Постанова від 11.07.2019 по справі 444/1675/19

Справа № 444/1675/19

Провадження № 3/444/652/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2019 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й., оглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Старосамбірського відділення поліції Самбірського відділу поліції Головного управління патрульної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1

за статтями 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

02.07.2019 року інспектором сектору реагування патрульної поліції Старосамбірського відділення поліції Самбірського відділу поліції Головного управління патрульної поліції у Львівській області старшим лейтенантом поліції Самойленко Ольгою Василівною складено відносно гр. ОСОБА_1 протоколи про адміністративне правопорушення серії ОБ № 027539 за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення та серії ОБ № 027540 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дані протоколи надійшли на адресу Жовківського районного суду Львівської області в одному конверті та, як вбачається із супровідного листа, в межах матеріалів однієї справи.

Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.

Згідно із ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.

Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.

Згідно ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Вважаю, що кожний протокол із додатками повинен оформлятися окремими матеріалами.

Неприпустим є об'єднання двох протоколів з додатками в одні матеріали справи, оскільки як випливає з норм ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення саме компетенцією суду у випадку розгляд справи за ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вирішення питання об'єднання справ та накладення адміністративного стягнення.

Тобто посадова особа, якою складено протоколи за за ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення не є в даному випадку компетентною посадовою особу для вирішення питання об'єднання протоколів про адміністративні правопорушення в одну справу, оскільки згідно ст. 221 Кодексу України про адміністративні правопорушення саме судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені стю 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому саме компетенцією судді є питання об'єднання справ та накладення стягнення в даній категорії справ.

Крім того необхідно звернути увагу, що згідно ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються серед іншого прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У протоколі серії ОБ № 027540 від 21.06.2019 року, який складено відносно ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення не вказано адреси потерпілого. Крім того немає пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Також із фабули, яка викладена в даному протоколі не вбачається з яким саме автомобілем, тобто марки, моделі, номерний знак, було здійснено зіткнення ОСОБА_1 .

В пункті "до протоколу додаються" є зазначено лише про схему місця ДТП. В той же час в пункті протоколу "пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності по суті правопорушення" зазначено, що пояснення є на окремому аркуші.

А тому протокол містить суперечливі дані.

Крім того на адресу суду надійшло дві схеми місця ДТП, а тому незрозумілим є те, чому у пункті "до протоколу додаються" вказано лише про одну схему місця ДТП.

Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що суд бере до уваги лише ті докази, які здобуті в порядку, що не суперечить Закону.

Крім того у протоколі серії ОБ № 027530 від 21.06.2019 року, який складено відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення не вказано адреси потерпілого.

Не зрозумілим до якого з протоколів додатком є пояснення ОСОБА_2 .

А тому складачу протоколу необхідно вжити всіх заходів для належного оформлення протоколів та додатків, розділення протоколів з додатками в окремі матеріали справ та повторне направлення їх на адресу суду після виправлення недоліків, які зазначено вище.

Додатково роз'ясню, що відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 року № 672/5 , а саме як передбачено розділом 2 п.2 протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративні правопорушення підписаний особою, щодо якої він складений. А тому всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення, схему ДТП повинні бути обумовлені з особами щодо якої складено протокол та особою, яка є потерпілою стороною, свідком та вносятся після погодження з ними.

З врахуванням наведено, в разі внесення змін в протоколи про адміністративні правопорушення, такі складачу протоколів необхідно обумовити з особою, щодо якої складено протоколи.

Верховним судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненняими від 19.12.2008 року).

А тому зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають правильно розглянути та вирішити справу.

У зв'язку із наведеним матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути на доопрацювання.

Керуючись статтями. 256, 268, 277, 278, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ :

Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути в Старосамбірське відділення поліції Самбірського відділу поліції Головного управління патрульної поліції у Львівській області для доопрацювання з підстав вказаних у мотивувальній частині даної постанови, зокрема належного оформлення протоколів, формування окремих матеріалів справ щодо кожного протоколу з додатками.

Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя Зеліско Р. Й.