ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" липня 2019 р. справа № 0940/2081/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,
представника позивача - ОСОБА_1 .С.,
представника відповідача - Стельмащук Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_2
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
07.11.2018 ОСОБА_2 (надалі, також - позивач) звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також - відповідач, Надвірнянське оУПФУ Івано-Франківської області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що протягом 2010-2017 років, позивач змушений був звертатися до суду з метою відновити його право на належну йому пенсію. На підставі судових рішень позивачу здійснено перерахунки пенсії, в результаті чого його пенсія нараховується і виплачується з 05.06.2006. Також на підставі судових рішень йому здійснено інші перерахунки його пенсії. Останній перерахунок пенсії був здійснений у 2017 році, після якого відповідачем було повністю усунено порушення допущені при призначенні йому 05.06.2006 пенсії і на даний час позивач отримує пенсію за віком в розмірі 14350 грн., розмір якої обмежений максимальною величиною.
23.07.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про усунення порушень, а саме зробити перерахунок його пенсії з часу призначення пенсії без обмеження максимальною величиною, однак із листа відповідача №272/В-15 від 03.08.2018 позивачу стало відомо, що відповідач відмовляється зняти максимальну величину його пенсії, посилаючись на розділ 1 ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011.
Вважає дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії згідно розділу 1 ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 неправомірними, а тому просить визнати неправомірними дії Надвірнянського оУПФУ Івано-Франківської області щодо обмеження його пенсії максимальним розміром, встановленим ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи" та зобов'язати Надвірнянське оУПФУ Івано-Франківської області провести нарахування та виплату нарахованої пенсії без обмежень максимальним розміром встановленим ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи".
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків (а.с.54-56).
Позивачем у зазначений строк недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
21.12.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом винесено ухвалу, якою позовну заяву ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій залишено без розгляду.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою позивач оскаржив її до суду апеляційної інстанції.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 скасовано ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 про залишення позовної заяви без розгляду у справі №0940/2081/18, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
17.04.2019 адміністративну справу передано на розгляд судді.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.04.2019 розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 06.05.2019, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.134-136). У відзиві, зокрема зазначив, що 01.01.2016 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-III, відповідно до якого частину третю статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-I доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень". Також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-III, який набрав чинності 01.01.2017 строк тимчасової дії положення про обмеження розміру пенсії продовжено до 31.12.2017, тобто, законодавець установив обмеження пенсії до кінця 2017 в розмірі 10740 грн. Відповідно до ст. 7 закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-III, з 01.01.2018 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373 грн., з липня 2018 1435 грн. та з 01.12.2018 1497 грн. З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 13730 грн., з липня 2018 - 14350 грн. та з 01.12.2018 становить 14970 грн.
Окрім того, згідно ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. ОСОБА_2 призначено пенсію за віком з 05.06.2006, проте позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів тільки 01.11.2018, чим порушив вимоги ст. 122 КАС України. В зв'язку з викладеним, просив у задоволенні позову відмовити (а.с. 134-136).
20.05.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 139-142).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.06.2019 замінено відповідача Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області належним відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.188-189).
