Постанова від 12.07.2019 по справі 510/1165/19

Справа № 510/1165/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.07.2019 р. Ренійський районний суд Одеської області

у складі: головуючого судді - Бошков І.Д.,

за участю: секретаря - Занфір О.В.,

прокурора - Бовкунов І.Ю.,

особи, яка притягується до

адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рені Одеської області протокол про адміністративне правопорушення № 478 від 11.06.2019 р., пов'язане з корупцією та матеріали до нього, що надійшли від Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Рені Одеської області, громадянки України, працюючої на посаді головного бухгалтера в ПрАТ «Болград-Солар», з вищою освітою, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресом: АДРЕСА_1 ,

зміст ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП роз'яснено,

за ч.1ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Протоколом № 478 від 11.06.2019 р. встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідуючої фінансово-економічного відділу апарату виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області, як особа, яка 03.11.2017 р. припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за власним бажанням (з ініціативи працівника), відповідно п.1ч.1ст.36 Кодексу законів про працю України, будучи суб'єктом декларування відповідно п.п.«в'п.1ч.1ст.3 Закону України (далі - ЗУ) «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала 03.06.2018 р. о 14:55 год. декларацію особи, яка припинила діяльність типу - «після звільнення» за 2017-й рік, що є порушенням вимог, передбачених ч.2ст.45 Закону, відповідальність за яке передбачене ч.1ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Згідно розпорядження виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області «Про призначення на посаду завідуючої фінансово-економічного відділу апарату виконавчого комітету» від 21.03.2011 р. № 19-Л/ГИК-2011, ОСОБА_1 була призначена на посаду завідуючої фінансово-економічного відділу апарату виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області. 21.03.2011 р. ОСОБА_1 була приведена до присяги посадової особи місцевого самоврядування. 14.10.2014 р. ОСОБА_1 була ознайомлена з попередженням про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби.

Таким чином, завідуюча фінансово-економічного відділу апарату виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області, ОСОБА_1 , відповідно до п.п.«в'п.1ч.1ст.3 Закону, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону, є суб'єктом декларування і відповідальності, тож зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч.2ст.45 вказаного Закону в частині обов'язку подавати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу другого ч.2ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» п.2,п.5ч.1ст.3 цього Закону, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно ч.1ст.45 Закону, особи, зазначені у п.1,п.п. «а» і «в» п.2,п.5ч.1ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

На виконання вище зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, була зобов'язана подати електронну декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «після звільнення», у строк до 00:00 год. 01.04.2018 р. Проте ОСОБА_1 , будучи обізнаною щодо обов'язку, термінів, порядку і способу подачі такої декларації (після звільнення), в порушення аб.2ч.2ст.45, у визначений Законом термін до 00:00 год. 01.04.2018 р. не подала електронну декларацію, а подала її лише 03.06.2018 р. о 14:55 год., що підтверджується Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час фактичної подачі декларації ОСОБА_1 , скріншотом з офіційної Інтернет-сторінки Реєстру.

Факт обізнаності ОСОБА_1 щодо обов'язку, способу і терміну подачі декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, підтверджується документами особової справи ОСОБА_1 (попередженням ОСОБА_1 про встановлені ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», ЗУ «Про запобігання корупції» обмеженнями, щодо посадових осіб місцевого самоврядування…, які підписані нею 14.10.2014 р.; присягою посадової особи місцевого самоврядування, підписаною ОСОБА_1 21.03.2011 р.; посадовою інструкцією, підписаною ОСОБА_1 21.03.2011 р.; поясненнями ОСОБА_1 від 25.04.2019 р.

Таким чином, УЗЕ в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України, вважає, що своїми діями ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, вчинила дії, які містять ознаки і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасно подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор, у судовому засіданні, підтримав протокол про адміністративне правопорушення, пов'язано з корупцією, відносно ОСОБА_1 .

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що після звільнення, у неї автоматично блокувався електронний ключ, тому вона була позбавлена можливості своєчасно подати декларацію. Потім, коли вона зробила 13 квітня 2018 р. електронний ключ, вона консультувалася чи можливо подавати декларацію після спливу строку на її подання. З протоколом про адміністративне провадження № 478 від 11.06.2019 р. згодна.

У судовому засіданні досліджені та вивчені наступні докази: протоколом № 478 про адміністративне правопорушення пов'язане із корупцією від 11.06.2019 р.; рапортом оперуповноваженого відділу Управління захисту економіки в Одеській області; копією листа керівника Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя від 12.04.2019 р. № 1830; копією повідомлення до НАЗК про факт неподання декларації ОСОБА_1 ; копією послідовних дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 ; копією розпорядження виконкому Ренійської міської ради від 30.10.2017 р. «Про звільнення ОСОБА_1 »; копією присяги ОСОБА_1 ; копією паспорту гр. ОСОБА_1 ; копіями листів ДП «УСС» на ім'я Департаменту захисту економіки НПУ 01.09.2017 р., 18.01.2018 р., 27.04.2018 р., 08.10.2018 р., 21.02.2019 р.; копією листа НАЗК на ім'я голови Національної поліції України від 06.02.2019 р.; копіями відповідей НПУ від 05.05.2017 р., 30.05.2017 р.; копією відповіді комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ВРУ від 11.09.2018 р. та іншими документами.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що приймає рішення по адміністративній справі виключно на підставі наявних в ній доказів.

Суд, ретельно вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані докази, заслухавши думку прокурора, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається ознаки складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1ст.172-6 КпАП України - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи за 2017 р., виходячи з наступного.

Згідно абз.2ч.2ст.45 Закону, особи, зазначені у п.1,п.п.«а» і «в» п.2,п.5ч.1ст.3 цього Закону, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно ч.1ст.45 Закону, особи, зазначені у п.1,п.п. «а» і «в» п.2,п.5ч.1ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.п.«в'п.1ч.1ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VІІ, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідуючі фінансово-економічного відділу апарату виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області, на момент звільнення з посади - 03.11.2017 р., була суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Так, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2017 рік лише 03.06.2018 р. о 14:55 год. Відповідно до порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 р., визначено, що після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладенням на нього власного ЕЦП (електронно цифровий підпис). У випадку не накладення ЕЦП на документ під час його подання до ІТС Реєстр, документ залишається в особистому кабінеті суб'єкта декларування із статусом «Чернетка». Збереження та подання документів до ІТС Реєстр підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку. Перед підписанням документа суб'єкту декларування необхідно підтвердити його ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.

Однак, відповідно до послідовності дій ОСОБА_1 у реєстрі, встановлено, що вона подала до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», щорічну декларацію за 2017 рік - 03.06.2018 р. о 14:55 год., лише після того, як підтвердила подання декларації електронно цифровим підписом.

Таким чином, матеріалами справи, відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій, встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на посаді завідуючі фінансово-економічного відділу апарату виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: 03.06.2018 р.

При розгляді даного протоколу, суд вважає зазначити наступне: п.8ч.1ст.11 Закону визначено, що до повноважень Національного агентства належить, поміж іншого, здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Ч.3ст.12 цього ж Закону встановлено, що у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, уповноважені особи Національного агентства складають протокол про таке правопорушення, який направляється до суду згідно з рішенням Національного агентства. У разі виявлення ознак іншого корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції. Висновок Національного агентства є обов'язковим для розгляду, про результати якого воно повідомляється не пізніше п'яти днів після отримання повідомлення про вчинене правопорушення.

Ст.48 ЗУ «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство проводить щодо декларацій, поданих суб'єктами декларування, такі види контролю: 1) щодо своєчасності подання; 2) щодо правильності та повноти заповнення; 3) логічний та арифметичний контроль. Національне агентство проводить повну перевірку декларацій відповідно до цього Закону. Порядок проведення передбачених цієї статтею видів контролю, а також повної перевірки декларації визначається Національним агентством.

Пунктом 1 Розділу 1 Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі Порядку), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 56 від 10.02.2017 р., та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2017 р за № 201/30069 встановлено, що цей Порядок визначає механізм проведення НАЗК контролю та повної перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статей 48 та 50 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з пунктами 2 - 5 розділу II Порядку, НАЗК здійснює контроль щодо своєчасності подання декларацій. У разі отримання інформації (повідомлень), передбаченої у підпунктах 1,2 пункту 2 цього розділу, НАЗК перевіряє факт неподання або несвоєчасного подання декларації суб'єктом декларування. У випадку встановлення факту неподання декларації НАЗК письмово повідомляє про це суб'єкта декларування та спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції у визначеному НАЗК порядку.

Додані до протоколу матеріали, (арк. № 11-12), містять відомості про встановлення НАЗК факту, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування. Цим листом, керівник Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя ОСОБА_2 , у зв'язку із відсутністю територіальних органів Національного агентства, враховуючи положення ч.1ст.255 КУпАП, направив витяги з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», щодо послідовності дій вказаних суб'єктів декларування при поданні декларації та інші документи до УЗЕ в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України, для вжиття заходів з перевірки цих фактів та у разі встановлення підстав, складання протоколів про адміністративне правопорушення з метою притягнення їх до адміністративної відповідальності згідно із ч.1ст.172-6 КУпАП.

Згідно п.12ч.1ст.12 ЗУ «Про запобігання корупції» національне агентство має право «ініціювати проведення службового розслідування, вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, надсилати до інших спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції матеріали, що свідчать про факти таких правопорушень».

Суд розцінює цей лист (вх. № 1830 від 12.04.2019 р.) як надання НАЗК повноважень УЗЕ в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України з метою перевірки декларацій та складання протоколу. Таким чином, суд вважає, що УЗЕ в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України, було наділено правом проведення перевірки декларацій та мав право складати адміністративний протокол.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП підтверджена. У діях ОСОБА_1 містяться ознаки складу вищевказаного правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що ОСОБА_1 має бути піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу.

Відповідно до ч.1ст.40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.38,ч.1ст.172-6,245-246,248-252,268,276-279,280,283,284-285,287,289,294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. в дохід держави.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст.32,321 КпАП України.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяця.

Суддя: І.Д. Бошков