Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/183/19
2/382/359/19
Іменем України
14 червня 2019 року Яготинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Кисіль О.А.
при секретарі Твердохліб Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області про скасування державної реєстрації права власності,
Позивач звернувся до Яготинського районного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області про скасування державної реєстрації права власності, в котрій зазначено, що 28 листопада 2017 року Яготинським районним судом Київської області у справі № 382/1793/17 було винесено рішення за позовом ОСОБА_2 до Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області, яким позов позивача про визнання права власності на спадкове майно задоволено, зокрема: визнано за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 , розміром 4,56 га, яка розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області, призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала його бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 від 27 грудня 2002 року. На підставі даного рішення було проведено державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 4,56 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області, номер запису про право власності: 26304744 від 21.05.2018 року. Рішенням Апеляційного суду Київської області від 27 листопада 2018 року скасовано рішення Яготинського районного суду від 28 листопада 2017 року яким було визнано право власності на спадкове майно за відповідачем ОСОБА_2 . Разом з тим даним рішенням не було скасовано державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 4,56 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради, Яготинського району Київської області, номер запису про право власності: 26304744 від 21.05.2018 року. Мотивуючи тим, що право власності є непорушним, а реєстрація в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно порушує його права як власника земельної ділянки, просив скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності: 26304744 від 21.05.2018 року, про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 4,56 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради, Яготинського району Київської області.
Враховуючи викладене, позивач просив скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з номером запису про право власності 26304744 від 21.05.2018 року, про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 4,56 га з кадастровим номером НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області.
В судове засідання представник позивача не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, в заяві до суду просив розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримав.
В судове засідання відповідач ОСОБА_2 повторно не з"явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, відповідно до ч.11 ст.128 ЦПК України.
Представник Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області в судове засідання не з"явився, звернувся із заявою про розгляд спраив у його відстуність, визнавши позовні вимоги.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, враховуючи, що в справі є достатньо доказів для її розгляду, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Право власності на землю набувається та реалізується у відповідності до Конституції України та Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 116 ЗК України набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до положення ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам рівні умови захисту прав власності на землю; захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом застосування інших, передбачених законом, способів.
В силу ч. 1 ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Згідно ч. 1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.».
Згідно ст. 16 ЦК України “Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу”.
Відповідно до ст. 41 Конституції України “Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним“.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
На підставі ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У ст. 1 Першого протоколу до Конвенції зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини в своїй практиці (рішення від 09 жовтня 1979 року в справі Ейрі про Ірландії (п. 24), рішення від 13 травня 1980 року в справі Артіко проти Італії (п. 35), рішення від 30 травня 2013 року в справі Наталія Михайленко проти України (п. 32) визначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод призначена для гарантування не теоретичних або примарних прав, а прав практичних та ефективних.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" загальними засадами державної реєстрації прав є:гарантування державою обєктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обовязковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Згідно положення ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав. У разі зміни ідентифікаційних даних суб'єкта права, відомостей про об'єкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, виявлення технічної помилки в записах Державного реєстру прав чи документах, виданих за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), за заявою власника чи іншого правонабувача, а також у випадку, передбаченому підпунктом "в" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, вносяться зміни до записів Державного реєстру прав. У разі якщо помилка в реєстрі впливає на права третіх осіб, зміни до Державного реєстру прав вносяться на підставі відповідного рішення суду. Подання та отримання документів за заявою про внесення змін до записів Державного реєстру прав здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про внесення змін до запису Державного реєстру прав, про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна відповідний запис скасовується. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про відмову в державній реєстрації прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "б" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування відповідного рішення та відновлюється розгляд документів за відповідною заявою у сфері державної реєстрації прав.
Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Рішенням Яготинського районного суду Київської області від 28.11.2017 року (а.с. 4-6) за позовом ОСОБА_2 до Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області, позов позивача про визнання права власності на спадкове майно задоволено, зокрема: визнано за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 , розміром 4,56 га, яка розташована на території Черняхівської сільської ради, призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала його бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 від 27 грудня 2002 року.
Рішенням Київського апеляційного суду Київської області від 27.11.2018 року, рішення Яготинського районного суду Київської області скасовано, в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено (а.с.7-11).
Згідно інформаційної довідки 131693772 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєсру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна, земельна ділянка площею 4,56 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області, зареєстрована за ОСОБА_2 , номер запису про право власності: 26304744 від 21.05.2018 року (а.с.11).
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд виходить з того, що право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку № НОМЕР_1 , яка АДРЕСА_1 території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та належана ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі державного акта на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 від 27 грудня 2002 року припинено, а тому суд вважає за необхідне скасувати також запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з номером запису про право власності 26304744 від 21.05.2018 року, про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 4,56 га з кадастровим номером НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області.
Керуючись ст. ст.141, 258-259, 265, 268, 354 ЦПК України, ст. ст. 16, 319, 391, 393 ЦК України, ст. ст. 116, 125, 152, 155 ЗК України, ст. ст. 19, 41 Конституції України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. ст. 3, 19, 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", суд
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області про скасування державної реєстрації права власності, задовольнити.
Скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з номером запису про право власності 26304744 від 21.05.2018 року, про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 4,56 га з кадастровим номером НОМЕР_3 , яка розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі через Яготинський районний суд апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, після проголошення повного рішення 25 червня 2019 року, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кисіль О.А.