Рішення від 15.07.2019 по справі 480/1905/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 р. Справа № 480/1905/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області

до Відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, третя особа - Іванівський дошкільний навчальний заклад "Зірочка" Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Охтирської місцевої прокуратури Сумської області звернувся в інтересах держави до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, третя особа - Іванівський дошкільний навчальний заклад "Зірочка" Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, в якій просить:

- зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області звернутись на сесію Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Іванівського ДНЗ «Зірочка» площею 1,50 га, що знаходиться за адресою вул. Іванівська, 5 в с. Іванівка, Великописарівського району Сумської області .

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що Охтирською місцевою прокуратурою відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» витребувано інформацію з відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради щодо використання та розпорядження земельними ділянками, які перебувають у постійному користуванні закладів освіти Великописарівського району Сумської області. В ході опрацювання інформації встановлено, що відповідачем не вживаються заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають в користуванні загальноосвітніх закладів Великописарівського району, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Великописарівського району.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Статті 125, 126 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 80 Закону України «Про освіту».

Враховуючи зазначене, просить зобов'язати відповідача звернутись на сесію Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Іванівського ДНЗ «Зірочка» площею 1,50 га, що знаходиться за адресою вул. Іванівська, 5 в с. Іванівка, Великописарівського району Сумської області .

Ухвалою суду від 30.05.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, про що сторони повідомлені належним чином (а.с. 49, 50, 51).

Відповідачем не надано відзив на позовну заяву, третьою особою не надано пояснень щодо позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням 4 сесії 8 скликання Кириківської селищної ради Великописарівського району від 13.02.2017 «Про перепідпорядкування Іванівського ДНЗ «Зірочка» до відділу освіти, спорту та молоді Кириківської селищної ради», вказаний дошкільний навчальний заклад підпорядковано відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради, а також здійснено передачу основних засобів, необоротних активів, предметів, матеріалів та інших зобов'язань Іванівського ДНЗ «Зірочка» до відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради (а.с. 24).

Рішенням 1 сесії 8 скликання Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області від 23.12.2016 «Про реорганізацію Іванівської сільської ради» розпочато процедуру реорганізації юридичної особи - Іванівської сільської ради шляхом приєднання до Кириківської селищної ради.

Кириківська селищна рада є правонаступником прав та обов'язків Іванівської сільської ради з дня набуття повноважень Кириківською селищною радою, обраною Кириківською селищною об'єднаною територіальною громадою (а.с. 22-23).

Крім цього, встановлено, що Іванівський дошкільний навчальний заклад «Зірочка» зареєстрований як юридична особа та знаходиться за адресою: вул. Іванівська, 5, с. Іванівка Великописарівського району Сумської області. Засновником вказаного дошкільного закладу є Кириківська селищна рада Великописарівського району Сумської області. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців внесено записи про державну реєстрацію Іванівського ДНЗ «Зірочка» як юридичної особи 19.10.2007 № 16111020000000241 (а.с. 26).

Відповідно до Статуту Іванівського дошкільного навчального закладу «Зірочка» Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, затвердженого рішенням 6 сесії 8 скликання Кириківської селищної ради від 10.03.2017, головною метою дошкільного навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку (а.с. 27-37).

Також, судом встановлено, що Іванівський ДНЗ «Зірочка» користується земельною ділянкою площею 1,50 га, на якій розташовані будівлі та двір дошкільного навчальних закладів та знаходиться у комунальній власності Кириківської селищної ради Великописарівського району (а.с. 21).

Згідно листа Відділу у Великописарівському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №309/113-19 від 04.04.2019 р. відсутня інформація щодо обліковування земельної площі під Іванівським ДНЗ "Зірочка" (смт Киріківка, вул. Іванівська, 5) (а.с. 45-46).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Статтею 13 Закону України «Про освіту» визначено, що для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій.

Відповідно до ст. 24 вищезазначеного Закону управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

Частинами 2, 6 статті 25 зазначеного Закону визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа, в тому числі: затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов'язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

Згідно ч.2 ст. 66 Закону районні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад: планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування (міські ради міст з населенням більше 50 тисяч - самостійно; міські ради міст з населенням менше 50 тисяч - за погодженням з обласною радою); закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами).