19.06.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про закриття підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду (а.с. 192-193).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав адміністративного позову та доданих матеріалів, просив суд позовні вимоги позивача задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, з підстав відзиву на позовну заяву, просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, судом встановлено наступне.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі від 10.07.2014 №161492 ОСОБА_2 призначено пенсію у розмірі 1455,82 грн. (а.с. 175).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у справі №2а-402/2010 від 25.11.2010 позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про перерахунок пенсії з врахуванням пільгового стажу - задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі в перерахунку пенсії з врахуванням пільгового стажу ОСОБА_2 . Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі зарахувати в пільговому обчисленні період роботи ОСОБА_2 в районах Крайньої півночі за період з 17.09.1983 по 31.01.1984, з 01.02.1984 по 12.01.1989, з 31.03.1989 по 05.07.1994, як трудовий стаж, вироблений в районах Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі зробити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з врахуванням пільгового стажу з моменту призначення пенсії з 22.03.2007 (а.с.14-15).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області - залишено без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у справі від 25.11.2010 у справі №2-а-402/2010 - без змін (а.с. 16-18).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у справі №2а-1350/11 від 20.04.2011 в задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії із застосуванням районного коефіцієнта та північної надбавки - відмовлено (а.с.19).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково. Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у справі від 2.04.2011 у справі №2а-1350/11 скасовано та прийнято нову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області при перерахунку пенсії по віку із заробітної плати без врахування районного коефіцієнта та північної надбавки під час праці в Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин за період з 01.01.1992 по 31.07.1992, з 1.10.1992 по 31.03.1993, з 01.05.1993 по 31.06.1994.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком із заробітної плати з урахуванням районного коефіцієнта та північної надбавки під час праці в Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин за період з 01.01.1992 по 31.07.1992, з 1.10.1992 по 31.03.1993, 3 01.05.1993 по 31.06.1994 та стягнуто різницю недоотриманої пенсії починаючи з 24.09.2010 до моменту перерахунку (а.с. 20-21).
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.05.2014 у справі №К/800/27953/13 касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області залишено без задоволення. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 - залишено без змін (а.с. 22-23).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у справі №348/1154/13-а від 12.06.2013 позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі в перерахунку пенсії від 21.03.2013 в перерахунку ОСОБА_2 пенсії в пільговому обчисленні. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі зарахувати ОСОБА_2 періоди роботи з 28.07.1995 по 28.11.1995, з 06.12.1995 по 29.06.1997, з 31.05.1997 по 10.11.2000, з 07.08.2001 по 14.07.2004 в районах, прирівняних до районів Крайньої Півночі в пільговому обчисленні, зарахувавши їх до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення розрахунку один рік роботи за один рік та шість місяців з 21.09.2012 та доплатити пенсію з врахуванням даного пільгового стажу (а.с.24-25).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2014 у справі №9217/13 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області - залишено без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 12.06.2013 у справі №348/1154/13-а - без змін (а.с. 26-27).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 09.12.2013 у справі №348/3052/13-а позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо призначення пільгової пенсії ОСОБА_2 за період з 05.06.2006 по 22.03.2007. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за період з 05.06.2006 по 22.03.2007 (а.с.28-29).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2014 у справі №876/117/14 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Надвірнянському районі Івано-Франківської області - залишено без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 09.12.2013 у справі №348/3052/13-а - без змін (а.с. 30-31).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 28.10.2014 у справі №348/1422/14-а позов ОСОБА_2 задоволено частково, поновивши строк звернення до суду, як пропущений з поважних причин. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо перерахунку у червні 2013 заробітної плати, отриманої ОСОБА_2 за період з грудня 1992 по липень 1994 в Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин з курсу російського рубля на курс українських карбованців. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок ОСОБА_2 з червня 2013 заробітної плати, отриманої за період з грудня 1992 по липень 1994 в Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин по курсу російського рубля згідно Архівної довідки №108-В-13 від 15.02.2010. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо неврахування при розрахунку ОСОБА_2 заробітної плати, вказаної в довідці від 19.05.2006 за період його роботи на Крайній Півночі з квітня 1989 по червень 1994 у Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсію з 05.06.2006, з урахуванням розміру заробітної плати, вказаної в довідці від 19.05.2006 за період його роботи на Крайній Півночі з квітня 1989 по червень 1994 у Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин (а.с.32-35).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2015 у справі №876/10341/14 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області - залишено без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 28.10.2014 у справі №348/1422/14-а - без змін (а.с. 36-38).
