001р., реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 з моменту припинення, 1 січня 2017 року по 31 січня 2019 року в розмірі 141 709 (сто сорок одна тисяча сімсот дев'ять гривень) грн. 64 коп.
Допустити рішення суду до негайного виконання в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) суму пенсії за віком за один місяць у розмірі 6624,35 грн (шість тисяч шістсот двадцять чотири гривні тридцять п'ять копійок).
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук