справа №1.380.2019.003402
про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі
12 липня 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав адміністративний позов ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення, зафіксованого у протоколі, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18), Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації (79046, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), третя особа: Пустомитівська районна державна адміністрація Львівської області, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт - колегіальне рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації від 07.03.2019, що зафіксоване в протоколі №7, в частині відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про визначення статусу та права на видачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б;
- зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації вчинити дії: протягом двох місяців з дати набрання чинності рішенням суду за позовом визнати за ОСОБА_1 статус і право, шляхом постановлення відповідного рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видати на ім'я позивача посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_1 .
Підставою цього позову є незгода позивача з рішенням Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації, що зафіксоване у протоколі № 7 від 07.03.2019. ОСОБА_1 зазначив, що він подав на розгляд Комісії усі необхідні документи, однак мотиви відмови у задоволенні клопотання про визначення статусу та права на видачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б, з позиції позивача, відсутні, йому не повідомлені, не відповідають та не можуть відповідати вимогам чинного законодавства.
Адміністративний позов подано з додержанням вимог ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з правилами ст. 19 КАС України (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція), справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність чи інші обставини не доцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (ч. 3 ст. 12 КАС України).
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального провадження суд враховує умови, передбачені ч. 3 ст. 257 КАС України, в сукупності.
Отже, з врахуванням характеру спірних правовідносин, обсягу поданих доказів, суд вважає можливим прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Щодо зазначення позивачем у якості третьої особи Пустомитівську районну державну адміністрацію Львівської області, слід зазначити таке.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку (ч. 2 ст. 49 КАС України).
Вказане свідчить про те, що для залучення у якості третьої особи Пустомитівську районну державну адміністрацію Львівської області позивачу необхідно подати відповідне клопотання, з обґрунтуванням яким чином рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов'язки, а також на чиїй стороні таку слід залучити до участі у справі: позивача чи відповідача.
Разом з тим, у тексті позову ОСОБА_1 вказав, що маючи на меті встановлення відповідного статусу, він через управління соціального захисту населення Пустомитівської районної адміністрації Львівської області звернувся до Львівської обласної державної адміністрації із відповідним клопотанням та документами.
З огляду на наведене, а також те, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної адміністрації Львівської області, доцільно залучити таке до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Керуючись ст.ст. 12, 19, 160-161, 171, 241-243, 248, ч. 3 ст. 257, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суддя -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної адміністрації Львівської області (81100, львівська область, м. Пустомити, вул. Грушевського, 11).
3. Призначити справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
4. Призначити підготовче засідання на 05 серпня 2019 року о 10:00 год. в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2, 1 поверх).
5. Підготовче засідання проводитиме суддя Кравців О.Р. одноособово.
6. Відповідачам надати суду:
- усі належним чином засвідчені докази, що стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення;
- відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Вимоги до змісту та форми відзиву на позовну заяву передбачено у ст. 162 КАС України, зокрема, до такого в т.ч. додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
7. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення, у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи заперечення, з врахуванням приписів ст. 163-164 КАС України.
8. Запропонувати третій особі надати письмові пояснення щодо предмету спору.
9. Заяви по суті справи (відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення) повинні бути подані (завчасно надіслані) до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) у встановлені у цій ухвалі строки, з наданням доказів надіслання таких іншим учасникам справи.
10. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/, в розділі «Стан розгляду справи».
11. Копію ухвали надіслати учасникам справи. Відповідачам та третій особі також надіслати копію позовної заяви та доданих до неї документів.
12. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена, крім з підстав порушення правил підсудності. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
В частині порушення правил підсудності така може бути оскаржена у п'ятнадцятиденний строк з дати її ухвалення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Кравців О.Р.