Ухвала від 09.07.2019 по справі 1.380.2019.001870

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.001870

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

09 липня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючий суддя Кухар Н.А.

Секретар судового засідання - Шавель М.М.,

за участю:

позивач - ОСОБА_1

представника відповідача - Борківський О.Р.

розглянувши у підготовчому засіданні у м. Львові клопотання про залишення позовної заяви без розгляду за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про зобов'язання відповідача замінити у наказах СБ України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008 та інших розпорядчих документах державного органу словосполучення «начальник сектору внутрішньої безпеки» на «начальник представництва внутрішньої безпеки».

08.05.2019 року відкрито загальне провадження провадження та призначено підготовче засідання.

Представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. Клопотання обґрунтоване тим, що позивачем пропущено шестимісячний строк коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Позивач в судовому засіданні заперечував щодо даного клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, вважає, що строк звернення до суду не пропущено, так як він оскаржував дії відповідача до Голови СБУ України 10.01.2019 року та 24.01.2019 року йому була надана відповідь.

Представник відповідача в судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.

Нормою ст. 122 КАС України, визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що дотримання строку звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту таких прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання вказаних строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, може звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Суд також звертає увагу на те, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Судом встановлено, що позивач 30.05.2018 року скерував відповідачу запит на інформація щодо наявності посади начальника сектору внутрішньої безпеки в наказі СБ №30дск від 22.01.2008 р.

05.06.2018 року відповідачем скерована відповідь, у якій зазначено, що у переліках посад і посадових окладів військовослужбовців СБ України, затверджених наказом від 22.01.2008 №30 дск, посада начальника сектору внутрішньої безпеки відсутня, проте у вказаних переліках передбачена аналогічна за статусом посада начальника представництва внутрішньої безпеки.

10.07.2018 року позивач скерував заяву щодо виправлення неточних відомостей, викладених у наказі СБ України від 28.05.2008 р №738-ос, які впливають на перерахунок пенсії та 01.08.2018 року йому скерована відповідь щодо відсутності підстав для внесення змін у наказ.

03.09.2018 року позивач скерував скаргу на ім'я Голови СБУ України на протиправні дії ( бездіяльність) начальника Управління з особовим складом СБ України Баліоза Б. , скоєні в процесі розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2018 року.

25.09.2018 року відповідачем скерована відповідь, у якій зазначено, що підстави для внесення змін у наказ від 28.05.2008 р №738-ос відсутні.

Отже, з часу отримання відповіді позивачем починається обрахунок строку звернення до суду, так як позивачу стало відомо про позицію відповідача з порушеного питання.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою 16.04.2019 року, тобто пропустив трьохмісячний строк звернення до суду відповідно до ч.4 ст.122 КАС України.

Щодо посилання позивача на те, що строк звернення до суду ним не пропущено, так як 24.01.2019 року відповідачем скерована відповідь на його заяву від 10.01.2019 року, то суд вважає такі необґрунтованими, так як про відмову відповідачем внести зміни до наказів йому стало відомо у вересні 2018 року, тобто позивачем пропущено строк звернення до суду.

Відповідно ч.3 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Так як, позивачем не подано до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням). Тому, на користь позивача необхідно повернути сплачений судовий збір в сумі 768,40 грн. відповідно до квитанції № 0.0.1319872778.1 від 09.04.2019 та судовий збір у сумі 768,40 грн. відповідно до квитанції № 0.0.1344666606.1 від 06.05.2019.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241, 248 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача - задовольнити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Служби безпеки України про зобов'язання вчинити дії, - залишити без розгляду.

Повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн. відповідно до квитанції № 0.0.1319872778.1 від 09.04.2019 та судовий збір у сумі 768,40 грн. відповідно до квитанції № 0.0.1344666606.1 від 06.05.2019.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складений і підписаний 15 липня 2019 року.

Суддя Кухар Н.А.