Статтею 78 Закону визначено, що фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством, убвенцій. Фінансування здобуття повної загальної середньої освіти здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі шляхом надання освітніх субвенцій місцевим бюджетам, коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів ч.І, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Статті 125, 126 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч. 1, 3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Тобто, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальну середню освіту» управління системою загальної середньої освіти здійснюється органами місцевого самоврядування.

Статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів селищних рад у сфері освіти належать: управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить в тому числі, право комунальної власності на заклади освіти. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Згідно п.1.1 Положення про відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, затвердженого рішенням 2 сесії 8 скликання Кириківської селищної ради від 11.01.2017 (далі - Положення) відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області (далі - відділ освіти, молоді та спорту) є виконавчим органом селищної ради, який утворюється селищною радою та є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, і підпорядковується виконавчому комітету селищної ради та селищному голові, а з питань здійснення делегованих йому повноважень підконтрольний Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації.

Пунктом 1.4. Положення визначено, що відділ освіти, молоді та спорту є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.4, 3.3 Положення основними завданнями відділу освіти, молоді та спорту є реалізація державної політики в галузі освіти з урахуванням особливосте соціально-культурного середовища, контроль за дотриманням законодавства в галузі освіти навчальними закладами усіх типів і форм власності, розташованими на території селища.

Згідно з п.3.1, 3.3 Положення відділ освіти, молоді та спорту відповідно до покладених на нього завдань здійснює керівництво загальноосвітніми, дошкільними, позашкільними навчальними закладами, забезпечує оперативний контроль за збереженням існуючої мережі навчальних закладів, сприяє їх навчально-методичному, фінансовому та матеріально-технічному оснащенню.

Пунктом 3.4, 4.4 Положення визначено, що відділ освіти, молоді та спорту сприяє фінансовому забезпеченню існуючої мережі навчальних закладів, вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, що перебувають у комунальній власності, брати безпосередню участь у формуванні бюджету освітньої галузі.

Згідно листа Кириківської селищної ради Іванівський ДНЗ «Зірочка» користується земельною ділянкою площею 1,50 га, на якій розташовані будівлі та двір дошкільного навчальних закладів та знаходиться у комунальній власності Кириківської селищної ради Великописарівського району, однак правовстановлюючі документи, на земельну ділянку, на якій розташований Іванівський ДНЗ «Зірочка» площею 1,50 га відсутні (а.с. 21).

Відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради по питанню надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Іванівського ДНЗ «Зірочка» на території Кириківської селищної ради та щодо виділення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями даного дошкільного навчального закладу не звертався. Кошти з місцевого бюджету на вказані цілі не виділялись. Питання щодо виділення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку на сесії Кириківської селищної ради не розглядалось.

Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно зі ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Так, відповідно до ст.ст. 3,4 до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов'язковій державній реєстрації.

Однак, у порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, які використовується Іванівським ДНЗ «Зірочка» площею 1,50 га не оформлено, реєстрацію права постійного користування не проведено.

Приписами п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження селищних рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад.

Згідно ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов'язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.

Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально- виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України №63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.

Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об'єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо. Отже, правилами передбачені вимоги щодо розміщення земельної ділянки, її характеристик, тощо.

Вказані Державні санітарні правила і норми поширюються на дошкільні навчальні заклади, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.

Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 80 Закону України «Про освіту».

З наведеного слідує, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону.

Однак судом встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Іванівський ДНЗ «Зірочка» не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

Таким чином, відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради, який здійснює управління вказаним закладом освіти, відповідає за матеріальне-технічне забезпечення, виконує повноваження у сфері освіти, не виконав покладені на нього вищевказаними нормами повноваження, не вжив жодних заходів, спрямованих на належне оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходяться цей навчальний заклад.

Враховуючи зазначене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області до Відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, третя особа - Іванівський дошкільний навчальний заклад "Зірочка" Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області (42832, Сумська область, Великописарівський район, смт Кириківка, вул. Правдинська, 32, код ЄДРПОУ 38043810) звернутись на сесію Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Іванівського ДНЗ «Зірочка» площею 1,50 га, що знаходиться за адресою вул. Іванівська, 5 в с. Іванівка, Великописарівського району Сумської області .

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук