Рішення від 12.07.2019 по справі 520/4402/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

12 липня 2019 р. № 520/4402/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Київської міської митниці ДФС (бульв. Гавела Вацлава, буд. 8а, м.Київ, 03124, код ЄДРПОУ 39422888) , Головного управління Державної казначейської служби (вул.Терещенківська, 11-А, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37993783) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви від 14.05.2019 р., просить суд:

- визнати дії Київської міської митниці ДФС незаконними та скасувати оглядовий розпис М-15 №UA100190/2018/004388 від 30.10.2018 р., яким нараховано митні платежі у сумі 1201,92 грн.;

- стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві сплачені митні платежі у сумі 1201,92 грн., шляхом перерахування на рахунок ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) р/р НОМЕР_2 в АТ "Таскомбанк" МФО 339500;

- стягнути з відповідачів на користь позивача понесені судові витрати.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ним було відправлено «заточное устройство Профиль К-02» на гарантійний ремонт до Росії, про що було зазначено в митній декларації CN23 від 01.08.2018 р. Посилка була доставлена назад, та відповідно оглядового розпису М-15 №UA100190/2018/004388 від 30.10.2018 р. Київська митниця ДФС нарахувала митні платежі у сумі 1201,92 грн. Зазначені дії позивач вважає незаконними. Неодноразові спроби пояснити представникам митниці, що цей пристрій раніше було вивезено за межі митної території для гарантійного ремонту, не дали результату. У зв'язку з зазначеними обставинами позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 р. позовну заяву було залишено без руху. Позивачем на виконання ухвали суду від 06.05.2019 р. надано уточнену позовну заяву. Ухвалою суду 17.05.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача - Київської міської митниці ДФС, засобами поштового зв'язку направлено відзив 06.06.2019 року, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначивши, що під час митного контролю встановлено, що відповідно вкладення міжнародного поштового відправлення є пристрій для заточування різальних інструментів «Профіль К-02» виробництва Російської Федерації. З урахуванням норм ст.374 Митного Кодексу України, а саме сумарна фактурна вартість товару перевищує еквівалент 150 євро, митним органом проведено оформлення з нарахуванням митних платежів у сумі 1201,92 грн. Позивачем також не було заявлено товар у режим тимчасового вивезення, у зв'язку з чим його не можна вважати таким, що раніше вивезений з України. Також відповідач зазначив, що до Київської міської митниці ДФС ОСОБА_2 з заявами з питань митного оформлення міжнародного поштового відправлення не звертався, а його заява до ДФС була відпрацьована ДФС України. Отже, відповідач вважає вимоги позивача протиправними та такими, що не підлягають задоволенню.

Представником відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, засобами поштового зв'язку направлено на адресу суду відзив, в якому представник зазначив, що відповідний орган казначейства на підставі отриманих висновків митного органу ДФС здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. Відповідач зазначає, що він є неналежним відповідачем у справі, оскільки здійснює лише обслуговування Державного бюджету, у зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, які стосуються Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві.

Повно та всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, дослідивши надані докази, надавши оцінку всім аргументам учасників справи проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на адресу ОСОБА_3 (м АДРЕСА_2 Іжевськ АДРЕСА_3 ) 01.08.2018 р ІНФОРМАЦІЯ_1 направив заточний пристрій «Профиль К-02» у кількості одна штука на гарантійний ремонт, про що зазначив в митній декларації. (а.с.14-15)

22.10.2018 р. ОСОБА_3 повернуто на адресу ОСОБА_1 точильний станок у кількості одна штука, вагою 10,500 кг, вартість 20000,00 руб. (а.с.21)

Відповідно оглядового розпису М-15 №90/2018/004388, який складено працівником Київської міської митниці ДФС ОСОБА_4 відносно посилки №EL000102353RU, вагою 10,5 кг, а саме - станок для точіння ножів «Профиль К-02» вартістю 20000,00 руб., у кількості одна штука, слідує, що ставка мита складає 10% - 375,60 грн., ставка ПДВ 20% - 826,32 грн. Всього - 1201,92 грн. (а.с.18) зазначений оглядовий розпис позивачу направлено 30.10.2018 р. разом з реквізитами для перерахування митних платежів.

