Рішення від 09.07.2019 по справі 500/1201/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1201/19

09 липня 2019 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Ногас С.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Смика А.Я., довіреність від 01.07.2019 №9502/10

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.03.2019 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;

- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.44 п.4 розділу XV "Прикінцеві положення", починаючи з 01.03.2019 року з врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 08.12.1994 позивачу була призначена пенсія за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а з 13.10.2017 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при загальному стажі роботи 34 роки 7 місяців 20 днів із врахуванням величини оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1,35%. З 01.03.2019 розмір пенсії зменшився і листом від 03.04.2019 №ВЕБ-19195-Ф-С-19-012382 Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомило, що оскільки до звернення за пенсією за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вже отримував пенсію відповідно до іншого законодавства, тому враховуючи норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно враховувати величину оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 03.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

19.06.2019 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на адміністративний позов ОСОБА_1 .

Крім того, 20.06.2019 відповідачем подано до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін в адміністративній справі.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 клопотання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін задоволено. Визначено розгляд адміністративної справи №500/1201/19 за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін і призначено у справі судове засідання на 09.07.2019.

В судовому засіданні 09.07.2019 позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області проти задоволення позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, представників відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивачу ОСОБА_1 з 02.12.1994 призначена пенсія за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

13.10.2017 року позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про призначення пенсії за віком.

На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням величини оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.

Листом від 03.04.2019 за №ВЕБ-19195Ф-С-19-012382 Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомило позивача, що оскільки до звернення за пенсією за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він вже отримував пенсію відповідно до іншого законодавства, тому враховуючи норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно врахувати величину оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Тому в лютому 2019 року його пенсійну справу приведено у відповідність до норм чинного законодавства та перераховано з 1 березня 2019 року із врахуванням величини оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1%.

За матеріалами пенсійної справи страховий стаж становить 34 роки 7 місяців 21 день. Відповідно коефіцієнт страхового стажу з врахуванням величини оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1% становить 0,34583.

Розмір пенсії з 01.03.2019 обчислено із середньомісячного заробітку 11842,11 грн. (4404,35 х 2,68873, де 4404,35 грн. - середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,17; 2,68873 індивідуальний коефіцієнт заробітку за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до наявного страхового стажу з 01.04.2002 по 30.09.2017).

Відповідно пенсійна виплата з 01.03.2019 становить 4095,36 грн. (11842,11х0,34583).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача що виразились у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а не 1,35% відповідно до пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при перерахунку з 01.03.2019 пенсії за віком звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1-1 Закону України від 09.04.1992 N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з положеннями статті 7 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

Таким чином, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), такій особі призначається одна пенсія за її вибором.

Статтею 1 Закону №1058-IV встановлено, що пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати.

Пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що Законом №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший і саме у такому випадку показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу.

Як слідує з матеріалів адміністративної справи, позивачу з 13.10.2017 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-V111, який в цій частині набрав чинності з 01.10.2017 внесено зміни до Прикінцевих положень Закону №1058-ІV та доповнено пунктами 4-3, 4-4.

Абзацом першим пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно частини першої статті 25 Закону №1058-ІV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс =СмхВс/100%х12, де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Отже, за правилами пункту 4-4 розділу ХV Закону №1058-IV середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, застосовується лише у випадку призначення пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.

Суд зазначає, що позивачу ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше 13.10.2017. При цьому, Законом №1058-ІV не врегульовано порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за вислугу років.

Дана правова позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 26.06.2018 справі №367/1830/17.

Суд, враховуючи правову позицію Верховного Суду, яка викладена у постанові від 26 червня 2018 року у справі № 367/1830/17 та положення частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що вказана правова позиція підлягає застосуванню у вказаній справі.

За таких встановлених обставин, судом не приймаються до уваги твердження представника відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, що оскільки до звернення за пенсією за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач вже отримував пенсію відповідно до іншого законодавства, тому при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV необхідно врахувати величину оцінки вартості одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Встановлені обставини свідчать про протиправність дій відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% та з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до підпункту 4-4 пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2019 з врахуванням раніше виплачених сум.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до підпункту 4-4 пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2019 з врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1536 (одну тисячу п'ятсот тридцять шість) грн. 80 (вісімдесят) коп. згідно квитанцій №0.0.1366830067.1 від 28.05.2019 на суму 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп. та №0.0.1366830063.1 від 28.05.2019 на суму 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач - Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15 липня 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.