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.05.2014 у справі №К/800/40968/14 касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2014 у справі №348/17/14-а. Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30.01.2014 у справі №348/17/14-а - залишено в силі (а.с. 39-40).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 06.11.2014 у справі №348/2014/14-а позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо відмови виключення 50 місяців підряд з розрахунку заробітної плати, яку ОСОБА_2 отримував в період з 01.07.2000 по 31.01.2006. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсію за Списком 2 з 05.06.2006 згідно вимог ч.1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключивши 50 місяців підряд з розрахунку його заробітної плати, яку він отримував в період з 01.07.2000 по 31.01.2006. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо нарахування пенсії ОСОБА_2 з обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області зняти ОСОБА_2 обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати за період з 01.07.1991 по 30.06.1997 при обчисленні пенсії та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 05.06.2006 з врахуванням повного заробітку також виплатити недоплачені йому суми (а.с.41-42).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2015 у справі №876/10828/14 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 06.11.2014 у справі №348/2014/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними - залишено без задоволення. Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 06.11.2014 у справі №348/2014/14-а - залишено без змін (а.с. 43-44).
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 17.05.2017 у справі №К/800/22236/15 касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області задоволено частково. Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 06.11.2014 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2015 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с. 45-47).
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 25.10.2017 у справі №348/2014/14-а позов ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними задоволено частково. Визнано неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо нарахування пенсії ОСОБА_2 із обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6. Зобов'язано Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зняти ОСОБА_2 обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати за період з 01.07.1991 по 30.06.1997 при обчисленні пенсії та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 05.06.2006 з врахуванням повного заробітку також виплатити недоплачені йому суми (а.с.48-49).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017 у справі №876/11194/17 апеляційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - залишено без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 25.10.2017 у справі №348/2014/14-а - без змін (а.с. 50-52).
На підставі одного з зазначених рішень, позивачу призначена пенсія з 05.06.2006.
Згідно розділу 1 ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011 зазначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
23.07.2018 ОСОБА_2 звернувся до Надвірнянського об'єданого управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про усунення порушень, а саме зробити перерахунок його пенсії з часу призначення пенсії без обмеження максимальною величиною (а.с. 11).
03.08.2018 Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом №272/В-15 на звернення позивача зокрема зазначило, що відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлюються законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до Закону України від 07.12.2017 №2246-VIII "Про державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2018 становить 1373,00 грн., відповідно Ваш розмір пенсії з 01.01.2018 - 13730,00 грн.
На виконання ЗУ "Про державний бюджет на 2018" (про зміну максимального розміру з 01.07.2018 - 14350,00 грн.) управлінням 11.07.2018 направлено запит в Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області по питанню надання роз'яснення, щодо проведення даного перерахунку. Після надходження відповіді Вас буде повідомлено додатково (а.с.12).
Не погоджуючись з даним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Розпорядженням Управління ПФУ в Надвірнянському районі від 10.07.2014 №161492 ОСОБА_2 з 05.06.2006 призначено пенсію у розмірі 1455,82 грн. (а.с. 175).
У подальшому, згідно рішень судів здійснено перерахунок пенсії та згідно довідки Надвірнянського оУПФУ Івано-Франківської області від 28.05.2019 №6920 ОСОБА_2 отримує пенсію за віком по списку №2: червень 2006 - 20779,88 грн., липень - вересень 2006 по - 23976,79 грн., жовтень - грудень 2006 - 23978,39 грн., січень - березень 2007 по -23981,58 грн., квітень - вересень 2007 по - 23988,43 грн., жовтень - грудень 2007 по - 23989,58 грн., січень - лютий 2008/ по - 36314,22 грн., березень 2008 - 36389,47 грн., квітень - червень 2008 по - 36391,98 грн., липень - вересень 2008 по 36392,21 грн., жовтень 2008 - березень 2009 по - 40921,40 грн., квітень - червень 2009 по - 40928,90 грн., липень - вересень 2009 по - 40935,60 грн., жовтень 2009 - 40949,80 грн., листопад - грудень 2009 по 40966,90 грн., січень - березень 2010 по - 40966,32 грн., квітень - червень 2010 по 40968,83 грн., липень - вересень 2010 по 40969,51 грн., жовтень - листопад 2010 по - 40972,70 грн., грудень 2010 - 40975,21 грн., січень - березень 2011 по 40978,86 грн., квітень - жовтень 2011 по 40982,05 грн., жовтень - листопад 2011 по 7840,00 грн., грудень 2011 - 8000,00 грн., січень - березень 2012 по - 8220,00 грн., квітень - вересень 2012 по 8440,00 грн., жовтень - листопад 2012 по 8560,00 грн., грудень 2012 - 8840,00 грн., січень - листопад 2013 по - 8940,00 грн., грудень 2013 - серпень 2015 по - 9490,00 грн., вересень 2015 - грудень 2017 по - 10740,00 грн., січень 2018 - червень 2017 по - 13730, 00 грн., липень 2018 - жовтень 2018 по - 14350,00 грн., листопад 2018 - травень 2019 по - 14970,00 грн.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
За статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI (в редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивача, далі - Закон № 3668-VI) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону № 1789-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Закону України від 24.12.2015 року № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено тимчасове обмеження на період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн.
01.01.2016 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-III, відповідно до якого частину третю статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-I доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Також Законом №911-III частину першу статті 85 Закону №1788-XII доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Законом №911-III частину першу статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011, доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто 10740,00 гривень.
Також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-III, який набрав чинності 01.01.2017 строк тимчасової дії положення про обмеження розміру пенсії продовжено до 31.12.2017, тобто, законодавець установив обмеження пенсії до кінця 2017 в розмірі 10740 грн. Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-III, з 01.01.2018 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373 грн., з липня 2018 - 1435 грн. та з 01.12.2018 - 1497 грн.
З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати - 13730 грн., з липня 2018 - 14350 грн. та з 01.12.2018 - 14970 грн.
Таким чином, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 13730,00 грн. (ч.3 ст. 27 Закону №1058), з 01.07.2018 - 14350,00 грн. (ч.3 ст. 27 Закону №1058) та з 01.12.2018 - 14970,00 грн. ( ч.3 ст. 27 Закону №1058 та п. 2 розділу 2 Закону України від 03.10.2017 №2148 - VIII.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Наведені норми кореспондуються з положеннями частини третьої статті 27 Закону № 1058-IV, за якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Буквальний та системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що вони не звужують зміст вже набутих прав пенсіонерів, розмір призначеної пенсії яких більший зазначеного максимального розміру. Водночас, запроваджують обмеження, в тому числі на період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щодо розміру призначених пенсій, зокрема, відповідно до законів № 1789-ХІІ та №1697-VII.
За наведеними законодавчими положеннями виплата перерахованої пенсії обмежується указаним максимальним розміром.
Отже, розмір пенсії яку отримував ОСОБА_2 з часу призначення пенсії становив 1455,82 грн. грн., а після застосованого обмеження виплати розміру відповідно до Законів № 1789-ХІІ та №1697-VII склав 7840,00 грн., тобто збільшився, а у подальшому складав: жовтень - листопад 2011 по 7840,00 грн., грудень 2011 - 8000,00 грн., січень - березень 2012 по - 8220,00 грн., квітень - вересень 2012 по 8440,00 грн., жовтень - листопад 2012 по 8560,00 грн., грудень 2012 - 8840,00 грн., січень - листопад 2013 по - 8940,00 грн., грудень 2013 - серпень 2015 по - 9490,00 грн., вересень 2015 - грудень 2017 по - 10740,00 грн., січень 2018 - червень 2017 по - 13730, 00 грн., липень 2018 - жовтень 2018 по - 14350,00 грн., листопад 2018 - травень 2019 по - 14970,00 грн.
Таким чином, на час розгляду справи у суді пенсія позивача становить 14970,00 грн., а на час призначення пенсії її розмір становив 1455,82 грн.
Наведені обставини свідчать про відсутність звуження обсягу прав та свобод позивача у спірних правовідносинах, а тому суд вважає правомірним обмеження розміру пенсії позивача вказаним максимальним розміром.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, підстави для стягнення з відповідача судового збору відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000).
Суддя Микитюк Р.В.
Рішення складене в повному обсязі 15 липня 2019 р.