Постанова від 09.07.2019 по справі 126/1274/19

ПОСТАНОВА

Справа № 126/1274/19

Провадження № 3/126/786/2019

"09" липня 2019 р. м. Бершадь

Суддя Бершадського районного суду

Вінницької області Гуцол В.І.

із секретарем Гримальською С.В.

за участю прокурора Джужука М.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , освіта вища, заступник начальника управління-начальник відділу податків і зборів з юридичних осіб Тростянецького управління ГУ ДФС у Вінницькій області, одруженого, до адміністративної відповідальності раніше не притягувався,

за ст. 172-6 ч. 2 КУпАП ,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу № 125 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.05.2019 року вбачається, що відповідно до наказу № 231-о від 19.09.2018 року Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, ОСОБА_1 призначено заступником начальника управління - начальником відділу податків і зборів з юридичних осіб Тростянецького управління ГУ ДФС у Вінницькій області.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , як заступник начальника управління-начальник відділу податків і зборів з юридичних осіб Тростянецького управління ГУ ДФС у Вінницькій області є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані відповідно до цього Закону.

Згідно із ч. 2 ст. 52 Закону у разі суттєвої зміни в майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів працездатних осіб, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це НАЗК. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) та оприлюднюється на офіційному веб-сайті НАЗК.

Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч. 2 статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного вище Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування.

За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції установлено, що ОСОБА_1 не своєчасно подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, а саме про набуття права власності на автомобіль JEEP GRAND CHEROKEE VIN 1 НОМЕР_1 , 2004 року випуску, вартість якого на момент придбання, а саме 28.02.2019 року, становила 111 663 грн..

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив проти обставин викладених у протоколі вказав, що жодного умислу приховати належний йому автомобіль в нього не було. 28.02.2019 року ним було проведено реєстрацію легкового автомобіля JEEP GRAND CHEROKE 2004 р. реєстраційний номер АВ41Г1АХ номер шасі НОМЕР_2 , який був придбаний в Італії. Всі оригінали документів, що відносяться до даного автомобіля були надані ним для здійснення реєстрації в територіальний сервісний центр МВС 0544. 05.03.2019 року він спробував заповнити відповідну форму повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до НАЗК, але не зміг цього зробити, оскільки при заповненні відповідного повідомлення необхідно вказати інформацію про продавця транспортного засобу. Дана інформація вказана в документах, які знаходилися в ТСЦ МВС 0544. Тоді 05.03.2019 року ним була написана відповідна заява до ТСЦ МВС 0544 з проханням надати відповідні копії документів, інформація з яких необхідна для заповнення повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Відповідь від ТСЦ МВС 0544 ним була отримана лише 20.03.2019 року і в той же день він подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до НАЗК. Просив провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо нього закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУАП.

Також на підтвердження своїх слів ОСОБА_1 надав скріншоти з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з яких вбачається, що дійсно 05.03.2019 року він робив спроби заповнити відповідну декларацію про суттєві зміни в майновому стані, але за відсутності даних про особу-продавця ці спроби виявилися невдалими.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 , будучи повідомленим про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показів, повністю підтвердив слова ОСОБА_1 та повідомив, що працює в Тростянецькому управлінні ГУ ДФС у Вінницькій області спеціалістом з інформаційних технологій. 05.03.2019 року він на прохання ОСОБА_3 спробував разом із ним заповнити декларацію про суттєві зміни в майновому стані, проте їм це не вдалося, оскільки при заповненні відповідного повідомлення необхідно було вказати інформацію про продавця транспортного засобу, а в ОСОБА_1 на той час цих даних небуло. Як ОСОБА_4 ОСОБА_5 , необхідна інформація вказана в документах, які на той час перебували в ТСЦ МВС 0544. Після того як 20.03.2019 року з ТСЦ МВС 0544 надійшла відповідь з необхідною інформацією, вони з ОСОБА_1 одразу заповнили декларацію про суттєві зміни в майновому стані та надіслали її до НАЗК.

Прокурор Джужук М.В. в судовому засіданні просив провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУАП.

Заслухавши думку прокурора, особу щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення та свідка, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю з наступних підстав.

Відповідно до вимог КУпАП, одним із завдань провадження у адміністративних справах є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 КпАП.

Суди мають також з'ясовувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв'язку між діянням і виконанням особою повноважень, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.

При розгляді справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, суди зобов'язані забезпечувати своєчасний та якісний їх розгляд, точне й неухильне застосування чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство.

Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Судом встановлено, що відповідно до наказу № 231-о від 19.09.2018 року Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, ОСОБА_1 призначено заступником начальника управління - начальником відділу податків і зборів з юридичних осіб Тростянецького управління ГУ ДФС у Вінницькій області і відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», він являється суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію та повідомляти про суттєві зміни в майновому стані відповідно до цього Закону.

За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції установлено, що ОСОБА_1 не своєчасно 20.03.2019 подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, а саме про набуття права власності на автомобіль JEEP GRAND CHEROKEE VIN 1 НОМЕР_1 , 2004 року випуску, вартість якого на момент придбання, а саме 28.02.2019 року, становила 111 663 грн..

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

З врахуванням положень ст.1 Закону № 1700-VII, сутність порушення фінансового контролю полягає в тому, що особа, яка за законом зобов'язана задекларувати свої доходи, своєчасно подати декларацію та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, прагне уникнути цього і таким чином досягти певної мети. А тому орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, повинен довести наявність в діях особи умислу на несвоєчасне подання такого повідомлення.

Згідно інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 р. щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, вказано, що конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх, відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

З пояснень ОСОБА_1 наданих у судовому засіданні, та підтверджених показаннями свідка ОСОБА_6 , а також роздруківками скріншотів з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається, що несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1 відбулось виключно по причині того, що на час спроби 05.03.2019 року заповнити необхідну декларацію в нього небуло інформації про продавця транспортного засобу, яка є обов'язковою для заповнення.

З копії супровідного листа підписаного начальником ТСЦ МВС 0544, що міститься в матеріалах справи випливає, що необхідну для заповнення декларації інформацію стосовно особи-продавця ОСОБА_1 отримав у відповідь на свою заяву лише 20.03.2019 року і в той же день подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до НАЗК через власний персональний електронний кабінет.

З огляду на зазначене, досліджені в судовому засіданні документи, які повністю підтверджують пояснення ОСОБА_1 про те, що саме із поважної причини він несвоєчасно повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч.1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Таким чином, аналізуючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що будь-які докази того, що ОСОБА_1 діяв умисно, усвідомлював протиправний характер своїх дій, який посягає на встановлений правопорядок, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні, а тому правопорушення щодо нього підлягає закриттю на підставі п. 1ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ч. 6 ч. 7 ст. 126 Конституції України, ст.ст. 7, 9, 10, 11, 247, 283-285, 287 КУпАП України, ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУАП.

Постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення, з урахуванням норм статей 287-291 цього Кодексу і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя В. І. Гуцол