01.11.2018 р. ОСОБА_1 було отримано повідомлення №624 від Державного підприємства спеціального зв'язку щодо міжнародного відправлення ЕМS з Росії за №EL000102353RU, вагою 10,500 кг. Сума платежів, нарахованих митним органом, складає 1201,92 грн. Отримувача повідомлено про можливість отримати відправлення за адресою пл. Привокзальна, 7, м. Харків. (а.с.16)

Позивач не погоджуючись з діями щодо нарахування митних платежів стосовно посилки, яка тимчасово була вивезена з території України на гарантійний ремонт, звертався до ДФС України із заявою від 07.11.2018 р. про врегулювання зазначеного питання, оскільки він не може отримати посилку з вини митної служби. (а.с.22)

У відповідь на заяву позивача від 07.11.2018 р. ДФС України направило лист від 04.12.2018 р. №М/99-99-18-04-01-14 на адресу ОСОБА_1 в якому запропоновано з метою проведення перевірки обставин та прийняття обґрунтованого рішення з порушеного питання, звернутись до Київської міської митниці ДФС. (а.с.23)

Як слідує з матеріалів справи, позивачем було сплачено нарахований митним органом митний платіж за міжнародне відправлення з метою отримання посилки, що підтверджується копією квитанції №0505241101 від 22.12.2018 р. у сумі 1201,92 грн. (а.с.53)

Вважаючи дії Київської міської митниці ДФС незаконними, та з метою повернення сплаченого митного платежу позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що міжнародне поштове відправлення від відправника «ИП ОСОБА_5 , НОМЕР_3 , УКД Ижевск, 426880, RUSSIAN FEDERATION» на адресу одержувача «GENADIY MAZEPA, 91, OLEKSANDRIVSKIY AV. KHARKIV, KHARKIVSKA OBL, 61007 UKRAINE, УКРАИНА» за митною декларацією форми CN23 №EL000102353RU надійшло 29.10.2018 року до зони митного контролю відділу митного оформлення №5 митного поста «Спеціалізований» Київської митниці ДФС в місці міжнародного поштового обміну Державного підприємства спеціалізованого зв'язку за адресою м. Київ, пл. Вокзальна, 3. Оператором поштового зв'язку ДПСЗ поштове відправлення пред'явлено митному органу для здійснення митного контролю.

Згідно з інформацією, зазначеною відправником у митній декларації форми CN 23, вмістом МПВ є: «TSPROF KNIFE SHARPENER» - 1 одиниця, вартістю 20000 російських рублів. Під час огляду вмісту даного відправлення оглядовою комісією в складі посадової особи митниці та двох представників оператора поштового зв'язку встановлено, що вкладенням МПВ є пристрій для заточування різальних інструментів «Профиль К-02» виробництва Російської Федерації, про що оператором поштового зв'язку складено акт форми ф. 51 від 29.10.2018.

Як встановлено з відзиву, митний орган, нараховуючи митні платежі у сумі 1201,92 грн. визначив товар, який містився у вищевказаному відправленні, як товар, що пересилається у міжнародному поштовому відправленні, сумарна фактурна вартість якого перевищує еквівалент 150 євро, але не перевищує еквівалент 10000 євро, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків та податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України.

З урахуванням вищезазначених норм та зазначеної у відправленні вартості наявних товарів (20000 руб. РФ), митним органом проведено митне оформлення з нарахуванням митних платежів у сумі 1201,92 (мито - 375,60 грн., податок на додану вартість - 826,32 грн.). Розрахунок податків наведений в оглядовому розписі М-15 від 30.10.2018 № UA100190/2018/004388, який разом з супровідними до МПВ документами 30.10.2018 року був переданий оператору поштового зв'язку для вручення одержувачу. 01.11.2018 року МПВ надійшло до Харківського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ для вручення одержувачу.

Суд зазначає, що дійсно згідно з частиною 7 статті 374 Митного кодексу України товари, товари (крім підакцизних), що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових, міжнародних експрес-відправленнях, несупроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 150 євро, але не перевищує еквівалент 10000 євро, або переміщуються (пересилаються) без дотримання умов, передбачених частиною п'ятою цієї статті, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків та податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України. Базою оподаткування для таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 150 євро.

Згідно пункту 31 статті 4 Митного кодексу України, міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв'язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою "М", дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою "Консигнація", відправлення міжнародної прискореної пошти "EMS", які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв'язку.

Справляння митних платежів при митному оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажних, міжнародних поштових та експрес-відправленнях і належать громадянам урегульована Порядком справляння митних платежів при ввезенні на митну територію України товарів громадянами, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 22.05.2012 №581 (надалі - Порядок №581).

Згідно пункту 1.3-1.4 Порядку №581, митне оформлення товарів, що переміщуються громадянами в ручній поклажі, супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходять на адресу громадян у вантажних, міжнародних, експрес - та поштових відправленнях та підлягають оподаткуванню, може бути завершено в повному обсязі лише після сплати митних платежів. Митні платежі нараховуються за ставками, що діють на день подання митної декларації, та сплачуються громадянами у валюті України. При визначенні суми митних платежів, які нараховуються за фіксованими ставками, застосовується офіційний курс валюти, визначений відповідно до статті 3-1 Митного кодексу України.

