Справа №: 630/264/19
Іменем України
08 липня 2019 року м. Люботин
Люботинський міський суд Харківської області у складі головуючого судді Малихіна О.О., розглянувши у письмовому провадженні в м. Люботин Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора 2-го взводу 6-ї роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Підченка Миколи Володимировича, про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Люботинського міського суду Харківської області як адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії інспектора 2-ї роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Підченка Миколи Володимировича при винесенні постанови серії НК № 157987 від 24 травня 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та скасувати постанову НК № 157987 від 24 травня 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказував, що вранці 24 травня 2019 року він керував автомобілем та рухався по вул. Полтавське шосе в смт. Пісочин з дотриманням всіх вимог ПДР України. Наближаючись до перехрестя, він побачив, що автомобіль, який рухався попереду нього, увімкнув лівий покажчик повороту, а тому він перестроївся у праву смугу руху. Після цього він поглянув на світлофор, на якому увімкнувся жовтий сигнал, та впевнившись у безпечності своїх дій, він проїхав перехрестя. Після цього на стаціонарному посту поліції в смт. Пісочин його зупинив поліцейський та висловив вимогу пред'явити документи для перевірки та пройти з ним до приміщення посту. Надалі, інспектор поліції продемонстрував йому відео з камери спостереження, які зафіксувати порушення, та почав складати постанову. Але дії поліцейського він, ОСОБА_1 , вважає протиправними, оскільки його не ознайомили з правами, передбаченими ст. 268 КУпАП, винесення постанови відбулось без фактичного розгляду справи по суті та з'ясування того, чи було вчинене правопорушення. Свої заперечення проти таких дій поліцейського він, ОСОБА_1 , вніс до постанови. До того ж, постановою на нього накладено штраф за вчинення правопорушення на території м. Харкова, що не відповідає дійсності.
Ухвалою від 05 червня 2019 року було відкрито провадження в справі та її розгляд призначений в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Копії ухвали про відкриття провадження в справі та позовної заяви з додатками до неї були направлені на адресу відповідача рекомендований листом та на електронну адресу Управління патрульної поліції у Харківській області (kharkiv@patrol.police.gov.ua). У визначений судом 15 денний строк від моменту отримання вказаних вище документів відповідач відзив на позов до суду не подав.
Клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін до суду жодна зі сторін не подала.
За таких обставин суд вирішив можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
24 травня 2019 року інспектором 2-го взводу 6-ї роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Підченком М.В. було винесено постанову НК № 157987 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. За вказаною постановою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, і на нього накладено штраф у розмірі 425,00 грн.
В оскаржуваній постанові вказано, що ОСОБА_1 24 травня 2019 року о 08-50 год. в м. Харкові на перехресті вул. Полтавське шосе і вул. Новоселівська, керував автомобілем ВАЗ 21214, державний номер НОМЕР_1 , та проїхав на заборонений жовтий сигнал світлофору, чим порушив п. 8.7.3.ґ) ПДР України.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи, які керують транспортним засобом та допускають порушення правил проїзду перехресть.
В п. 8.11. ПДР України вказано, що водіям, які в разі ввімкнення жовтого сигналу або підняття регулювальником руки вгору не можуть зупинити транспортний засіб у місці, передбаченому п. 8.10 цих Правил, не вдаючись до екстреного гальмування, дозволяється рухатися далі за умови забезпечення безпеки дорожнього руху.
Позивач ОСОБА_1 в позові наголошує на тому, що він керував автомобілем з дотриманням правил дорожнього руху та рухався по вул. Полтавське шосе в смт. Пісочин. Але на ньому було накладено штраф за вчинення правопорушення на території м. Харкова.
Однак, виходячи з загальнодоступних даних з мережі Інтернету, перехрещення вул. Полтавське шосе і вул. Новоселівська знаходиться в смт. Пісочин Харківського району Харківської області. На території м. Харкова також є вул. Новоселівська, але вона не має перехрещення з вул. Полтавське шосе. Від так, є незрозумілим, в чому саме полягає порушення з боку водія та де таке порушення було ним вчинено.
Відповідно до ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених вище, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно з п. 10 розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року за № 1395, поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні порушення на транспорті» зміст постанови має відповідати вимогам передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався порушник чи встановлених останнім доводів.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Однак, в оскаржуваній постанові взагалі відсутнє посилання на технічні засоби, якими здійснено фото або відеозапис того, як ОСОБА_1 , керуючи автомобілем ВАЗ 21214, державний номер НОМЕР_1 , проїхав перехрестя на заборонений сигнал світлофора жовтого кольору, що є порушенням вимог ст. 283 КУпАП та вказує на протиправність прийнятої відповідачем постанови.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Якщо учасник справи, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідно до цього положення закону відповідач повідомлявся належним чином та йому пропонувалося надати свої заперечення проти доводів позивача та посилання на докази, якими вони обгрунтовуються, однак будь яких заперечень та доводів в обгрунтування правомірності своїх дій відповідач суду не надав.
Вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь згідно до ст. 62 Конституції України.
Таким чином, суд розглянув справу з урахуванням положень ст. 77 КАС України, прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а постанова - скасуванню, оскільки відповідачем не надано будь-яких доказів в підтвердження правомірності складеної ним постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, та спростування доводів позивача про проїзд перехрестя з дотриманням ПДР України.
Одночасно з цим, у відповідності до ст. 286 КАС України, суд закриває справу про адміністративне правопорушення, оскільки в ній відсутні матеріали, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_1 ознак відповідного правопорушення. З іншого боку, суд не вбачає підстав для направлення справи на новий розгляд до компетентного органу, оскільки докази, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, в матеріалах справи взагалі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 251, 252, 283 КУпАП, ст.ст. 6-10, 77, 205, 241, 242, 246, 286 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення НК № 157987 від 24 травня 2019 року, винесену інспектором 2-го взводу 6-ї роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенантом поліції Підченком Миколою Володимировичем, про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, строк оскарження обчислюється з дня складання повного рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.О. Малихін