Справа № 420/2637/19
про зупинення провадження по справі
11 липня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача Чебан ОСОБА_2 , за довіреністю;
представник відповідачів ОСОБА_3 , за довіреністю,
розглянувши в підготовчому засіданні клопотання про витребування доказів та зупинення провадження по справі №420/2637/19 за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування вимоги (Припису) про демонтаж тимчасової споруди №001525 від 15.04.2019 р.,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування вимоги (Припису) про демонтаж тимчасової споруди №001525 від 15.04.2019 р.
Представник позивача заявив клопотання про витребування від Управління розвитку споживчого ринку захисту прав споживачів Одеської міської ради для огляду оригінали наступних документів:
- оригінали актів обстеження тимчасової споруди від 03.04.2019 року та 15.04.2019 року;
- оригінали приписів від 15.04.2019 року та 26.04.2019 року.
У зв'язку із витребуванням доказів суд поставив на обговорення питання щодо зупинення провадження по справі.
Представник відповідачів не заперечував щодо задоволення даного клопотання.
Відповідно до ч. 3. ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що судом витребуваний значний перелік документів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними, про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАСУ).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Суд, з огляду на зміст клопотання про витребування доказів та думку сторін, дійшов висновку, про його обґрунтованість та наявність підстав для задоволення.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись ст. ст. 80, 236 КАС України, суд, -
1. Витребувати від відповідача для огляду оригінали наступних документів:
- оригінали актів обстеження тимчасової споруди від 03.04.2019 року та 15.04.2019 року;
- оригінали приписів від 15.04.2019 року та 26.04.2019 року.
2. Зупинити провадження у справі.
3. Призначити судове засідання на 25 вересня 2019 року о 10:30 год.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту іі підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень КАС України.
Дата наступного судового засідання призначена з урахуванням перебування судді у відпустці.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний суддею 12 липня 2019 року.
Суддя О.Я. Бойко