Відповідно до пункту 1.8 Порядку №581 справляння митних платежів при митному оформленні товарів, що переміщуються громадянами здійснюється шляхом прийняття, зокрема, оглядового розпису М15 за формою, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно абзацу "б" пункту 2.3 Порядку №581 у разі надходження на адреси громадян товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує 10000 євро, за оглядовим розписом М15, митною декларацією М16, квитанцією МД-1 відповідно нараховується ввізне мито за ставкою в розмірі 10 відсотків сумарної фактурної вартості товарів та податок на додану вартість. При цьому базою оподаткування є частина сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 150 євро.

Фактурна вартість товару - ціна товару, що переміщується через митний кордон України, та зазначена в рахунку-фактурі (фактурі-проформі, касових або товарних чеках, ярликах, інших документах роздрібної торгівлі, які містять відомості щодо вартості таких товарів).

Водночас суд зазначає, що при розгляді справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач на адресу ОСОБА_3 (м. АДРЕСА_3 ) 01.08.2018 р ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено пристрій для заточування різальних інструментів «Профиль К-02» у кількості одна штука на гарантійний ремонт, про що зазначено в митній декларації. (а.с.14-15), а отже було переслано за межі митної території України тимчасово.

Статтею 372 Кодексу передбачена можливість тимчасового вивезення (пересилання) громадянами-резидентами товарів за межі митної території України з наданням органу доходів і зборів зобов'язання про зворотне ввезення. Необхідність надання такого зобов'язання не поширюється на тимчасове вивезення (пересилання) за межі митної території України товару сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро (культурних цінностей), особистих речей і транспортних засобів особистого користування, на яких громадяни перетинають митний кордон (ч. 2 ст. 372 МК України).

Крім того, відповідно до п. 7 ч. 10 ст. 374 МК України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари (включаючи транспортні засоби особистого користування), що були попередньо вивезені громадянами-резидентами за межі митної території України і зворотно ввозяться на митну територію України, за наявності відповідного підтвердження факту попереднього вивезення таких товарів.

Сумарна фактурна вартість товару, як визначено митним органом та зазначено у митній декларації форми CN 23, (20000 російських рублів) не перевищує еквівалент 10000 євро. Факт попереднього вивезення (пересилання) 01.08.2018 оператором поштового зв'язку ПАТ Укрпошта міжнародного поштового відправлення №CR61020938 UA від відправника ОСОБА_2 (вул. Косіора, 91, м. Харків, Україна) одержувачу « ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 . до востребования, г.Ижевск, Россия) товару «заточное устройство Профиль К-02 на гарантийный ремонт» підтверджується наданими до матеріалів справи доказами.

Отже, даний товар відповідно до п. 7 ч. 10 ст. 374 МК України звільнений від оподаткування митними платежами, а митним органом безпідставно застосовано режим імпорту.

Суд не приймає доводи відповідача про те, що позивачем не вчинено жодної сукупності юридично значущих дій застосування митного режимом тимчасового вивезення відповідно до ст. 113 Митного кодексу України, згідно з якою це митний режим, відповідно до якого українські товари або транспортні засоби комерційного призначення вивозяться за межі митної території України з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реімпорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання; та товар в МПВ №СR610209381 UA фактично не був заявлений у режим тимчасового вивезення, оскільки до вказаного товару мав бути застосований тимчасового вивезення на підставі статті 372 Митного Кодексу України навіть без надання зобов'язання про зворотне ввезення товару.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що оглядовий розпис М-15 №UA100190/2018/004388 від 30.10.2018 р., яким нараховано митні платежі у сумі 1201,92 грн., прийнятий не на підставі норм чинного законодавства, а також необґрунтовано.

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості заявленої позовної вимоги стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві сплачених митних платежів у сумі 1201,92 грн. за митне оформлення, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 і 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як визначено Порядком повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 18 липня 2017 р. № 643 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 9 серпня 2017 р. за № 976/30844 (далі - Порядок № 643) повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

У заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 4) напрям(и) перерахування суми коштів; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо повернення сум відповідних митних платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності). Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу. Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням.

Суд зазначає, що митний орган не відмовляв позивачу у виготовленні висновку, оскільки рішення митниці про коригування митної вартості судом не скасовано, а отже і відсутні дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які відповідно могли б порушити права позивача з цього питання. Таким чином суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога щодо стягнення коштів не відповідає вимогам Порядку №643, та на даний час є передчасною.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Київської міської митниці ДФС (бульв. Гавела Вацлава, буд.8а, м. Київ, 03124, код ЄДРПОУ 39422888); Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (вул. Терещенківська, 11-А, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37993783) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати оглядовий розпис М-15 №UA100190/2018/004388 від 30.10.2018 р., яким нараховано ОСОБА_1 митні платежі у сумі 1201,92 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київської міської митниці ДФС (бульв. Гавела Вацлава, буд.8а, м. Київ, 03124, код ЄДРПОУ 39422888) судові витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири гривні) 20 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено та підписано 12 липня 2019 року.

Суддя Мінаєва К.В.